14 травня 2025 року в Українському кризовому медіа-центрі відбулось оголошення переможців антипремії «Золота коса – 2024»: народних депутатів та урядовців (нагороджених «Золотим гальмом – 2024»), за просування комерційних інтересів тютюнової індустрії всупереч інтересам захисту здоровʼя громадян.
Чому «Коса»? З одного боку, просуваючи комерційні інтереси тютюнової індустрії, політики «косять» гроші, з іншого «косять» – життя громадян України. Щороку в Україні від хвороб, спричинених вживанням тютюну, передчасно помирає близько 100 тисяч осіб.
«Сфера охорони громадського здоров’я наразі захищена «форпостом» у вигляді Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. Крок за кроком Україна переймає передбачені нею інструменти захисту: ратифікація Конвенції, заборона реклами та спонсорства, звільнення громадських місць від диму тощо. Однак для повноцінного захисту Україна має законодавчо перейняти також інструмент передбачений статтею 5.3 Конвенції та її Керівними принципами – захистити свою політику від втручань тютюнової індустрії», – наголосив Богдан Кашаник, юрист Центру демократії та верховенства права.
Основними діями депутатів та урядовців у відстоюванні комерційних інтересів тютюнової індустрії всупереч інтересам здоровʼя, які були зафіксовані громадськістю, стали:
- запровадження податкової преференції 25% на акциз для тютюнових виробів для нагрівання (ТВЕН), що за розрахунками фахівців, призведе до втрати внаслідок передчасної смертності 22 тисяч українців та недоотримання бюджетом України на користь прибутків тютюнової індустрії майже 500 млн євро за 2025-2028 роки;
- запровадження дистанційної (інтернет) торгівлі тютюновими та нікотиновими виробами (Закон №3817-IX), якою користуються неповнолітні;
- протидія розгляду та ухваленню законопроєкту №12091, який має на меті захистити дітей та молодь від приваблення до вживання тютюну та нікотину відповідно до РКБТ ВООЗ та імплементує оновлення євроінтеграційної Директиви 2014/40/ЄС;
- спроби відновити куріння в приміщеннях закладів ресторанного господарства та рекламу тютюну.
Переможцями премії «Золота коса – 2024» стали такі народні депутати:
- Мар’ян Заблоцький – нагороджений Золотою косою
- Олексій Устенко – здобув Срібну косу
- Данило Гетманцев – отримав Бронзову косу
До топ-5 призерів також увійшли народні депутати Ігор Кривошеєв (4 місце) та Сергій Швець (5 місце).
«Золоте гальмо», спеціальний приз для представників виконавчої влади, цьогоріч отримав Сергій Марченко, Міністр фінансів України.
«Законопроєкт №11090 від початку розроблявся Міністерством фінансів України за участі тютюнової індустрії – про це відкрито заявляли представники Міністерства. Такий підхід суперечить Закону України №2899-IV, а також порушує статтю 5.3 РКБТ ВООЗ. Під час розгляду та голосування за законопроєкт окремі народні депутати, серед яких і цьогорічні лауреати антипремії «Золота коса», відстояли створення податкової пільги для ТВЕН попри численні заяви громадськості про неприпустимість такого рішення, особливо, в умовах повномасштабної війни, демографічної кризи та фінансової нестабільності. Цей випадок є яскравим прикладом для аналізу тютюнового лобіювання, коли для виправдання пільги для ТВЕН застосували навіть неіснуючу вимогу МВФ», – наголосив Сергій Миткалик, голова правління ГО «Антикорупційний штаб».
Стаття 5.3 Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, яку Україна ратифікувала у 2006 році, передбачає захист під час розробки та здійснення політики охорони громадського здоров’я з боротьби проти тютюну від впливу комерційних інтересів тютюнової індустрії. Закон України №2899-IV визначає, що державна політика щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів ґрунтується на принципі пріоритетності у сфері охорони здоров’я у порівнянні з інтересами тютюнової індустрії та осіб, повʼязаних з нею.
«У часи великої війни, коли кожне життя має особливу цінність, дії народних депутатів, що сприяють тютюновій індустрії, є особливо цинічними та неприпустимими. Лобізм на користь індустрії, яка заробляє на залежності та хворобах українців, підриває основи державної політики у сфері охорони здоров’я. Саме тому громадський контроль і публічність рішень є ключовими – суспільство повинно знати, хто ставить корпоративні інтереси вище за здоров’я нації», – зазначила Наталка Соколенко, журналістка, ведуча, журналістка Українського Радіо.
Окрім загрози для громадського здоров’я, втручання тютюнової індустрії призводить до сповільнення наближення українського законодавства до норм ЄС.
«Тютюнова індустрія продовжує гальмувати євроінтеграцію України. Зокрема, Україна відтермінувала до 2028 року досягнення мінімального рівня акцизу на сигарети 90 євро за 1000 штук, тоді як в ЄС середній акциз складає 177 євро/1000 шт. Одночасно блокується заборону ароматизованих тютюнових виробів для нагрівання – крок, що є зобовʼязанням відповідно до оновлень Директиви 2014/40/ЄС і вже реалізований у державах-членах з 2023 року. В України є унікальний шанс стати повноправним членом ЄС до 2030 року – але це можливо лише за умови рішучих і своєчасних дій з наближення національного законодавства до європейських стандартів», – зазначила Ольга Лимар, виконавча директорка Коаліції Реанімаційний Пакет Реформ.
До журі антипремії «Золота коса – 2024» увійшли: Ганна Гопко – голова правління ГО «Мережа захисту національних інтересів «АНТС»; Марія Землянська – журналістка-розслідувачка Bihus.info; Дмитро Купира – виконавчий директор ГО «Життя»; Ольга Лимар – виконавча директорка Коаліції РПР; Сергій Миткалик – голова правління ГО «Антикорупційний штаб»; Олег Слабоспицький – представник Всеукраїнської кампанії «Молодь вільна від куріння»; Наталія Соколенко – ведуча, журналістка Українського Радіо, громадська активістка; Олеся Холопік – директорка ГО «Центру демократії та верховенства права».