Україна, Київ, 27 липня – 7 серпня 2020 року
Міжнародна літня школа медійного права – це інтенсивний навчальний курс Центру демократії та верховенства права (раніше – Інституту Медіа Права) для юристів, присвячений питанням свободи слова та свободи інформації, захисту честі, гідності і ділової репутації, діяльності медіа, регулювання телерадіомовлення, регулювання інших питань діяльності мас-медіа.
У рамках Літньої школи окрема увага буде приділена міжнародним і європейським стандартами у сфері медійного права, зокрема, Європейській конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практиці Європейського суду з прав людини. Також буде розглянута система захисту прав людини ООН, стандарти міжнародної організації «Артикль 19», законодавство України й інших країн.
Взяти участь у школі можуть юристи, робота яких пов’язана з питаннями свободи слова, свободи інформації чи медійного права. Подати заявку можуть юристи, які працюють у ЗМІ чи консультують журналістів, юристи громадських організацій, органів влади, адвокати. Також заявки приймаються від студентів старших курсів (починаючи з 3 курсу) і випускників, зацікавлених у тематиці Літньої школи.
Учасниками Літньої школи можуть стати громадяни України, Молдови, Білорусі, країн Південного Кавказу та Середньої Азії. Крім того, організатори можуть розглянути заявки з інших країн.
Заняття будуть відбуватися російською мовою. Окремі лекції будуть проводитися англійською мовою з послідовним перекладом.
Навчальний курс включає такі теми:
- свобода вираження поглядів: американський і європейський підходи;
- Європейська конвенція з прав людини;
- процедура звернення до Європейського суду з прав людини;
- процедура звернення в Комітет ООН з прав людини;
- право на інформацію, доступ до інформації;
- позови про захист честі, гідності і ділової репутації (дифамація);
- звільнення від відповідальності за дифамацію;
- захист особистого життя і захист персональних даних;
- право на захист журналістських джерел;
- особливості регулювання друкованих і електронних ЗМІ;
- ліцензування мовлення;
- європейські стандарти суспільного телерадіомовлення;
- професійні спілки і саморегулювання журналістів;
- особливості регулювання в Інтернеті;
- законодавство про захист суспільної моралі;
- особливості діяльності ЗМІ у передвиборчий період та ін.
Літню школу Центр демократії та верховенства права проводить з 2005 року. З 2006 року літня школа була розширена до формату міжнародної. В цілому, понад 300 учасників з України, Білорусі, Молдови, Росії, країн Південного Кавказу та Середньої Азії пройшли навчання у 2006-2019 роках.
Заняття будуть проводити українські та зарубіжні експерти. Так, у попередні роки заняття проводили юрист Європейського суду з прав людини (Страсбург) Ольга Дмитренко, старший радник офісу Представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Андрєй Ріхтер, консультативний експерт Харківської правозахисної групи, доцент Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого Всеволод Речицький, заступник керівника проєкту «Справедливе правосуддя» агентства США з міжнародного розвитку «Україна: верховенство права» Наталія Петрова та інші експерти.
Програма школи у 2020 році буде аналогічною до програм попередніх років. З детальними програмами цих шкіл можна ознайомитися на сайті: https://cedem.org.ua/news/?cur_project=litnya-shkola-medijnogo-prava.
Програма розрахована на інтенсивне навчання, по завершенні якого учні отримають дипломи. Учасники мають відвідувати всі заняття і не зможуть суміщати навчання з роботою. У випадку відвідання менше 80% занять, учасник буде відрахований.
Для участі у конкурсі необхідно заповнити онлайн-анкету: https://cutt.ly/ftT0zqA.
Заповнення онлайн-анкети має бути здійснене за один сеанс, тобто відкриту в браузері анкету неможливо зберегти для подальшого редагування.
Анкета має бути отримана Центром демократії та верховенства права до 15 червня 2020 року 24:00 (GMT+3). За результатами конкурсу будуть відібрані 20 учнів. Про результати відбору організатори повідомлять кандидатам до 22 червня. Додатково організатори залишають за собою право провести з аплікантом співбесіду.
У випадку запитань, Ви можете звернутися у Центр демократії та верховенства права за електронною поштою edu@medialaw.kiev.ua чи за телефоном +380(44) 3832044.
Умови участі у Літній школі:
Організатори забезпечують проживання і часткове харчування (обід) учнів Літньої школи. Фінансування транспортних витрат не забезпечується. Через карантинні обмеження організатори прийняли рішення скасувати реєстраційний збір за у часть у Літній школі.
Літня школа буде проводитися в Національному університеті «Києво-Могилянська академія», м. Київ, Україна.
Проведення Літньої школи стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю Центру демократії та верховенства права та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.
Проведення Літньої школи стало можливим завдяки фінансовій підтримці Швеції.