Центр демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) – аналітично-адвокаційний центр, що спрямовує свої зусилля на розвиток незалежних медіа, громадянського суспільства та побудову правової держави в Україні.
Організація заснована 1 лютого 2005 року з ініціативи медіаюриста Тараса Шевченка разом із колегами Ігорем Розкладаєм і Тетяною Олексіюк і спочатку називалася Інститут медіа права. Її діяльність була спрямована на сприяння розвитку суспільства через незаангажовану, професійну медіаекспертизу, розроблення й імплементацію якісного медіазаконодавства, медіаосвіту, судовий захист прав журналістів і громадян, захист свободи слова та основоположних прав людини.
Наша місія – сприяти розвитку суспільства активних та відповідальних громадян.
Нашими цінностями є відповідальність, проактивність, результативність та незаангажованість.
Втілюючи свою місію та керуючись цінностями, ми зосередили свою роботу у трьох напрямах: незалежні медіа, громадянське суспільство та верховенство права.
З цією метою експерти ЦЕДЕМ:
- розробляють та адвокатують якісне законодавство; відстежують і протидіють загрозливому законодавству; надають незаангажовану правову експертизу;
- консультують журналістів, волонтерів, ОГС, громадських активістів і представників офіційних інституцій;
- реалізують освітні програми для різних аудиторій; підтримують і розвивають громадські ініціативи;
- зміцнюють організаційну спроможність ОГС і їх коаліцій; інформують громадян про їхні права та обов’язки під час війни;
- розвивають культуру фізичної, правової, цифрової та ментальної безпеки ОГС, активістів і журналістів;
- працюють над впровадженням підзвітності влади й утвердженням верховенства права;
- розвивають партнерські відносини з органами державної влади;
- проводять інформаційні кампанії та акції прямої дії.
Упродовж 2013–2014 рр. організація зробила потужний стрибок у своїй діяльності, уперше отримавши інституційну підтримку від Шведського агентства з міжнародної співпраці та розвитку (Sida), завдяки чому інституційно зміцніла.
У 2016 році Інститут медіа права змінив назву на Центр демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ), таким чином підсумувавши зміни в структурі, напрямах і масштабах діяльності, які відбулися впродовж останніх років.
З 2012 року організація щороку проходить фінансовий аудит за участі незалежних експертів, таким чином реалізуючи політику прозорості й публічно звітуючи про свій фінансовий стан.
З часу заснування ЦЕДЕМ працює з українськими та закордонними організаціями громадянського суспільства, українськими органами влади, міжнародними інституціями, а також входить до складу коаліцій громадських організацій.
У лютому 2025 року ЦЕДЕМ відсвяткував 20 років з Дня заснування. Про 20 історій успіху організації за 20 років можна почитати за посиланням.