«Ініціатива 11» — захист викривачів інформації

Початок події: 2015-05-27 10:00:00

Інститут Медіа Права спільно з партнерами ініціюють створення механізму захисту викривачів інформації. 

27 травня учасники ініціативної групи з представників громадських організацій проведуть публічне обговорення проблем захисту викривачів* інформації в Україні за участі українських та іноземних експертів, журналістів, народних депутатів України та представників владних структур.  

Закон України «Про доступ до публічної інформації», прийнятий у 2011 році завдяки спільним зусиллям громадських активістів, журналістів та прогресивних народних депутатів,  вперше проголосив  про «можливість   звільнення  від юридичної відповідальності викривачів інформації». Втім, ця стаття Закону під номером 11* так ніколи і не запрацювала на повну міру, адже не вирішувала проблеми захисту викривачів.

Сьогодні громадські організації Інститут Медіа Права, Центр протидії корупції, Всеукраїнська ліга правників проти корупції, Blueprint for Free Speech та Центр ЮЕЙ  об’єдналися в «Ініціативу 11» (названу на честь відповідної статті закону про доступ до публічної інформації) аби створити дієвий механізм захисту викривачів, який запустить процес «очищення» в усіх сферах суспільного життя та сприятиме свободі висловлювання, відкритому врядуванню та протидії корупції в Україні.

В рамках 5-годинної конференції на тему  “Як  захистити викривачів інформації в Україні?” активісти “Ініціативи 11” порівняють найкращий іноземний досвід у цій сфері із ситуацією в країні та дадуть відповіді на запитання:

  • Як розголошення суспільно важливої інформації сприятиме розбудові відкритого суспільства в Україні?
  • Викривачі в Україні – сміливці чи самогубці? Та як їх захистити?
  • Як заохотити розголошення суспільно необхідної інформації або інформації про суспільно небезпечні діяння?

Результатом обговорення стануть погоджені кроки адвокаційної  кампанії з посилення захисту викривачів в Україні.

Відкрите обговорення відбудеться 27 травня, з 10:00 до 15:00 у приміщенні #MediaHub (вул.Суворова 4/6, 1 поверх, вхід з двору).  Акредитація журналістів на місці за журналістськими посвідченнями.

За детальною інформацією, будь ласка, звертайтеся до Оксани Нестеренко (+380978687696)  та Інни Борзило (+380992719559),  zahysty.vykryvachiv@gmail.com

Офіційна сторінка ініціативи у фуйсбуці: https://www.facebook.com/initiative11

*Викривач (whistleblower)  — особа, що має намір, розголошує, розголосила, чи зробила спробу розголосити інформацію про суспільно небезпечне діяння, чи вважала, що інформація, яка розкривається становить суспільний інтерес. Викривачем може бути співробітник, посадова особа, підрядник, або будь-яка особа, якій стало відомо про відповідні факти.

Викривання — означає будь-яку дію чи сукупність дій пов’язаних з поширенням інформації чи документів через внутрішні, зовнішні, чи регулярні канали розкриття інформації. 

**Стаття 11 ЗУ «Про Доступ до публічної інформації» Захист особи, яка оприлюднює інформацію.

Посадові та службові особи не підлягають юридичній відповідальності, незважаючи на порушення своїх обов’язків, за розголошення інформації про правопорушення або відомостей, що стосуються серйозної загрози здоров’ю чи безпеці громадян, довкіллю, якщо особа при цьому керувалася добрими намірами та мала обґрунтоване переконання, що інформація є достовірною, а також містить докази правопорушення або стосується істотної загрози здоров’ю чи безпеці громадян, довкіллю.

Завантажити програму заходу