Незалежна медійна рада проаналізувала випуск передачі «Надзвичайні новини», показаний телеканалом ICTV 9 червня 2018 року, один із сюжетів якої зображував знесення табору ромів у Голосіївському парку.
Сюжет було присвячено тематиці сумнівного з погляду законності поселення ромів у Голосіївському парку. Ведучі програми спочатку вказали на бездіяльність Національної поліції, після чого, як випливає з їхніх слів, вирішили залучити представників Національних дружин до «лісового прибирання». На окреслення ситуації з поселенням ромів у Голосіївському парку ведучі передачі — Костянтин Стогній та Вікторія Сеник — використовують такі фрази: «перетворилося на жахливий смітник», «лишили по собі купу непотребу», «спорожнюватися в межах Києва».
Незалежна медійна рада наголосила: основна загроза в поширенні мови ворожнечі полягає в тому, що її легко не помітити через неочевидність словесних форм, які використовують для розпалювання ворожнечі; такі тези можуть подаватися ведучими м’яко та неагресивно й набувати форми, подібної до оцінних суджень. Крім того, відповідно до міжнародних стандартів у сфері свободи слова, при оцінці певних висловлювань на предмет наявності в них ознак мови ворожнечі, необхідно брати до уваги й контекст, у якому лунають відповідні висловлювання. Додатковим фактором є й те, що на думку ЄСПЛ, ромський етнос, з огляду на їхню історію, потребує особливого захисту.
Безумовно, важко стверджувати, що ті тези, які лунали з уст ведучих передачі, є закликами до насильства чи пропагують ворожнечу в її екстремальній версії. Втім, зважаючи на контекст висловлювання, а саме нещодавні інциденти щодо розгрому ромських таборів, що сталися вже й після виходу сюжету у світ, а також те, що медіа заохочували порушення державної монополії на насильство та виконання функції охорони правопорядку, Незалежна медійна рада дійшла висновку щодо наявності в означеному сюжеті мови ворожнечі.
Крім того, Незалежна медійна рада звернула увагу на відсутність дотримання стандарту збалансованості подання інформації. Так, представникам ромів або ж будь-яких представників громадськості, які би були на їхній стороні, слово в сюжеті не надається, внаслідок чого залишається непоясненою їхня позиція щодо заселення Голосіївського лісу. Також у сюжеті існує чітке розрізнення й поділ на позитивну сторону — нацдружинників, дії яких намагаються виправдати, та негативну — ромів.
Повний текст рішення читайте за посиланням.