Держпідприємство має оприлюднити інформацію про якість ліків – рішення у справі Фонду

September 26, 2017

07 вересня 2017 р. Окружний адміністративний суд м. Києва виніс рішення у справі, яку підтримав Фонд захисту права на інформацію. Цим рішенням суд визнав державне підприємство належним розпорядником інформації про безпечність кількох лікарських засобів і зобов’язав його повторно надати відповідь на запит.

Нагадаємо, що у цій справі запитувач, громадська організація «Союз споживачів медичних послуг, лікарських засобів та виробів медичного призначення», звернувся з інформаційним запитом до Міністерства охорони здоров’я України та ДП «Державного експертного центру Міністерства охорони здоров’я України», в якому просив надати йому: 

  • експертні висновки, реєстраційні та перереєстраційні матеріали профільних комісій та консультативно експертних груп, в яких проходила експертиза реєстраційних матеріалів лікарських засобів, вказаних запитувачем;
  • розширені витяги з протоколів засідань Науково-експертної ради стосовно вищезазначених лікарських засобів та висновки щодо ефективності, безпеки та якості лікарських засобів;
  • доказову базу механізму дії вищезазначених препаратів.

Проте, у відповідь запитувач отримав відмову у частині запиту з поясненням, що інформація, підлягає державній охороні від розголошення та недобросовісного комерційного використання, а також, що вона не є публічною.

За захистом свого порушеного права на інформацію, члени громадської організації звернулись за допомогою до Фонду. З огляду на великий суспільний інтерес в Україні до інформації про якість медичних препаратів цю справу було підтримано Фондом та забезпечено судовий супровід.

Ця справа розглядалась судом півтори року і нещодавно суд виніс рішення, яким частково задовольнив позовні вимоги. Суд визнав державне підприємство належним розпорядником, дії якого (надання неповної інформації на запит) є протиправними:

«Таким чином, враховуючи те, що відповідач (державне підприємство «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України» – прим.) здійснює експертизу реєстраційних матеріалів на лікарські засоби, готує вмотивовані висновки щодо ефективності, безпеки та якості лікарського засобу за результатами відповідної експертизи та здійснює зберігання реєстраційних матеріалів на лікарські засоби, суд дійшов висновку про те, що відповідач є розпорядником інформації, яку позивач просив надати …

При цьому, суд звертає увагу на те, що, як було встановлено судом, відповідач, хоча й не є суб’єктом владних повноважень, водночас є розпорядником інформації, щодо якої було надано запит… З огляду на викладене суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо надання неповної інформації на запит».

Таким чином суд зобов’язав державне підприємство повторно розглянути запит.

Рішення суду 1 інстанції: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/68693519