Заява громадських організацій щодо необхідності ухвалення нового закону про медіа

December 8, 2022

Ми, громадські організації та індустріальні об’єднання, звертаємося до Верховної Ради України та парламентських фракцій із закликом довести до логічного завершення реформування законодавства у сфері медіа та прийняти новий Закон України “Про медіа”. З часу оновлення чинного Закону України “Про телебачення і радіомовлення” минуло 16 років і він не відповідає ані технологічному розвитку, ані сучасним викликам, в тому числі викликам війни, поширення дезінформації та стрімкого розвитку онлайн-середовища. 

Закон України “Про медіа” є євроінтеграційним. Відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС Україна має зобов’язання оновлення законодавства у сфері аудіовізуальних медіа-сервісів відповідно до вимог директиви про аудіовізуальні медіа-сервіси. Закон було ухвалено в першому читанні в серпні 2022 року, на 3 роки пізніше первинно визначеного строку угодою про асоціацію. Після надання Україні 23 червня 2022 року статусу держави-кандидата на входження до ЄС, Україна має виконати першочергово 7 рекомендацій Єврокомісії, одним з яких є ухвалення комплексного закону про медіа, як адаптація до європейських норм:

Комісія рекомендує надати Україні статус кандидата, за умови, що буде вжито таких кроків:

подолання впливу суб’єктів з корисливими інтересами шляхом ухвалення закону про медіа, який узгоджує законодавство України з Директивою ЄС про аудіовізуальні медіапослуги та надає повноваження незалежному медіа-регулятору;

 

Саме ухвалення законопроекту в грудні 2022 має показати, що Україна таки має серйозні наміри до вступу до Європейського союзу та є відповідальним партнером, який виконує взяті на себе зобов’язання.

Законопроект про медіа змінює системно підхід до регулювання медійного простору: змінює систему ліцензування і реєстрації, запроваджує приписи та упорядковує систему санкцій, запроваджує нове для медійного простору явище — систему співрегулювання та посилює функціонал незалежного регулятора — Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.

Важливо, що новий закон пропонує регулювання порядку діяльності регулятора та медіа під час агресії, надає визначення “держави-агресора”, визначає зміст інформації, яка пов’язана зі збройною агресією, яку суб’єктам у сфері аудіовізуальних, друкованих та онлайн-медіа забороняється поширювати, містить обмеження щодо діяльності суб’єктів у сфері медіа під час збройної агресії та забороняється діяльність медіа-сервісів держави-окупанта тощо. 

Законопроект розроблено робочою групою, що складалася з представників медіа, регулятора, громадських організацій. Текст законопроекту неодноразово проходив оцінку європейських експертів, які надавали свої зауваження і пропозиції щодо приведення його до вимог європейських норм. 

Ми вважаємо, що прийняття Закону України “Про медіа” є безпосереднім пріоритетом для вирішення викликів у аудіовізуальному секторі та невід’ємним кроком України до європейського простору. Новий закон про медіа має створити єдину послідовну та комплексну правову базу, що призведе до ефективного регулювання медіасередовища та ефективно забезпечує захист інформаційної безпеки України. 

Ми закликаємо парламентські фракції і групи, попри можливі застереження до тих чи інших норм, відповідально поставитися до виконання міжнародних зобов’язань Україною та забезпечити проходження законопроекту про медіа у другому читанні та в цілому. 

Підписанти:

ГО “Центр демократії та верховенства права”

ГО “Лабораторія цифрової безпеки”

ГО “Платформа прав людини”

Асоціація правовласників та постачальників контенту

ГО “Фундація Суспільність”

Національна асоціація медіа 

Міжгалузеве об’єднання “Радіокомітет”

ГО “Інтерньюз-Україна”