ЦЕДЕМ провів тренінг для суддів з доступу до публічної інформації

November 26, 2024

18 листопада Центр демократії та верховенства права провів перший із двох тренінгів для суддів на тему доступу до публічної інформації, під назвою “Судовий захист права на доступ до публічної інформації під час війни: 2024”. Тренінг відвідали близько 100 суддів та працівників судів з усієї України.

Лекторками заходу стали:

  • Тетяна Олексіюк – експертка ПРООН в Україні з питань доступу до інформації, адвокатка, член Групи спеціалістів із доступу до офіційних документів за Конвенцією Тромсо.
  • Оксана Ващук-Огданська – юристка, спеціалістка у сфері доступу до публічної інформації, членкиня Координаційної ради при Омбудсмені.

Модерував дискусію менеджер проєктів ЦЕДЕМ Олексій Третьяков.

Захід відкрив Ігор Розкладай, заступник директорки ЦЕДЕМ, головний експерт з медійного права та модерації контенту в соціальних мережах. Він привітав учасників і наголосив, що в минулому доступ до публічної інформації обмежувався інформацією, яку надавали представники трьох гілок влади. Через це держустанови, які не входили до складу цих гілок, уникали надання відповідей. Сьогодні законодавство змінилося, і питання доступу до публічної інформації стало надзвичайно актуальним для суддів.

Першу лекцію під назвою “Проблеми застосування основних положень Закону України ‘Про доступ до публічної інформації'” провела Тетяна Олексіюк.

Вона висвітлила ключові аспекти доступу до інформації в умовах війни, новела приклади типових помилок, яких припускаються як запитувачі, так і розпорядники інформації, включно з тим, що: 

  • 48-годинний строк для розгляду запиту розпочинається з моменту реєстрації запиту розпорядником. Наприклад, якщо запит надійшов у суботу, але зареєстрований у понеділок, відлік починається з понеділка;
  • Якщо запит надійшов і зареєстрований у п’ятницю, то строк не переривається святковими чи вихідними днями;
  • У випадку, коли запитувач вимагає копіювання великих обсягів даних, розпорядник має право зазначити, що це створює значне навантаження;
  • Якщо запитувач просить надати друковану копію великих обсягів даних, які вже є у відкритому доступі, розпорядник не може просто перенаправити його до цих джерел. Це узгоджується зі статтею 5 Конвенції Тромсо, яка вимагає, щоб інформація надавалася у форматі, який є найбільш зручним для запитувача, якщо це не створює надмірного навантаження для розпорядника.

Тетяна Олексіюк також підкреслила важливість дотримання законодавства для забезпечення прозорості навіть у складних умовах війни.

Друга лекція під назвою “Обмеження права доступу до публічної інформації під час війни” читала Оксана Ващук-Огданська, вона розповідала про правові аспекти обмеження права на доступ до публічної інформації під час війни, практики і особливості застосування трискладового тесту в 2024 році, практичні аспекти віднесення інформації до інформації з обмеженим доступом і те, коли поширення такої інформації можна правомірно обмежувати. Окремо було приділено багато уваги питанням суспільного інтересу та істотної шкоди.