Фонд допоможе оскаржити у апеляції відмову надати інформацію про кандидата в народні депутати

November 27, 2019

Фонд захисту права на інформацію допоможе запитувачу оскаржити у апеляції рішення суду у підтриманій раніше справі. Йдеться про оскарження відмови регіонального управління поліції надати інформацію про кандидата у народні депутати.

Нагадаємо, що напередодні парламентських виборів 2019 року журналіст звернувся до Головного управління Національної поліції у Дніпропетровській області з проханням надати йому інформацію про кандидата у народні депутати у відповідному окрузі, а саме:

  • чи були відкриті кримінальні провадження щодо кандидата
  • за якими статтями Кримінального кодексу України вони відкриті
  • на якій стадії знаходяться ці провадження

У запиті журналіст вказав на суспільний інтерес: інформація стосується кандидата у народні депутати України, тобто публічної особи. Також запит був поданий напередодні виборів і є важливою для громади – отримавши таку інформацію виборці зможуть зробити поінформований вибір під час голосування на парламентських виборах, а отже надання інформації забезпечує реалізацію громадянами конституційних прав, свобод і обов’язків.

Розпорядник відмовив у наданні інформації, зазначивши, що запитувана інформація є обмеженою у доступі. Суд першої інстанції зазначив, що така інформація є конфіденційною і може бути розголошена лише за згоди особи або в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Надіємось, що суд апеляційної інстанції зверне увагу на аргументи позивача і детальніше оцінить обставини справи та врахує, що:

  • розпорядник у своїй відповіді не застосував «трискладовий тест» – він не вказав, якої шкоди може завдати розголошення інформації і чому інтерес суспільства знати інформацію не переважає цю шкоду
  • суспільство має право знати інформацію про можливе «кримінальне минуле» кандидата в народні депутати. Надання такої інформації необхідне в інтересах прав людини
  • суспільний інтерес у цій ситуації значно більший ніж потенційна шкода репутації особи

Юристи нашого Фонду будуть доводити тепер у апеляційному суді, що виборці мають право знати, кого вони обирають. А ми слідкуватимемо за цією справою.

Рішення суду першої інстанції: http://reyestr.court.gov.ua/Review/85271318

Центр демократії та верховенства права (раніше – Інститут Медіа Права) підтримує Фонд захисту права на доступ до інформаціїа також діяльність Мережі захисників права на доступ до інформаціїКожен, чиє право на доступ до інформації порушене, має змогу безоплатно отримати допомогу фахівця для юридичного супроводу справи. Оплата праці фахівців здійснюється за кошти Фонду. Детальніше про Фонд: https://cedem.org.ua/what-we-do/sudovyj-zahyst/.