Як зареєструвати авторське право

June 5, 2019

Українські журналісти неодноразово стикалися з порушення своїх авторських прав – крадіжками текстів, відео чи фотоматеріалів. В усіх випадках довести своє авторство можна через суд – однак це тривалий і складний процес. Тому у попередній консультації ми радили завчасно реєструвати своє авторське право. Де і як саме – на ці питання відповідаємо у новій консультації від Центру демократії та верховенства права

Навіщо?

Авторське право виникає з моменту створення контенту і його реєстрація не є обов’язковою.

За бажанням особа, яка має авторські права, у будь-який час протягом строку охорони авторського права може зареєструвати своє авторське право у відповідних державних реєстрах. Це робиться, аби у разі виникнення спору стосовно твору їй не треба було доводити своє авторство та свої права на твір – наприклад, у суді. По суті така реєстрація є додатковою гарантією прав автора.

Де?

Реєстрацією авторських прав займається Міністерство економічного розвитку і торгівлі. Протягом тривалого часу такі функції були покладені на Державну службу інтелектуальної власності, яка наразі є ліквідованою.

Порядок такої реєстрації передбачений Постановою Кабінету Міністрів України «Про державну реєстрацію авторського права і договорів, які стосуються права автора на твір».

Що потрібно?

Для реєстрації необхідно подати заяву встановленої форми, примірник твору у матеріальній формі (наприклад у друкованому вигляді та паперовому чи електронному носії) та інші документи, передбачені згаданою постановою. Так, можуть знадобитись примірник авторського договору у разі його наявності), довіреність (якщо документ поданий через представника) тощо. За підготовку до державної реєстрації авторського права справляється збір. Сьогодні його розмір складає 55,25 гривень для фізичних осіб і 161,5 гривень для юридичних осіб. Квитанцію про сплату необхідно надати разом з іншими документами. Додатково стягується оплата за оформлення та видачу свідоцтва про реєстрацію авторського права: 8,50 та 25,50 гривень відповідно для фізичних та юридичних осіб.

Скільки чекати?

Розгляд заявки і прийняття рішення про реєстрацію здійснюється  протягом місяця від дати надходження до Мінекономрозвитку правильно оформлених документів заявки. Видачу   свідоцтва здійснює Мінекономрозвитку у місячний строк від дати реєстрації.