Чи можна отримати інформацію про власників дипломатичних паспортів?

Володіння дипломатичним паспортом надає особі суттєві переваги, зокрема, не потрібно платити мито за виготовлення закордонного паспорту, збирати документи та оформлювати візу тощо.

На сьогодні питання їх видачі та повернення є дуже актуальним. Так, неповернення дипломатичних паспортів може свідчити про зловживання посадовцями своїм службовим становищем та використанням в особистих цілях. Особливо з огляду на неспроможність народних депутатів (більшість з яких, в свою чергу, володіють такими паспортами) прийняти пакет законопроектів про безвізовий режим.

Порядок оформлення, видачі, обміну, повернення державі, зберігання та знищення дипломатичних паспортів визначається Положенням про дипломатичний паспорт України (далі – Положення). Згідно Положення дипломатичний паспорт видається:

1) на строк перебування на відповідній посаді чи посту (Президенту, Голові ВРУ, Прем’єр-міністру, Міністру закордонних справ)

2) на строк перебування у відрядженні за кордоном (дипломатичним працівникам, направленим у довготермінове відрядження до закордонних дипломатичних установ України, на роботу до секретаріатів міжнародних організацій за квотою України, а також працівникам інших органів державної влади)

3) на строк виїзду у службове відрядження за кордон (народним депутатам, членам КМУ, Голові Конституційного Суду, Голові Верховного Суду, Секретарю РНБО, Главі Адміністрації Президента)

4) членам сімей вищезазначених осіб та іншим особам, зазначеним в п. 5 та п. 6 Положення.

Важливим є те, що дипломатичний паспорт видається вищезазначеним особам на здійснення закордонних поїздок, тобто для здійснення своїх посадових чи службових повноважень.

Тому, згідно п. 14 та п. 17 Положення після закінчення строку перебування у відрядженні за кордоном чи строку перебування на відповідному посту на вищезазначених осіб покладається обов’язок повернути свої дипломатичні паспорти до Міністерства закордонних справ.

Розглядаючи питання чи можна віднести інформацію про власників дипломатичних паспортів до конфіденційної, варто звернути увагу такі положення чинного законодавства:

  • ч. 2 ст. 5 Закону «Про захист персональних даних»: … не є конфіденційною інформацією персональні дані, що стосуються здійснення особою, яка займає посаду, пов’язану з виконанням функцій держави або органів місцевого самоврядування, посадових або службових повноважень (дипломатичний паспорт видається для здійснення закордонних поїздок в межах виконання посадових чи службових обов’язків такої особи, а отже, інформація про такий паспорт є «пов’язаною з виконанням функцій держави або органів місцевого самоврядування, посадових або службових повноважень» в розумінні цього Закону.
  • ч. 1 ст. 7 Закону «Про доступ до публічної інформації»: … не може бути віднесена до конфіденційної інформація, зазначена в частині першій і другій статті 13 цього Закону (а це інформація про суб’єктів владних повноважень, використання бюджетних коштів, а також інформація про виконання такими суб’єктами своїх посадових та службових обов’язків та ін.).

 

Підсумовуючи зазначимо, що інформація про повернення дипломатичних паспортів до МЗС є інформацією про здійснення посадовою особою свого обов’язку, передбаченого даним Положенням. Така інформація згідно Закону «Про доступ до публічної інформації» є публічною і не може бути обмеженою у доступі.

З огляду на те, що запитувана інформація становить суспільний інтерес та не може бути обмеженою в доступі згідно Закону «Про доступ до публічної інформації», розпорядник інформації, в даному випадку МЗС, зобов’язаний надавати у відповідь на запит інформацію про:

  • прізвище, ім’я, по-батькові та посаду чи пост осіб, на ім’я яких оформлено відповідні дипломатичні паспорти, які підлягають поверненню на зберігання до МЗС
  • прізвище, ім’я, по-батькові та посаду чи пост осіб, на ім’я яких оформлено відповідні дипломатичні паспорти, які було анульовано

 

Про те, що інформація про осіб, що отримали дипломатичний паспорт або паспорт яких було анульовано не є конфіденційною, також може свідчити ось, наприклад, це посилання на новину із сайту МЗС, де вказано ПІБ осіб, чиї дипломатичні паспорти було анульовано: http://mfa.gov.ua/ua/press-center/notes/4625-mzs-anulyuvalo-diplomatichni-pasporti-nizki-gromadyan-ukrajini

Ми надаємо безоплатні консультації із юридичних питань у сфері інформаційного та медійного права. Будемо раді поділитися з вами своїм досвідом.

Докладніше про консультації

 

Задайте Ваше питання через форму:

Ваше ім'я (обов'язково)

Ваш email (обов'язково)

Ваше повідомлення


Також ви можете звернутися до нас іншими способами: