Головним здобутком у впровадженні реформ минулого пленарного тижня напередодні Великодня є ухвалення в цілому законопроекту N4493 про ринок електричної енергії України. Це прогресивний крок, у результаті якого електроенергія має вийти з-під олігархічного контролю й стати доступною для усіх. Це створює можливості і для звичайного споживача, і для бізнесу.
Зокрема прийняття законопроекту дозволить реалізувати конституційне право споживачів на вибір постачальника електроенергії, відкрити ринок електроенергії для нових учасників та створити рівні умови для всіх учасників ринку електроенергії, а отже забезпечити конкуренцію на цьому ринку. разом з тим закон створює можливості інтеграції внутрішнього ринку електроенергії України до ринку ЄС та ліквідації перехресне субсидування шляхом формування справедливої ціни в умовах вільного ринку.
Не отримав підтримку на пленарному тижні важливий законопроект N6048 щодо запровадження стандартів Ради Європи для молодіжних центрів і децентралізації роботи з молоддю. Цей законопроект дає можливість органам місцевого самоврядування у співпраці з громадськими об’єднаннями створювати молодіжні центри – інфраструктурні майданчики для підтримки реалізації молодіжних ініціатив та розвитку молодіжного руху. Критичним виявилося не голосування за цей проект фракції “Радикальної партії Олега Ляшка” та частини “Народного Фронту”, хоча жодних змістовних зауважень до змісту законопроекту під час обговорення не було висловлено. Результати розгляду наштовхують на думку, що підтримка молоді політиками відбувається більше на словах, ніж на ділі.
Окремо хочу подякувати комітету з питань охорони здоров’я. Минулого тижня депутати комітету одноголосно підтримали антитютюновий законопроект N4030а, який був розроблений Центром демократії та верховенства права спільно з партнерами по Коаліції за вільну від тютюнового диму Україну. Цей закон передбачає збільшення штрафів курцям до 340 гривень та встановлення обмеження видимого розміщення сигарет у місцях продажу. Такі заходи у першу чергу розраховані на захист дітей, на яких розраховані яскраві вітрини, що виконують функцію реклами, хоча формально реклама заборонена. Дуже сподіваюся, що депутати дослухаються до думки комітету і вже в травні ухвалять законопроект до Всесвітнього дня боротьби з тютюнопалінням, який відзначається 31 травня.
Перед початком довгої майже місячної перерви в проведенні пленарних засідань, низка законопроектів, рекомендовані до ухвалення експертами РПР, так і не були розглянуті: законопроект N6011 про антикорупційні суди, прийняття якого громадськість чекає вже давно; законопроект N4526-д про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з прийняттям Закону України “Про державну службу”; N2489 Пропозиції Президента до Закону “Про службу в органах місцевого самоврядування”; законопроект N4901 про комерційний облік комунальних послуг та законопроект N2009а-д про оцінку впливу на довкілля.
Минулого тижня всупереч застереженням експертів РПР, парламент прийняв за основу законопроект N6220, який запроваджує процедуру перевірки в Єдиному реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) нескасованих постанов про закриття кримінальних проваджень перед внесенням до реєстру відомостей про кримінальне правопорушення. Ухвалення цього законопроекту може призвести до того, що розслідування справ колишніх керівників держави (Януковича і ко) буде заблоковано. Це також створить серйозні проблеми для антикорупційних розслідувань НАБУ і САП та приведе до масового порушення прав потерпілих осіб. Введення цієї норми призведе до затягування реакції на кримінальне правопорушення, а також до появи законної підстави для відмови потерпілим і заявникам у реєстрації кримінального провадження. Враховуючи вищевикладене, експерти групи Реформа органів правопорядку Реанімаційного Пакету Реформ закликають Верховну Раду відхилити цей законопроект.
Матеріал опубліковано у виданні “Українська правда. Блоги“