24 червня 2026 року у Верховній Раді України зареєстрували законопроєкт №15348 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за дії, які призводять до травматизму та смертності на дорогах». Документ пропонує збільшити штрафи за перевищення швидкості.
Ініціатори законопроєкту – народні депутати: В’ячеслав Медяник, Сергій Іонушас, Максим Павлюк, Олександр Дануца, Дмитро Любота, Ігор Фріс, Мар’яна Безугла, Олександр Горобець, Микола Тищенко, Володимир Крейденко, Володимир Ватрас, Микола Галушко.
Що пропонує законопроєкт
Законопроєкт передбачає виділення відповідальності за перевищення швидкості в окрему статтю 122-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та запроваджує більш пропорційний підхід до покарання.
Чинна система штрафів пропонує лише два рівні відповідальності: за перевищення швидкості на +20 км/год – 340 грн, а за +50 км/год – 1700 грн.
В свою чергу, автори пропонують чотирирівневу градацію штрафів. Вони будуть пропорційні перевищенню встановленої швидкості:
- від 21 до 40 км/год – 680 грн;
- від 41 до 60 км/год – 2 040 грн;
- від 61 до 80 км/год – 2 720 грн;
- понад 80 км/год – 3 400 грн.
Посилення відповідальності для системних порушників
Окрему увагу законопроєкт приділяє зухвалим водіям, які систематично порушують швидкісний режим.
Якщо водій 5 і більше разів за рік перевищив швидкість на понад 60 км/год – за кожне наступне таке перевищення він платитиме вже 17 000 гривень.
Такий підхід спрямований на водіїв, які свідомо та регулярно ігнорують правила дорожнього руху, створюючи підвищену небезпеку для інших учасників руху.
Скасування 50% знижки для найбільших перевищень швидкості
Ще одна важлива новела законопроєкту – обмеження можливості сплатити половину штрафу, якщо його призначили за найбільш високі перевищення швидкості.
Наразі законодавство дозволяє сплатити лише 50% суми штрафу у 10 денний строк, і за умови, що порушення зафіксовано автоматичною системою фото-відео фіксації. Законопроєкт пропонує не застосовувати таку знижку до водіїв, які перевищили швидкість більш ніж на 60 км/год, а також до осіб, які систематично вчиняють такі порушення, тобто ті, які отримають штраф у розмірі 17 000 грн.
Чому ця проблема потребує негайного вирішення
Перевищення швидкості є головною причиною смертності на дорогах України впродовж багатьох років. За даними Національної поліції, в 2025 році, саме порушення швидкісного режиму спричинило 40,8% ДТП з травмованими та загиблими.
Проблема залишається гострою і цього року: лише за січень-травень 2026 року через перевищення швидкості загинула 491 людина – майже 54% усіх загиблих у ДТП. Ще понад 4 тисячі людей отримали травми.
Трагічна ДТП, яка сталася 5 червня 2026 року в Києві та забрала життя чотирьох людей, серед яких 12-річний Гріша Глушич, вкотре привернула увагу суспільства до проблеми небезпечного водіння, проблеми надмірної швидкості та необхідності системних змін у сфері безпеки дорожнього руху.
«Ми сприймаємо реєстрацію законопроєкту №15348 як перший, але не єдиний крок до зниження смертності та травматизму на українських дорогах. Важливо, що тема безпеки дорожнього руху повертається до порядку денного держави, а увага законодавців зосереджується на перевищенні швидкості – головній причині ДТП із тяжкими наслідками.
Водночас проблема надмірної швидкості потребує системних рішень. Жоден окремий законопроєкт не здатен самостійно вирішити її повною мірою. Саме тому ми очікуємо подальшої послідовної та оперативної роботи над удосконаленням законодавства, посиленням відповідальності за небезпечну поведінку на дорозі та впровадженням інших необхідних змін у сфері безпеки дорожнього руху», – зазначила директорка Центру демократії та верховенства права Олеся Холопік.
Експерти Центру демократії та верховенства права відзначають, що законопроєкт значною мірою ґрунтується на підходах, які вони разом із партнерами у сфері безпеки дорожнього руху напрацьовували та адвокатували протягом останніх років і були відображені в законопроєкті №13314. Зокрема, йдеться про підвищення штрафів за перевищення швидкості та запровадження градації відповідальності залежно від рівня перевищення та відображення даних положень в окремій статті КУпАП.
На жаль, запропонований законопроєкт №15348 зберігає чинний підхід, за якого перевищення швидкості до 20 км/год залишається безкарним. На переконання експертів, ця норма має бути переглянута до другого читання, зокрема шляхом зниження “нештрафованого порогу”.
Також експерти зазначають, що для комплексного вирішення проблеми системних та небезпечних порушень Правил дорожнього руху необхідно працювати над подальшим посиленням відповідальності, зокрема шляхом запровадження можливості позбавлення права керування для систематичних порушників.
Своєю чергою, щодо водіїв, які керують транспортними засобами будучи позбавленими права керування, варто розглядати додаткові механізми впливу, зокрема конфіскацію транспортного засобу та криміналізацію таких діянь.
Нагадаємо, що більшість українців підтримують посилення відповідальності за порушення Правил дорожнього руху. Так, 77% громадян виступають за позбавлення водійських прав для злісних порушників, а 75% – за зменшення “нештрафованого порогу” у +20 км/год.
Безпека дорожнього руху потребує комплексних рішень: ефективного контролю, безпечної інфраструктури, невідворотності покарання та сучасної системи відповідальності. Проте посилення відповідальності за надмірну швидкість є одним із найважливіших кроків, здатних зберегти людські життя вже сьогодні.