Медіарух та журналісти закликають оперативно розслідувати й встановити мотиви нападу на Юрія Макарова

April 17, 2025

Рух “Медіа за усвідомлений вибір” спільно з іншими організаціями та окремими журналістами закликає правоохоронні органи оперативно і всебічно розслідувати напад на українського журналіста та виконавчого продюсера Суспільного мовлення Юрія Макарова, знайти виконавців і чітко встановити мотиви нападу на журналіста. Цю заяву підтримує і Центр демократії та верховенства права.

Заява щодо нападу на Юрія Макарова

Ми, українські журналісти та медійники, надзвичайно стурбовані нападом на Юрія Макарова – відомого українського журналіста, телеведучого та виконавчого продюсера Суспільного Мовлення. Напад стався ввечері 16 квітня.

У результаті нападу Юрій Макаров отримав ножове поранення та був госпіталізований у тяжкому стані. За наявною інформацією, його життю наразі нічого не загрожує. Ми щиро бажаємо Юрію швидкого і повного одужання.

Ми вимагаємо від правоохоронних органів оперативного та всебічного розслідування цього злочину.

Юрій Макаров є відомим українським журналістом, знаним промоутером української культури та мови, автором таких документальних фільмів, як “Будапешт. Бомба під Незалежність”,  “Вальс із системою”, один з учасників документального циклу “Остання війна”, “Колапс. Як українці зруйнували імперію зла”. Ми не виключаємо, що мотивом нападу є його професійна журналістська діяльність та громадянська позиція щодо російсько-української війни. Закликаємо правоохоронні органи оперативно і всебічно розслідувати цей злочин, знайти виконавців і чітко встановити мотиви нападу на журналіста.

Закликаємо міністра внутрішніх справ України Ігоря Клименка взяти розслідування цього нападу під особистий контроль, а також забезпечити регулярне інформування суспільства про перебіг слідчих дій.

Напади на журналістів є неприпустимими в демократичному суспільстві. Їхнє розслідування має бути пріоритетом для держави, яка декларує відданість принципам свободи слова і прав людини.

Довідково. Медіарух – спільнота, що об’єднала журналістів провідних українських медіа, журналістів-розслідувачів та експертів медійних громадських організацій. Медіарух започатковано 5 лютого 2019 року.

Першими підписантами меморандуму Медіаруху стали Перший канал Суспільного, Українське радіо, Громадське радіо, ІА Укрінформ, ІА Інтерфакс-Україна, “Ліга.net”, “Дзеркало тижня. Україна”, НВ, Цензор.Нет, 5 канал, “Український тиждень”, Opinion, низка регіональних медіа, Незалежна медійна рада, громадські організації “Детектор медіа”, “Інститут масової інформації”, “Інтерньюз Україна”, “Центр демократії та верховенства права”, “Фундація “Суспільність”, “Національна асоціація медіа”, DII, “Інститут демократії імені Пилипа Орлика”, “Центр прав людини Zmina”.

Згодом приєднались інші організації та окремі журналісти – загалом понад 70 учасників. 16 листопада 2021 року представники провідних медіа закликали журналістів об’єднуватись у професійну спільноту “Медіарух” для протистояння політичному та комерційному тиску на свободу слова. Ініціаторами заяви виступили 29 журналістів та експертів, їхні імена доступні тут.

Медіарух

Інститут масової інформації

Суспільне Мовлення

ГО “Детектор медіа”

Фундація “Суспільність”

Інститут демократії імені Пилипа Орлика

Центр інформації про права людини ZMINA

ЦЕДЕМ

ГО “Український інститут медіа та комунікації”

ГО “Жінки в медіа”

ГО “Інститут розвитку регіональної преси

НМПУ

ГО “Східна правозахисна група”

КЖЕ