Трансляція програми «Территория заблуждений» суперечить закону і етичним принципам

Незалежна медійна рада дійшла висновку, що трансляція програми «Территория заблуждений», виробленої російським телеканалом «РЕН ТВ», 11 лютого 2017 року на Маріупольському телебаченні порушує заборону трансляції виготовлених після 1 серпня 1991 року телепередач, які містять популяризацію або пропаганду органів держави-агресора та їхніх окремих дій, що виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України.

За запитом регулятора, Національної ради з питань телебачення та радіомовлення, Незалежна медійна рада розглянула запис передачі «Территория заблуждений», що транслювався 11 лютого 2017 року на місцевому телеканалі в Маріуполі. Передача була присвячена історії українсько-російських взаємин із часів Київської Русі та була показана неповністю. Водночас при висвітленні відповідних взаємин лунали фрази на кшталт: «Именно Ленин является отцом украинской государственности, именно Ленин создал Украину. Правда, потом ещё Сталин помог, но главное — Ленин, и вот они ему рушат памятники», «Везде, где распространялось униатство, там распространялась и вражда по отношению к православной России. И там всегда озвучивались идеи об отделении Украины, её, так сказать, самостийности, объявления её независимым государством» тощо.

Незалежна медійна рада зосередила увагу на питаннях, пов’язаних із пропагандою та популяризацією органів держави-агресора та окремих дій, що виправдовують окупацію території України. Члени Медійної ради наголосили, що нині пропаганда набула м’якших та більш прихованих форм — і саме завдяки такій м’якості вона здатна пронизувати значно більші аудиторії та впливати на них ефективніше за прямолінійну пропаганду. Підхід, коли беруться окремі історичні факти, та водночас «забувається» низка інших, «незручних», а після того з них складається зв’язна лінія розповіді, — це чи не найнебезпечніший різновид пропаганди.

На думку Незалежної медійної ради, до категорії передач, що популяризують державу-агресора в контексті чинного аудіовізуального законодавства варто відносити й ті передачі, у яких через однобічні псевдоісторичні методи подачі інформації провадяться спроби доведення історичної відокремленості різноманітних територій від України, а також відсутність зв’язку між ними. У цій передачі вибірково підібрано історичні факти з метою підвести глядача до думки, що український та російський народи завжди були єдиними, а також що Новоросія не належала до теренів України. З огляду на подібні тези, Незалежна медійна рада вбачає порушення абзаців четвертого, шостого і дев’ятого частини другої статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», а також принципів достовірності та повноти подання інформації.

Із повними текстами рішення можна ознайомитися за посиланням: http://bit.ly/2obC2Ta

Відео повної версії передачі доступне за посиланням:  https://www.youtube.com/watch?v=eLqege7N864

Ми надаємо безоплатні консультації із юридичних питань у сфері інформаційного та медійного права. Будемо раді поділитися з вами своїм досвідом.

Листи з інших питань не розглядаються.

Докладніше про консультації

 

Для того, щоб отримати інформацію, яка вас цікавить, зверніться до нас за допомогою гарячої лінії: