YouTube – один з найпопулярніших відеохостингів у світі, який має мільярдну аудиторію, дозволяє кожному створювати власний контент та ділитися ним з іншими користувачами. Зараз для українців саме YouTube став платформою, де безліч блогерів (а часто і звичайних користувачів) намагаються висвітлити різні події, в тому числі й ситуацію в Україні.
Як і у будь-якій творчій сфері, важливою складовою завжди є авторське право. Проте, саме воно породжує ризик втратити результат своєї праці через невдало використаний чужий контент. Тому у цій консультації від Центру демократії та верховенства права розберемо, що таке авторське право на YouTube, як воно захищає відеоблогерів та як дотримуватися його правил.
Один із головних принципів YouTube полягає в тому, що користувачі можуть завантажувати відео лише за умови, що вони мають права на цей контент, оскільки такою є вимогою DMCA (закон, що доповнює законодавство США в галузі авторського права).
Ця платформа досить строго регулює питання авторського права. Тобто на свій канал ви можете завантажити лише той контент (це стосується і музики), авторські права на який належать вам. Щодо інших випадків – варто враховувати низку умов. Є три ситуації, коли можна використовувати захищені авторським правом твори у своєму контенті:
1. Добросовісне використання
Принцип добросовісного використання (закріплений в системі Загального права – Fair Use) дає можливість без дозволу використовувати матеріали, захищені авторським правом. Для того, щоб застосувати цей принцип, мають бути дотримані певні умови: у кожній країні вони дещо різняться.
Принцип Fair Use закріплений у законодавстві США. А оскільки платформа Youtube зареєстрована у Сполучених Штатах, для її українських користувачів принцип добросовісного використання також діятиме. Детальніше про застосування принципу Fair Use читайте в окремій консультації ЦЕДЕМ.
В цьому контексті показовим є конфлікт медіагрупи “1+1” та відеоблогера Олексія Коваленка, який заснував YouTube-канал “Geek Journal” (не плутати з каналом Довколаботаніка:)). Він звинуватив телеканал у тому, що “1+1” створює серіали російською мовою, запрошує зірок, що співпрацюють з росією, відходять від проукраїнської позиції та багато іншого. У своєму відео він використав кадри з програм та фільмів телеканалу 1+1, що і стало причиною конфлікту.
Від імені телеканалу почали активно надходити скарги (страйки) щодо цього контенту. Олексій розповідає, що “1+1” подав на його відео 3 скарги (страйки), і як результат, YouTube-канал влогера опинився під загрозою видалення та блокування.
Адже на YouTube діють правила, за якими після 3 страйків (скарг) канал блокують. Після цього Олексій заявив у своєму новому відео, що у матеріалі, через який виник конфлікт, він використовував епізоди з програм “1+1” дотримуючись принципу Fair Use. Тому дозволу на використання він не отримував. Натомість команда “1+1” вважала, що таке використання під принцип Fair Use не підпадає. Ситуація зрештою вирішилася на користь Коваленка і страйки (скарги) проти каналу зняли. Ця історія демонструє, наскільки важливим є принцип добросовісного використання контенту.
2. Вам надали дозвіл на використання чужого контенту у своєму відео.
YouTube не надає таких дозволів і не допомагає шукати власника авторських прав. Тому вам доведеться самостійно зв’язатися з тим, у кого є авторські права на відео, яке ви хочете використати.
Дозвіл на використання твору, також відомий як згода на використання – це документ, який дає право користуватися твором за певних умов. Його може надати сам власник авторських прав на твір або організація, яка управляє цими правами. Дозвіл на використання твору може бути написаний у будь-якій формі й містити різні умови. Наприклад, обмеження на час використання, територіальні обмеження, а також обмеження щодо типу використання.
Для тих, хто не має часу шукати власників авторських прав, а, припустимо, хоче швидко додати фонову музику у відео, є фонотека YouTube. Це простий і надійний спосіб, оскільки всі звукові доріжки з неї ви можете використовувати безкоштовно та без порушення авторського права.
3. Відео було поширене під певною ліцензією (про ліцензії розповідаємо нижче).
Ліцензії YouTube
На YouTube є два види ліцензій, під якими може поширюватись відеоконтент, це стандартна ліцензія YouTube і ліцензія Creative Commons.
Стандартна ліцензія YouTube надає право на трансляцію. Згідно її умов таке відео не може бути відтворене чи поширене в будь-якій іншій формі без дозволу автора, а доступ до нього можна отримати лише на YouTube. Тобто власник першопочатково забороняє використання свого об’єкта інтелектуальної власності. Відео заборонено використовувати з комерційною або будь-якою іншою метою іншим особам.
Тому якщо ви бажаєте використати фрагмент з відео, яке поширене під такою ліцензією, краще зв’яжіться з власником авторських прав та отримайте дозвіл, якщо на ваш випадок не поширюється принцип добросовісного використання. Детальніше про отримання згоди на використання чужого контенту читайте в консультації ЦЕДЕМ.
За допомогою ліцензій Creative Commons автор може надати дозвіл іншим особам використовувати його контент. Це дозволяє йому зберегти авторські права і водночас дати іншим авторам змогу користуватись його контентом відповідно до умов ліцензії. Залежно від виду ліцензії, можливість поширювати відео може варіюватись: наприклад, вона може стосуватися лише комерційних платформ. Тому рекомендуємо ознайомитись детальніше з умовами ліцензії того відео, яке ви збираєтесь використовувати.
Джерело: Скріншот з YouTube Studio
Таким чином всі користувачі YouTube отримують можливість перезаливати відео, музику, фрагменти відео (в тому числі і з комерційною метою) в певних видах цієї ліцензії. Абсолютно всі автори можуть позначити своє відео ліцензією Creative Commons. Вона, на відміну від стандартної ліцензії YouTube, дозволяє подальше використання відео автора в YouTube. Проте є важлива умова – у більшості відео, поширених за такою ліцензією, потрібно вказувати автора.
Також існують вимоги щодо того, який контент можна поширювати під такою ліцензією, а саме:
- Таке відео має бути повністю вашого авторства;
- Відео, на яке має поширюватись така ліцензія, є суспільним надбанням за законодавством країни, відповідно до якого було поширено відео. Кожна країна має свої визначення суспільного надбання. Більше про суспільне надбання ви можете прочитати у розʼясненнях від YouTube тут;
- Ваш контент складається з інших відео, що поширюються під такою ліцензією.
Відео має відповідати принаймні одній з цих вимог. Для того, щоб знайти ліцензоване відео на YouTube, яке можна використовувати, здійсніть такі кроки:
- У внутрішньому пошуку YouTube введіть потрібний запит;
- Оберіть “Фільтри”, визначте тип ліцензії Creative Commons; Більше про типи ліцензій Creative Commons ви можете прочитати в консультації ЦЕДЕМ.
- У списку будуть показані відео, які ви можете використовувати.
Джерело: скріншот з YouTube
Якщо ви є власником авторських прав, тоді саме ви можете забороняти іншим використовувати ваш контент без вашого дозволу. Теоретично може трапитись так, що у чужому відео буде використано елемент, захищений вашим авторським правом. В такому разі ви можете:
- заблокувати такий контент;
- не робити з цим контентом нічого;
- отримувати прибуток з монетизації такого відео за рахунок розподілу прибутку від оголошень.
Як YouTube захищає авторське право відеоблогерів?
YouTube має систему Content ID, яка автоматично сканує вміст відео, щоб визначити, чи захищений він чиїмось авторським правом. Для того, щоб підключити собі Content ID, необхідно подати заявку на його отримання.
Система порівнює відео власника авторських прав з тими, які завантажуються на YouTube. Якщо знаходить схожий матеріал, тоді повідомляє про це автора. Так система дозволяє відеоблогерам захистити свої відео від незаконного використання та забороняє завантаження відео, які порушують авторське право.
Залежно від того, які налаштування обере власник авторських прав у системі Content ID, він може:
- Блокувати перегляд відео;
- Монетизувати відео, показуючи в ньому оголошення (у деяких випадках дохід розподілятиметься між власником авторських прав і користувачем, який завантажив відео);
- Відстежувати статистику переглядів відео.
Якщо ваше авторське право порушене, ви можете подати скаргу і вимагати видалення такого контенту. Проте важливо пам’ятати, що YouTube негативно ставиться до будь-якого зловживання процедурами, яке може призвести до повного блокування облікового запису. Тому спочатку варто перевірити, чи не підпадає поширення відео під винятки добросовісного використання або інші правила поширення. Лише після цього слід надсилати запит на видалення. Детальніше про заявки в системі Content ID ви можете прочитати тут.
Зважаючи на правила та практику YouTube, можемо сформулювати такі поради для відеоблогерів:
- Переконайтеся, що ви маєте право використовувати музику, зображення та інші матеріали, які використовуються у ваших відео. Якщо ви використовуєте матеріали інших авторів, переконайтеся, що ви маєте дозвіл на їх використання або відповідаєте іншим вимогам.
- Не забувайте вказувати джерело, з якого берете відео.
- Надсилайте вимоги видалити контент, що порушує ваші авторські права.
- Оскаржуйте кожен випадок, якщо ваші дії підпадають під принцип добросовісного використання, але ви отримали скаргу.