Асоціація саперів України: ми розширили сферу нашої діяльності із підконтрольної Україні території у зоні ООС на всю країну

October 4, 2022

24 лютого 2022 року змінило життя кожного українця, і громадський сектор не став винятком. За понад 100 днів повномасштабної війни активісти та активістки довели: яким би новим і складним не було завдання, його виконають.

Навіть коли йдеться про небезпечну але необхідну справу: розмінування нашої території. Адже обстежити потрібно понад 300 тисяч квадратних кілометрів, пів України – зробити це ми зможемо спільними зусиллями надзвичайників та ОГС.

В Україні працює Асоціація саперів України, котра займалася розмінуванням ще до повномасштабного вторгнення. Про адаптацію роботи організації до нових умов, протимінну діяльність, співпрацю ОГС з бізнесом та владою менеджерці проєктів ЦЕДЕМ Юлії Дядюк розповів Тимур Пістрюга, голова правління Асоціації саперів України.

Які основні напрями діяльності вашої організації? 

Основна сфера нашої діяльності це протимінна діяльність. Що таке ПМД пояснюється у законі України “Про протимінну діяльність”. 

Взагалі, якщо спиратися на міжнародну практику, наша сфера охоплює так званих п’ять стовпів як п’ять стовпів Ісламу. Five pillars of mine action дуже популярна фраза у сфері протимінної діяльності. Ми охоплюємо усі 5 стовпів, починаючи від навчання громадян, як запобігати ризикам від вибухонебезпечних предметів, і завершуючи безпосередньо виконанням таких практичних завдань як гуманітарне розмінування. Також наголошу, що до цих 5 стовпів входить ще одна важлива складова, гуманітарна та соціальна допомога постраждалим від мін та вибухонебезпечних предметів. 

А що стало більш актуальним під час війни?

Стосовно того, що змінилося з 24 лютого 2022 року: по-перше, ми інтенсифікували та розширили свою діяльність у перші ж дні широкомасштабного вторгнення. Ми сконтактували з донором, який підтримував вже чинні проєкти, і попросили переорієнтувати їх. Адже деякі проєкти втратили актуальність: ми працювали, в основному, на сході України, виконували там розмінування, навчали людей. Наразі, це  стосується всієї України. 

Тому, фактично, в перші ж дні вторгнення ми отримали дозвіл розширити діяльність та переорієнтувати проєкти, а також збільшити бюджет, особливо витрати на допомогу постраждалим через війну людям. Фактично, ми розширили сферу нашої діяльності із підконтрольної Україні території у зоні ООС на всю Україну.

АСУ запустила Навчальний онлайн курс “Навчання з попередження ризиків від вибухонебезпечних предметів – EORE”. Про що він і кому варто пройти цей курс?

У нас декілька курсів, і спрямовані вони на різну цільову авдиторію. Один із найбільш популярних наших курсів, “Навчання з попередження ризиків від вибухонебезпечних предметів – EORE”, розрахований на педагогів. Мета курсу не просто поінформувати педагогів, що існує така небезпека, що є певний прийнятний алгоритм дій і так далі, а навчити їх та зробити з них інструкторів. Таким чином, педагоги потім зможуть проводити інформаційні сесії в своїх класах та школах. 

На сьогодні зауважу, що за допомогою цього курсу пройшли і отримали сертифікати (адже це сертифікована діяльність, і учасники курсу складають іспити), понад 21 000 педагогів з усієї України. Близько 10 000 наразі продовжують навчання. Курс охоплює всі регіони за винятком тимчасово окупованої АР Крим. 

Відповідно до нашої статистики, деякі області, такі як Дніпропетровська, є активнішими, деякі поступаються, особливо коли йдеться про території, тимчасово окупованих російськими військами. Курс є досить ефективним, ми продовжуємо отримувати заявки, і  багато прохань про розширення нашої діяльності у цьому напрямі. Більш того, крім курсу для педагогів, інструктори АСУ їздять по всій Україні та проводять подібний курс для громад. Також ми готуємо майбутніх інструкторів, які будуть далі розповсюджувати меседжі про попередження ризиків від вибухонебезпечних предметів. Ми працюємо за принципом “ToT Training of Trainers”,  бо як показує наша практика, він є найбільш ефективним. Адже навіть доклавши усіх зусиль ми не зможемо охопити усю Україну. Але готуючи тренерів, ми досягаємо більшої кількості бенефіціарів, таким чином виконуючи завдання, яке ставить EORE Explosive Ordnance Risk Education збереження життя та здоров’я громадян.

Які корисні ресурси ви порадите цивільним українцям, котрі перебувають у зоні бойових дій або на звільнених територіях?

Ми всім рекомендуємо відслідковувати нашу сторінку у фейсбуку. Там точно немає нічого зайвого. Ми періодично робимо підбірки даних, алгоритмів дій в разі певного типу небезпеки. Крім того, ми випускаємо відеоуроки, які завантажуємо на наш ютуб-канал, також поширюючи їх у фейсбуку. Фейсбук є нашим основним каналом комунікації. Запрошуємо людей заходити та черпати інформацію, яка їм необхідна. Усі меседжі та корисні алгоритми дій можна знайти саме там.

Ви співпрацюєте з Асоціацією виробників озброєння та військової техніки України. Як взаємодія з представниками бізнесу допомагає вам у вашій роботі?

Скільки б ми не говорили, що все робимо на громадських або волонтерських засадах, але працювати так довгий час – важко. Особливо якщо йдеться про вирішення серйозних, глобальних проблем, котрі стосуються саме розмінування. Тому без бізнесу майже ніяк. Світова практика показує, що саме комерційні організації можуть надавати послуги, необхідні для виконання того чи іншого завдання. 

Стосовно Асоціації виробників озброєння та військової техніки: коли ми створювали АСУ в 2018 році, підписали з ними меморандум про співпрацю, адже члени АВОВТ можуть допомогти з продукцією. яка стосується саме гуманітарного розмінування, наприклад, засобами індивідуального захисту. Якщо нам необхідно закупити 100 засобів індивідуального захисту, ми, звичайно, зверталися до Асоціації, куди входять багато підприємств. Асоціація надала нам необхідні контакти. Фактично, наша співпраця полягає у комунікації. Інколи Асоціації потрібна певна консультація щодо, наприклад,  питань розмінування. Все починається з комунікації.

На сьогодні партнерів, з якими АСУ підписала стратегічні документи, близько 30, включно з іноземними. Рівень активності співпраці з кожним партнером різниться, проте здебільшого вона дуже плідна.

У яких напрямах ви співпрацюєте з державою?

В першу чергу це протимінна діяльність. Вчора ми спілкувалися з Міністерством оборони України, говорили про оптимізацію сфери в сучасних реаліях. Система протимінної діяльності, яка працювала на сході України, наразі потребує адаптації під теперішній контекст, на жаль. Є ряд різних питань, і ми говорили про те, що можемо запропонувати як організація, а представники держорганів говорили про свій запит, тому це постійна комунікація. Без неї не можуть відбуватися такі важливі процеси як гуманітарне розмінування, адже ми розуміємо: усе це координує та регламентує держава. Відповідно, ми співпрацюємо з ВЦА на місцях, Міноборони України та іншими структурами, такими як ДСНС, МВС, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Наша комунікація не обмежена виключно питаннями розмінування. Свого часу ми брали активну участь у законотворчому процесі, надаючи пропозиції до Закону “Про протимінну діяльність”.

Інколи ми проводимо спільні навчання. Наприклад, минулоріч, спільно з Міністерством реінтеграції тимчасово окупованих територій, з нагоди Дня просвітництва з протимінної безпеки (International Mine Awareness Day) ми проводили інформаційні сесії  на сході України, які стосувалися Explosive Ordnance Risk Education. Загалом співпрацюємо у різних напрямах.

Як можна доєднатися до діяльності АСУ або підтримати її?

Вступ до АСУ є добровільним та не вимагає жодних членських внесків. Крім того, ми радо приймаємо людей до нашого штату, якщо вони знаходять собі місце у нашому бойовому порядку. Тому у нас на сайті є окремий розділ, який називається “Вступити”, ви можете подати заявку. Якщо ви не причетні безпосередньо до протимінної діяльності, але хочете бути чимось корисним або корисною, то додайте свою мотивацію та чим би ви хотіли допомогти. Завдань вистачає, адже окрім практичної “польової” роботи ще дуже багато офісних справ, які стосуються проєктного менеджменту, звітування, зустрічей та комунікації. Без цієї роботи ніяк.

Тому всіх людей, які хочуть допомогти, закликаємо заходити на сторінку “Вступити” нашого сайту та зазначати свою мотивацію, а ми на засіданнях правління які відбуваються дуже часто ухвалимо рішення про членство.

Що ж до штатних працівників на нашій сторінці у фейсбук ми періодично виставляємо вакансії. Наразі шукаємо заступника керівника проєкту.

Цей матеріал підготовлений в межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку.

Фото: Facebook