Порядок денний РПР. Пленарний тиждень 7-10 лютого. Нова сесія

February 7, 2017

Сьогодні у Верховної Ради України розпочалася шоста сесія. Темп реформ пішов на спад, а індекс VOX вперше показав нульові темпи реформ у країні. Перед парламентом залишаються невирішеними старі виклики – зміна членів Центральної виборчої комісії, термін повноважень яких скінчився два з половиною роки тому; ухвалення нового закону про вибори за відкритими списками як одна з вимог Майдану; зменшення або скасування депутатської недоторканності, щоб депутати, яких ловить НАБУ не могли безперешкодно тікати з країни. Все це та багато іншого було обіцянками депутатів і Президента перед виборами.

Ми розуміємо, що крім боротьби за правильні закони все більше часу доводиться витрачати на протистояння ухваленню шкідливих законів. Ось лише кілька таких, що можуть бути розглянуті вже цього тижня: законопроект (N5473), який забороняє розміщувати офіси у житлових приміщеннях, що є звичайною практикою для України. Цей закон у разі ухвалення у першу чергу вдарить по малому і середньому бізнесу, а також по доходах громадян. Другим небезпечним законопроектом є N4370-1, який всупереч Конституції нівелює повноваження Кабінету Міністрів у призначенні голів місцевих державних адміністрацій, дозволяючи Президенту узурпувати владу та фактично скасовує реформу державної служби у частині призначень керівників місцевих держадміністрацій. Третій (N5430) забороняє іноземцям брати участь у відбірних комісіях, а також в комісії з аудиту НАБУ. Нагадаю, саме незалежні іноземні експерти при відборі керівника НАБУ гарантували його незалежність і влада тепер намагається виправити цю “прогалину”.

Щодо законопроектів, ухвалення яких у пріоритетах Реанімаційного пакету реформ. Вчергове закликаємо депутатів ухвалити пакет децентралізаційних законопроектів, які запустять важливі процеси у напрямку об’єднання та функціонування громад та дадуть можливість провести вибори в низці ОТГ. Голосування пакету законопроектів N5520, 4772, 4742 заплановане у Верховній Раді на четвер, тож ми сподіваємося, що ці законопроекти будуть прийняті для успішного продовження реформи.

Децентралізаційний пакет доповнює проект закону N2489 “Про службу в органах місцевого самоврядування”, підтриманий Асоціацією міст України та має розглядатися у другому читанні. Цей закон має врегулювати роботу у органах місцевого самоврядування з точки зору професійної та політично неупередженої діяльності.

Вже у вівторок парламент має розглянути екологічний законопроект N2099а-д “Про оцінку впливу на довкілля”, який після прийняття Верховного Радою у жовтні 2016 року Президент заветував і повернув з пропозиціями. Втім пропозиції Президента сформульовані так, що їх фактично неможливо поставити на голосування, тож цей законопроект варто повернути на доопрацювання у комітеті й потім повторно винести у сесійну залу.

Також РПР закликає прийняти законопроект N4685 “Про електронні довірчі послуги”, який створює можливості для розвитку та функціонування сфери електронних довірчих послуг в Україні, законопроект N4840 “Про розкриття інформації у видобувних галузях”, який забезпечить доступ громадськості до повної та об’єктивної інформації щодо платежів суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях, а також євроінтеграційний законопроект N0906 “Про державний контроль, що здійснюється з метою перевірки відповідності законодавству про безпечність та якість харчових продуктів і кормів, здоров’я та благополуччя тварин”, ухвалення якого забезпечить зменшення кількості державних контролюючих органів та сприятиме веденню бізнесу операторами ринку харчових продуктів, кормів та тварин.

Ухвалити позитивні закони і не допустити ухвалення шкідливих – такий робочий план на тиждень від коаліції, до якої входить 72 громадські організації, які працюють задля реформ в Україні.

Матеріал опубліковано у виданні “Українська правда. Блоги”