Алкозамок як спеціальна санкція за порушення ПДР

October 28, 2022

(інформаційна довідка)

Алкозамок на автомобіль (alcohol interlock) – це технічне обладнання, яке зобов`язує водія щоразу проходити дихальний алкотест перш ніж почати користуватися автомобілем. Якщо тест не пройдено, система не дозволяє запустити двигун автомобіля. Алкозамок здебільшого використовується як альтернатива позбавленню права керування транспортним засобом.

Відповідно до дослідження Global Road Safety Partnership від 2021 року, алкозамки є одним з поширених видів санкцій для спеціального стримування – запобігання повторним порушенням з боку тих, кого вже затримували за керування у стані алкогольного сп’яніння, як правило – з високим рівнем концентрації алкоголю. 

Американський Центр контролю та запобігання захворюванням стверджує, що використання алкозамка скорочує кількість повторних порушень принаймні вдвічі, а іноді й більше, порівняно з аналогічними порушниками, які не користувалися обладнанням.

Алкозамок є звичною практикою в США, однак значно менше поширений в країнах Європейського союзу. Відповідно до даних Європейської транспортної комісії, його використовують у 8 країнах ЄС. В Україні алкозамки як санкція за порушення Правил дорожнього руху не запроваджені. В цій довідці наводимо факти про практику застосування алкозамків в декількох країнах світу.

Швеція

Поріг толерантності до алкоголю за кермом у Швеції складає 0,2 проміле. В разі порушення, у людини вилучають посвідчення водія. У цьому випадку за власним бажанням порушник має право подати заявку на встановлення алкозамка до Швецької транспортної агенції. Заявка може подаватись дистанційно. До неї обов’язково додається висновок лікаря-нарколога (має бути зазначено що людина не зловживає алкоголем чи іншими забороненими речовинами). В разі погодження заявки, водію видається нове водійське посвідчення зі спеціальною позначкою.   

Умови встановлення алкозамка:

  • Транспортний засіб належить особисто порушнику.
  • Даний транспортний засіб схвалений Швецькою транспортною агенцією.
  • Постачальника алкозамків схвалено Швецькою транспортною агенцією.
  • Порушник повністю оплачує встановлення та періодичне технічне обслуговування алкозамка (приблизно 1900-4700 євро).

У разі позитивного рішення агенції щодо заявки водія, алкозамок встановлюється на 1 рік, за винятком ситуації, коли концентрація алкоголю в крові перевищувала 1 проміле або коли порушення було повторним за період 5 років. В цих випадках термін санкції – 2 роки.

В разі, якщо водій здійснював управління під впливом інших засобів, крім алкоголю, право встановлення алкозамка не надається. Факт встановлення алкозамка не впливає на зміну розміру штрафу чи терміну тюремного ув’язнення, якщо він передбачений за скоєне правопорушення.

Польща

Рівень толерантності в Польщі – 0,5% проміле. За порушення водія позбавляють права керування на строк, який залежить від його тяжкості. Після спливання половини цього строку, водій може клопотати перед судом про встановлення на залишок строку алкозамку на автомобіль. Зазвичай, для цього необхідно мати відповідні підстави – наприклад, робота пов’язана з керуванням транспортними засобами – а також позитивну характеристику з місця роботи та відсутність кримінальних правопорушень в минулому. 

В разі, якщо водій був позбавлений права управління довічно, він також може клопотати про встановлення алокозамка, проте не раніше ніж через 10 років після такого позбавлення.

Купівля алкозамка обійдеться в межах 300-1000 євро, а його щомісячна оренда – від 15 євро. Купівлю/оренду приладу, як і його встановлення на автомобіль, оплачує водій. Прилад має проходити технічне обслуговування щонайменше раз на рік.   

При цьому порушник має право керувати не лише своїм транспортним засобом, а будь-яким, на якому встановлено алкозамок. Відповідна позначка вноситься у водійське посвідчення. 

Нова Зеландія

У Новій Зеландії допустима доза алкоголю в крові складає до 0,5 проміле. В разі правопорушення, порушник позбавляється права керування на щонайменше 28 днів. Після цього, для поновлення права керування водій має право взяти участь у програмі із встановлення алкозамка. Для цього водій подає клопотання про отримання відповідного водійського посвідчення, яке дає право керувати лише автомобілями із встановленими алкозамками. Водій оплачує встановлення алкозамка та щомісячний платіж за його використання. Деяким категоріям водіїв надають можливість скористатись субсидією, на яку можуть претендувати громадяни з низьким рівнем доходу, ті, хто утримує інших членів сім’ї, або ж вразливі верстви населення, такі як ветерани, молоді батьки, батьки-одинаки тощо.  

В разі, якщо умови програми були дотримані (щомісяця пристрій надавався для зчитування інформації, всі тести водія були “чистими”, не були вчинено спроб втручання в роботу пристрою), після 12 місяців використання водій може клопотати про зняття алкозамка та видачу йому на наступні 3 роки перехідного водійського посвідчення (zero alcohol license), яке надає право керування транспортним засобом виключно при рівні 0 проміле. Лише через 3 роки, в разі відсутності правопорушень, пов’язаних із керуванням автомобілем під дією алкоголю, водій може отримати звичайне посвідчення водія.

США

Із 50 штатів США, встановлення алкозамків передбачене в законодавстві 48 штатів. У 35 штатах його можуть застосувати після першого виявленого порушення, в 9 штатах – у разі значного перевищення алкоголю в крові, в 4 штатах – у разі рецидиву. Протягом 2019 року в 19 штатах загалом було встановлено 147 027 алкозамків.

Штат Міннесота

В разі, якщо доза алкоголю в крові перевищує 0,16 проміле або водій відмовився пройти тест, він позбавляється права керування на 1 рік. В разі повторного порушення протягом 10 років, позбавлення права керування становить вже 2 роки. При наступних порушеннях або обтяжливих обставинах строк позбавлення збільшується.

Для повернення права керування водій може або очікувати, доки спливе цей строк, або ж отримати можливість користуватися автомобілем із встановленим алкозамком, взявши участь у відповідній програмі

Порушник сплачує внесок у розмірі $680, подає заяву та після схвалення отримує спеціальне водійське посвідчення. Обов’язковою є технічна перевірка алкозамка кожні 30-60 днів. При цьому алкотест має проходити будь-який водій, який керує автомобілем зі встановленим алкозамком, а не лише учасник програми. Якщо водій не пройшов тест або намагався вплинути на роботу системи, не надав алкозамок на планове технічне обслуговування або керував автомобілем, не обладнаним алкозамком, це вважається порушенням програми та збільшує термін використання алкозамка на 180 днів при першому порушенні, на 365 рік при повторному, та на 545 днів при третьому порушенні.  

Кожен алкозамок реєструється на конкретного водія та автомобіль, встановлення на один автомобіль кількох алкозамків не допускається.

Штат Мен

Межа толерантності у законодавстві становить 0,08 проміле. Водії, які були позбавлені права керування через їзду у стані алкогольного сп’яніння, можуть претендувати на зменшення строку позбавлення такого права встановивши алкозамок. При першому порушенні (позбавлення права керування на 150 днів), відповідну заявку можна подавати через 30 днів, Алкозамок має використовуватися безперервно до закінчення строку позбавлення права керування.

При поданні заявки на встановлення алокозамка сплачується внесок у розмірі $50, не враховуючи вартість обладнання та монтажу. Алкозамок має проходити технічне обслуговування після перших 30 днів після встановлення та надалі – один раз на 60 днів.

Порушення умов програми (наявність алкоголю в крові, незаконний демонтаж або втручання в роботу  пристрою, залучення до проходження тесту замість водія інших людей або відсутність регламентного технічного обслуговування) прирівнюється до керування автомобілем в стані алкогольного сп’яніння із застосуванням відповідних санкцій. 

Штат Арканзас

Межа толерантності в Арканзасі – 0,08 проміле. Право на встановлення алкозамка не діє, якщо автомобілем керували під впливом інших речовин, крім алкоголю, та при повторній відмові проходити тест на визначення ступеню сп’яніння. 

В разі першого випадку керування в стані алкогольного сп’яніння алкозамок встановлюється на 6 місяців, другого – на 24 місяці, третього – на 30 місяців. Якщо водія  спіймали за керуванням напідпитку понад 3 рази, на нього накладається пожиттєва заборона керувати транспортними засобами, не оснащеними алкозамком. При цьому на період встановлення алкозамка заборонене і керування комерційними транспортними засобами. Порушник має право встановити алкозамки на кілька некомерційних автомобілів, якими він користується. Всі водії, яки ними керують, мають також обов’язково проходити тест на алкозамку.

Висновки:

  1. Застосування алкозамків є переважно добровільною практикою, здійснюється за заявою порушників як альтернатива позбавленню права керування;
  2. Порушники самостійно оплачують купівлю, оренду, монтаж, демонтаж та обслуговування обладнання;
  3. Застосування алкозамків переважно застосовується в країнах або місцевостях, де відсутній громадський транспорт, та де користування автомобілем є життєвою необхідністю, наприклад, для поїздок на місце роботи. Цим можна пояснити малу поширеність алкозамків в країнах західної Європи.