Що потрібно знати, якщо вам відмовляють надати на запит документ, що містить конфіденційну інформацію?

June 10, 2017

Центр демократії та верховенства права завжди підтримував та консультував громадських активістів та громадян, які намагалися отримати інформацію.

Нещодавно юристи CEDEM допомогли сформувати запит Сергію Андрушку, журналісту-розслідувачу програми «Схеми». Як наслідок – розпорядник інформації, що раніше відмовлявся надавати документи, таки погодився зробити це.

Спершу журналіст самостійно надіслав до Державного авіаційного підприємства «Україна» запит на публічну інформацію, в якому просив надати копії договорів між Державним управлінням справами та ДАП «Україна» про надання транспортних послуг по здійсненню повітряних перевезень офіційних делегацій та вищих посадових осіб у 2015 та 2016 роках.

У відповідь йому повідомили, що «надати тексти вищезазначених договорів ДАП «Україна» не має можливості, так як відповідна інформація є конфіденційною».

Можемо зазначити, що дійсно часто юридичні особи, що займаються підприємницькою діяльністю, укладають договори, в яких прямо передбачають конфіденційність їх умов. І навіть більше – деколи такі особи встановлюють відповідальність за розголошення умов договору.

Проте чи може запитувач все таки отримати такі договори?

Перше, на що звернули увагу юристи CEDEM – хто є розпорядником інформації та яка інформація фактично запитувалась.

1) Так, Державне авіаційне підприємство «Україна» підпорядковано Державному управлінню справами і є по суті державною власністю. Ця авіакомпанія заснована для обслуговування вищого керівництва держави. ДАП «Україна» не виконує регулярні авіаперевезення, а виключно рейси за замовленням (чартерні) [1].

2) Запитувач просив надати копії договорів, укладених цим підприємством. Договори стосувались перевезення офіційних делегацій та вищих посадових осіб України. Очевидно, що такі перевезення здійснювались під час виконання цими особами своїх посадових чи службових обов’язків, а отже, фінансувались із бюджету. Отже, ДАП «Україна» отримало кошти з державного бюджету за надані ним послуги з перевезення.

Все це свідчить про те, що запитувач фактично просив надати йому інформацію про розпорядження бюджетними коштами. А відповідно до ч. 5 ст. 6 Закону «Про доступ до публічної інформації» не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.

Підсумовуючи, можемо сказати, що Закон «Про доступ до публічної інформації» передбачив відкритість інформації про розпорядження бюджетними коштами, а тому вона не може бути віднесена до конфіденційної.

Саме такі аргументи були викладені у повторному запиті, на який, до речі, розпорядник надав документи.

Читайте також, як отримати інформацію з обмеженим доступом у роз’ясненні CEDEM.