За час повномасштабної війни в Україні з’явилося 4365 громадських та благодійних організацій

July 21, 2022

З 24 лютого до 30 червня 2022 року в Україні зареєстрували 4365 організацій громадянського суспільства. Таку інформацію Центр демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) отримав від Міністерства юстиції України.

Серед зареєстрованих – 3364 благодійні та 1001 громадська організація. Деякі з них є новими, інші – раніше працювали неформально, а зараз отримали офіційний статус. 

Ці цифри значно перевищують торішні показники. Для прикладу, за весь 2021 рік у країні з’явилися 792 нові благодійні організації. А за трохи більше як 4 місяці 2022-го – у понад 4 рази більше.

Експерти ЦЕДЕМ пояснюють це тим, що громадянське суспільство мобілізувалося, щоб допомагати Збройним силам України та мирним мешканцям. Крім того, організації прагнуть офіційного статусу, щоб мати більше можливостей, як-от: право відкривати банківські рахунки, залучати фінансування, співпрацювати з волонтерами, укладаючи договори про провадження волонтерської діяльності та видаючи волонтерські посвідчення, тощо.

Діяльність волонтерів у співпраці з офіційно зареєстрованою неприбутковою організацією це правильний формат співпраці й організації волонтерства. Водночас офіційна реєстрація організації є лише одним із кроків. Наразі волонтери, які допомагають військовим, медикам, переселенцям та іншим українцям долати труднощі, не захищені від ризиків війни. Якщо вони постраждають, допомагаючи іншим, то не отримають компенсації від держави, зазначають експерти ЦЕДЕМ. Адже чинна норма ЗУ “Про волонтерську діяльність” передбачає можливість допомоги для постраждалих волонтерів чи сімей загиблих волонтерів, які працювали на території Донецької та Луганської областей. Сьогоднішні ж реалії інші.

Щоб забезпечити права волонтерів, необхідно ухвалили волонтерські законопроєкти №7363 та №7364, які наразі зареєстровані у Верховній Раді. Юристи Центру демократії та верховенства права разом із командою проєкту Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства закликають народних депутатів до якнайшвидшого голосування за такі важливі зміни.

Усі волонтери, які постраждали під час своєї діяльності, спрямованої на оборону України, зможуть розраховувати на фінансову допомогу держави. Незалежно від того, у якому регіоні вони працювали. Про це йдеться у волонтерських законопроєктах. Важливо, аби народні депутати якнайшвидше ухвалили законопроєкти №7363 та №7364 (зміни до Податкового кодексу), щоб нові норми для волонтерів почали працювати вже скоро”, – наголосила Наталія Повтарь, експертка ЦЕДЕМ.

Також у законопроєктах є низка інших новацій для волонтерів:

  • До переліку напрямів для волонтерства додастся допомога у подоланні наслідків збройної агресії рф проти України. Адже в оригінальному законі “Про волонтерство” (2011 рік) такого пункту ще не було.
  • З’являться умови для розробки та впровадження державних цільових програм, аби підтримувати волонтерів та навчати їх.
  • Законопроєкти спонукатимуть волонтерів та громадські організації укладати договори про співпрацю.
  • Якщо волонтер отримуватиме компенсацію витрат на відрядження або медогляд, ці гроші не вважатимуться його доходом. Відповідно, волонтер не платитиме з них податки: ПДФО та ЄСВ.
  • Такий же принцип діятиме для компенсацій, якщо волонтер навчався: до прикладу, домедичній допомозі, психологічній адаптації, роботі з ПТСР. 
  • Неприбуткові організації зможуть допомагати потерпілим від бойових дій (наприклад, вимушеним переселенцям), не порушуючи умови неприбутковості. Така норма вже працює для тих, хто допомагає ЗСУ та іншим військовим формуванням. А оскільки зміни до статуту вносити складно, поправка лишається актуальною.

Ініціатори законопроєктів закликають депутатів ухвалити їх якнайскоріше. Адже обидва документи на часі і покликані посилити волонтерський рух. А отже допоможуть Україні перемогти.