Відбувся онлайн-тренінг “Доступ до публічної інформації під час війни: Пріоритети та практики 2024 року”

September 19, 2024

17 вересня 2024 року Центр демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) у партнерстві з Міністерством культури та стратегічних комунікацій України провів онлайн-тренінг “Доступ до публічної інформації під час війни: Пріоритети та практики 2024 року”.

У тренінгу взяли участь 929 представників державної служби центрального та місцевого рівня. Модерували захід менеджери проєктів ЦЕДЕМ Олексій Третьяков-Гродзевич та Алєся Ященко.

Онлайн-тренінг розпочався із вітальних слів. До учасників звернулися Ігор Розкладай, заступник директорки, головний експерт з медійного права ЦЕДЕМ, Оксана Майдан, заступниця директорки Internews в Україні, і Тарас Шевченко, заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій України з питань європейської інтеграції.

Зокрема, Тарас Шевченко наголосив на важливості теми тренінгу та навчання держслужбовців, оскільки дуже важливо мати баланс між дозволом та обмеженням доступу до публічної інформації. Саме це є стратегічним баченням української держави.

Оксана Майдан тим часом згадала про приклади зловживання і порушення Закону “Про доступ до публічної інформації”, а також довготривалі судові справи про відмову надати інформацію. 

Ігор Розкладай зазначив, що тематика доступу до публічної інформації залишається актуальною та затребуваною, особливо під час війни, і саме це забезпечує демократичні процеси в Україні. 

Перша частина тренінгу була присвячена темі обробки інформаційних запитів та оприлюднення публічної інформації під час воєнного стану. Тетяна Олексіюк, експертка ПРООН в Україні з доступу до інформації, адвокатка, член Групи Спеціалістів з доступу до офіційних документів під Конвенцією Тромсе, поділилася своїм практичним досвідом. 

“У 22-му році ми могли більше обмежувати і більше обережно відноситись до розкриття інформації, – зазначила Олексіюк. – Проте ми мусимо виробити не “аварійні” засоби реагування, а ті, які можуть бути більш-менш постійними. А отже, ми повинні для себе зрозуміти, як ми працюємо із закриттям інформації, обробкою персональних даних, доступом до публічної інформації і запитів на неї, як ми працюємо з оприлюдненням публічної інформації”.   

Експертка розповіла про основні виклики у сфері доступу до інформації, вимоги до запитів і звернень, а також про важливість Конвенції Ради Європи про доступ до офіційних документів та Постанову Пленуму Вищого адміністративного суду України №10 від 29 вересня 2016 року. 

Спікерка також акцентувала увагу на тому, що деякі розпорядники інформації можуть припускатись помилок щодо процедури переадресування чи продовження терміну розгляду запитів та дала практичні поради, як їх уникнути.

Друга частина тренінгу стосувалася обмеження доступу до публічної інформації під час війни. Оксана Ващук-Огданська, юристка, спеціалістка у сфері доступу до публічної інформації, членкиня Координаційної ради при Омбудсмені, розповіла учасникам, зокрема, про передбачену законом процедуру обмеження доступу до публічної інформації, яка має застосовуватись під час війни, та алгоритми обмеження доступу до публічної інформації. 

“Порядок доступу до публічної інформації не може встановлюватись підзаконними актами”, – наголосила експертка. 

У своїй лекції Ващук-Огданська також звернула увагу на важливість застосування трискладового тесту для визначення того, чи є певний вид даних таким, який варто поширювати у рамках доступу до публічної інформації. Також вона порадила учасникам ознайомитись із посібником із застосування “трискладового тесту” за загальною редакцією Дмитра Котляра.

Тренінг завершився сесією запитань-відповідей. Учасники мали змогу отримати практичні поради, як діяти в їхніх випадках.