Заява українських медійних організацій щодо ситуації з непродовженням ліцензій каналу «112»

October 1, 2019

26 вересня 2019 року Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення не продовжила ліцензії п’яти регіональним мовникам, які мовили під логотипом «112 Україна». Програмні концепції цих п’яти мовників передбачали регіональне мовлення в розважально-інформаційному форматі. Однак на їхніх частотах мовив загальнонаціональний інформаційний канал «112 Україна», що є порушенням умов ліцензій. 

Українські медійні організації нагадують, що конкурс на ефірне цифрове мовлення 2011 року проводився із серйозними порушеннями. Замість реальних і важливих для своїх міст та регіонів мовників, що подекуди здійснювали мовлення понад десятиліття, ліцензії на цифрове мовлення отримали новостворені «порожняки» зі статутним капіталом у менш як 1000 грн: «Новий формат ТВ», «Партнер ТВ», «Аріадна ТВ», «ТВ Вибір» і «Лідер ТВ». Ці ліцензіати у 2013 році об’єдналися й почали мовити під брендом «112 Україна», таким чином самовільно змінивши програмні концепції з регіонального на загальнонаціональне мовлення, чим позбавили мільйонну телевізійну аудиторію в регіонах доступу до контенту, що передбачав регіональну специфіку телеканалів.

Українські медійні організації звертають увагу міжнародних та українських інституцій на те, що рішення щодо непродовження ліцензій регіональним мовникам, які мовили спільно під брендом «112 Україна», не пов’язане з політичною тональністю контенту цих мовників. Воно зумовлене серйозними зловживаннями самих указаних регіональних мовників, які вчинили маніпуляції зі своїми програмними концепціями та систематично порушували конкурсні та ліцензійні умови, не реагуючи на санкції регулятора.

У цьому випадку також не йдеться про позбавлення ліцензії каналу «112»: у нього залишається чинна ліцензія на супутникове мовлення. Також канал продовжує мовити в кабельних, IPTV-мережах.

Ми наголошуємо, що чесне регуляторне поле потрібне всім без винятку медіа. Об’єднання ліцензій однієї територіальної категорії для того, щоби штучно обійти умови конкурсу, є не лише формальним порушенням закону, але і створенням неконкурентного середовища на медійному ринку. Співробітникам і власникам каналу «112» варто визнати, що всі ці роки ефірне цифрове мовлення здійснювалося з порушенням ліцензій, а рішення регулятора є більш ніж справедливим. Натомість журналістам варто зосередитися на якісній редакційній політиці та продовжувати мовлення в супутниково-кабельному форматі.

Окремо ми закликаємо міжнародні організації, такі як МФЖ та ОБСЄ, ретельно з’ясовувати контекст ситуації та перевіряти факти перед оприлюдненням заяв щодо стану свободи слова в Україні, адже голослівні заяви ставлять під питання неупередженість, фаховість і репутацію таких організацій.

Незалежна медійна рада

Інститут масової інформації

«Детектор медіа»

Фундація «Суспільність»

«Інтерньюз-Україна»

Центр демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ)

Незалежна асоціація мовників

Інститут демократії ім. Пилипа Орлика

***

ДОВІДКА

15 квітня 2011 року рішенням № 824 Національна рада оголосила «конкурс на отримання ліцензії на мовлення на вільних каналах мовлення багатоканальної телемережі МХ-5 у стандарті DVB-T2 (MPEG-4) для територіальної категорії мовлення регіональне та місцеве мовлення, з урахуванням рішення Національної ради “Про затвердження конкурсних умов” від 15.04.2011 N 823». 16 та 17 серпня 2011 року Національна рада прийняла низку рішень про видачу ліцензій щойно створеним ТОВ «Новий формат ТВ», ТОВ «Аріадна ТВ», ТОВ «Партнер ТВ», ТОВ «Лідер ТВ» і ТОВ «ТВ Вибір», аналогічних за змістом, у яких визначено, що «територіальна категорія мовлення – регіональне». Таким чином, вказані компанії отримали ліцензії під час конкурсу на регіональне та місцеве цифрове мовлення, а не мовлення, яке є загальнонаціональним.

5 листопада 2013 року Національна рада прийняла рішення про переоформлення ліцензій телерадіоорганізацій, які отримали право мовлення на регіональному мультиплексі МХ-5 (ТОВ «Новий формат ТВ», ТОВ «Аріадна ТВ», ТОВ «Партнер ТВ», ТОВ «Лідер ТВ» і ТОВ «ТВ Вибір») «у зв’язку зі зміною вихідних даних, зазначивши в ліцензії: – вихідні дані (логотип, позивні, емблема): … емблема “112 УКРАЇНА”» (рішення №№ 2070, 2071, 2081, 2084, 2088). Після переоформлення ліцензії всі п’ять регіональних компаній почали транслювати програму каналу «112 Україна» на загальнонаціональну аудиторію, що стало грубим порушенням конкурсних умов у частині визначення територіальної категорії мовлення.

21 серпня 2014 року Національна рада оголосила попередження всім п’яти компаніям за результатами позапланової перевірки ТОВ «Новий формат ТВ» і за результатами моніторингів інших компаній із мережі «112 Україна», які зафіксували суттєві зміни формату і програмної концепції порівняно з ліцензіями. Також було оголошено попередження ТОВ «ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ “112-ТВ”» (супутникове мовлення). Зокрема, компаніями було збільшено обсяг інформаційних програм (із 2 год 30 хв на добу до 23 год 13 хв на добу). При цьому були відсутні культурологічні, просвітницькі програми (має бути по 15 хв на добу), розважальні програми (має бути 3,5 год на добу) і фільмопоказ (має бути 11 год 51 хв на добу), а дитячі програми розміщувалися вночі. Формат було змінено з розважально-інформаційного із фільмопоказом на інформаційний.

За період діяльності цих компаній Нацрада застосувала до кожної з них вісім санкцій, які є чинними та не були скасовані судом:

  • попередження 21.08.14 – оскаржено, Нацрада виграла першу інстанцію у 2015 році, апеляцію у 2016 році та касацію у 2016 році;
  • попередження 26.03.15 – оскаржено, Нацрада виграла першу інстанцію у 2016 році, апеляцію у 2016 році;
  • попередження 18.06.15 – оскаржено, Нацрада виграла першу інстанцію у 2018 році, апеляцію у 2018 році;
  • штраф 23.07.15 – не сплачено та оскаржено;
  • звернення до суду з позовом про анулювання ліцензії 03.09.2015;
  • попередження 05.10.2017;
  • попередження 22.03.18;
  • попередження 19.09.19.


Систематичні порушення, які фіксувала Нацрада протягом мовлення цих п’яти компаній, пов’язані з порушенням ними програмних концепцій, які передбачали регіональне мовлення в розважально-інформаційному форматі, а фактично на частотах мовив загальнонаціональний інформаційний канал «112 Україна». 

26 вересня стало останнім днем дії ліцензій цих п’яти регіональних компаній, після чого вони мають припинити цифрове мовлення. На звільнені місця в мультиплексі МХ-5 найближчим часом буде оголошено конкурс для регіональних мовників.