Вперше за тривалий час можна сказати, що сесійний тиждень пройшов у цілому успішно. Треба віддати належне наполегливості спікера парламенту, зібраності депутатів більшості та депутатам з-поза коаліції, які також підтримали реформаторські ініціативи. Тим не менше, найбільш резонансною подією тижня стали не ухвалені закони, а бійка між народними депутатами Іваном Мельничуком та Сергієм Лещенком. Напад на Сергія Лещенка як реакція на його допис у фейсбук є ганебним вчинком, а діії Івана Мельничука мають стати предметом розгляду регламентного комітету.
Найбільшою перемогою цього пленарного тижня є безперечно ухвалення трьох важливих законопроектів з пакету децентралізаційної реформи. Прийняті закони запроваджують механізми приєднання громад до об’єднаних територіальних громад, встановлюють правові та організаційні засади роботи в органах місцевого самоврядування, визначають статус старости. Таким чином, гарантованою є участь всіх громад у процесі децентралізації. На черзі прийняття ще законопроекту N5520, який дасть можливість провести перші місцеві вибори в ОТГ.
На вимогу громадськості парламент відправив на доопрацювання до профільного комітету заветований Президентом євроінтеграційний екологічний законопроект N2099а-д. Дякуючи цьому, збережено шанс на його ухвалення найближчим часом, та виконання Україною міжнародних зобов’язань згідно Оргуської конвенції, конвенції Еспо, а також імплементації директив ЄС.
Вже традиційно разом із лобіюванням законів із Дорожньої карти реформ, ми витрачаємо чимало зусиль на законопроекти, які ускладнюють, а подекуди унеможливлюють деякі реформи. Одним із таких цього тижня був проект закону N0940, яким реанімується сумнозвісна податкова міліція. У вівторок, 7 лютого, профільний комітет проігнорував позицію Мінфіну і одноголосно підтримав відповідну поправку голови цього ж таки комітету Ніни Южаніної. Такі дії виглядають особливо цинічно, враховуючи той факт, що 6 лютого на урядовій нараді під головуванням Прем’єр-міністра було досягнуто домовленості щодо доопрацювання у найкоротші терміни законопроекту Мінфіну про створення фінансової поліції. Фінполіція має стати аналітичним, а не каральним органом, який прийде на зміну податковій міліції.
Після вимог та застережень РПР таки не було прийнято цього тижня й низки інших загрозливих законопроектів, зокрема N5473, який забороняє житловий фонд здавати в оренду під офіси та законопроект NN4370-1, який скасовує реформу державної служби в частині призначень керівників місцевих державних адміністрацій.
Втім не лише позитивними були результати тижня. Провалили депутати голосування за законопроект N4685, який створює можливості для вільного обігу електронних довірчих послуг. І все ж, цей законопроект був направлений на доопрацювання і зберігає значні шанси на прийняття.
Поза увагою залишилися два важливі економічні законопроекти N4840, про забезпечення доступу громадськості до повної та об’єктивної інформації щодо платежів суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях та євроінтеграційний N0906, який забезпечить зменшення кількості державних контролюючих органів та сприятиме веденню бізнесу операторами ринку харчових продуктів, кормів та тварин. Втім ми не втрачаємо надії і будемо вимагати їхнього прийняття у подальшому.
Аналіз тижня від РПР в інфографіці на сайті коаліції.
Матеріал опубліковано у виданні “Українська правда. Блоги”.