XІІI Міжнародна літня школа медіа права

Початок події: 2017-07-10 10:00:00

Україна, Київ, 10-28 липня 2017 року

Міжнародна літня школа медіа права це інтенсивний тритижневий навчальний курс Центру демократії та верховенства права (раніше Інституту Медіа Права) для юристів, присвячений питанням забезпечення свободи слова та свободи інформації, захисту честі, гідності та ділової репутації, діяльності засобів масової інформації, регулювання телерадіомовлення та інших питань діяльності мас медіа.

В рамках Літньої школи окрема увага звертатиметься на міжнародні та європейські стандарти у сфері медіа права, зокрема, Європейську конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод  та практику Європейського суду з прав людини. Також буде розглядатися система захисту прав людини ООН, стандарти міжнародної організації «Артикль 19», законодавство України та інших країн.

Взяти участь у школі можуть юристи, робота яких пов’язана з питаннями свободи слова, свободи інформації чи медіа права. Подати заявку можуть юристи, які працюють в ЗМІ або консультують журналістів, юристи громадських організацій, органів влади, адвокати. Також заявки приймаються від студентів старших курсів (починаючи з 3 курсу) і випускників, зацікавлених у тематиці Літньої школи.

Слухачами Літньої школи можуть стати громадяни України, Молдови, Білорусі, країн Південного Кавказу і Середньої Азії, Росії. Крім того, організатори можуть розглянути заявки з інших країн.

Заняття будуть проводитися російською мовою. Окремі лекції будуть проходити англійською мовою з послідовним перекладом.

Навчальний курс включає такі теми:

 • свобода вираження поглядів: американський та європейський підходи;
 • Європейська конвенція з прав людини;
 • процедура звернення до Європейського суду з прав людини;
 • практика Європейського суду з прав людини в інформаційних справах;
 • процедура звернення до Комітету ООН з прав людини;
 • право на інформацію, доступ до інформації;
 • позови про захист честі, гідності та ділової репутації (дифамація);
 • звільнення від відповідальності за дифамацію;
 • захист приватного життя і захист персональних даних;
 • право на захист журналістських джерел;
 • особливості регулювання друкованих та електронних ЗМІ;
 • ліцензування мовлення;
 • європейські стандарти суспільного телерадіомовлення;
 • професійні спілки та саморегулювання журналістів;
 • особливості регулювання Інтернет;
 • законодавство про захист суспільної моралі;
 • особливості діяльності ЗМІ в передвиборчий період і ін.

Літню школу медіа права Центр демократії та верховенства права проводить з 2005 року. З 2006 року літня школа була розширена до формату міжнародної. В цілому, понад 300 учасників з Білорусі, Молдови, Росії, країн Південного Кавказу і Середньої Азії пройшли навчання в 2006-2016 роках.

Заняття проводитимуть українські та зарубіжні експерти. Так, в попередні роки заняття проводили юристи з Європейського суду з прав людини (Страсбург) Дмитро Третяков, Ольга Дмитренко, юристи та експерти Міжнародної організації Артикль 19 Бойко Боєв, Барбора Буковська, експерти в сфері медіа права Річард Вінфілд (Нью-Йорк, США), Девід Голдберг (Глазго, Шотландія), Ад ван Лун (Амстердам, Голландія), Наташа Пирч (Любляна, Словенія) суддя міста Амстердам Корталс Альтес (Голландія), юридичний директор Media Legal Defense Initiative Пітер Нурландер (Лондон, Великобританія) директор офісу з питань ЗМІ ОБСЄ Андрій Ріхтер, доктор юридичних наук, радник з юридичних питань, директор юридичних програм Координатора проектів ОБСЄ в Україні Станіслав Шевчук (зараз – суддя Конституційного суду України), консультативний експерт Харківської правозахисної групи, доцент Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого Всеволод Речицький і інші експерти.

Програма школи у 2017 році буде аналогічна програмам попередніх років. З детальними програмами цих шкіл можна ознайомитися тут на сайті: https://cedem.org.ua/what-we-do/osvita/mizhnarodna-litnya-shkola-media-prava/.

Програма розрахована на інтенсивне навчання, по закінченні якого учні одержать дипломи. Учасники повинні відвідувати всі заняття й не зможуть поєднувати навчання з роботою. У разі відвідування менш 80% занять учасник буде відрахований.

Для участі в конкурсі необхідно заповнити онлайн-анкету:

https://goo.gl/forms/8h1uGHxgPDzQVlgi1

Заповнення онлайн-анкети повинне бути здійснено за один сеанс, тобто відкриту в браузері анкету неможливо зберегти для подальшого редагування.

У зв’язку з цим для підготовки всіх необхідних відомостей і матеріалів рекомендуємо ознайомитися з прикладом анкети, яку можна завантажити тут: https://drive.google.com/file/d/0B5ZPRstzMnq-dnVic0xRQ1E3clU/view?usp=sharing.  

Анкета повинна бути отримана Центром демократії і верховенства права до 21 травня 2017 року 24:00 (GMT + 3). За результатами конкурсу буде відібрано 20 слухачів. Про результати відбору організатори повідомлять кандидатам до 4 червня. Додатково організатори залишають за собою право провести з аплікантом співбесіду.

У разі виникнення питань Ви можете звернутися в Центр демократії та верховенства права за електронною поштою edu@medialaw.kiev.ua або за телефоном +380 (44)3832044.

Умови участі в Літній школі:

Організатори забезпечують проживання й часткове харчування (обід) учнів Літньої школи. Всі слухачі одержать навчальні матеріали. Фінансування транспортних витрат не надається. За участь у Літній школі передбачається оплата реєстраційного збору в розмірі 40 EUR (для студентів стаціонарної форми навчання 20 EUR). Збір вноситься у перший день занять у гривневому еквіваленті.

Додатково (поза конкурсом) Центр демократії та верховенства права розгляне заявки від кандидатів, готових покрити витрати на своє навчання. Вартість витрат на одного учня без проживання становить 500 EUR.

Літня школа проходитиме у Національному університеті «Києво-Могилянська академія», м Київ, Україна.

Проведення Літньої школи здійснюється завдяки підтримці американського народу, що була надана через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та Інтерньюз. Зміст програми Літньої школи є виключно відповідальністю організації Центру демократії та верховенства права і необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Інтерньюз.

Проведення Літньої школи у 2017 році стало можливим завдяки підтримці проекту Ради Європи “Свобода медіа в Україні”, що здійснюється в рамках Рамкової програми співробітництва (РПС) Ради Європи і Європейського Союзу для Вірменії, Азербайджану, Грузії, Республіки Молдова, України та Білорусі.

Літня школа медіа права також проводиться за підтримки проекту Ради Європи “Зміцнення свободи медіа і  створення системи Суспільного мовлення в Україні”.