Генплан для Присиваської громади: місія здійсненна

February 7, 2022

Матеріал опубілковано на сайті “Громадський простір”

Якщо ви досі гадаєте, що генеральний план міста (селища, територіальної громади) чи відсутність цього документа – жодним чином вас не стосується, то маємо для вас сумну новину. Мешканці громади не можуть будуватися на нових ділянках, не можуть отримати землю під город, підприємці не можуть отримати територію для розширення підприємницької діяльності. І розвиток громади припиняється.

Саме генеральний план регулює раціональне визначення меж землекористувань, зон житлової, суспільної, промислової забудови тощо.

Денис Баранець«Я спочатку не розумів, чим генеральний план актуальний для простої людини, – розповідає Денис Баранець (ГО «Платформа громадський контроль»). — Але Олеся Чавурська з ГО «Інформаційний правозахисний центр “Едельвейс”» пояснила, що коли генерального плану нема, то межі громади невизначені й невідомо, чи зайнятий той чи інший клаптик землі, чи не зайнятий. А чиновники зокрема отримують універсальну відповідь, щоб не оформлювати землю, і важель для вимагання хабарів».

У межах Менторської програми 2.0 організація-менті «Інформаційний правозахисний центр “Едельвейс”» взялася вирішуватися проблему відсутності генерального плану у Присиваській територіальній громаді.

Олеся Чавурська«Децентралізація надала громадам права й можливості самостійного прийняття рішень на благо громади. Але і водночас створила можливості та ризики для різного роду порушень і зловживань при умові послаблення громадського контролю за процесами й процедурами прийняття рішень», – розповідають представниці Олеся Чавурська та Оксана Михайленко.

Ментор Денис Баранець поділився з ними власним досвідом тощо, як розробити та втілити адвокаційну кампацію, що могла б допомогти вирішити цю проблему.

Крок за кроком — до Генерального плану

«Наші зустрічі були тривалими, грунтовними, з детальним і поетапним процесом узгодження дій і кроків, читанням інструкцій і законодавства», – пригадують Олеся Чавурська та Оксана Михайленко.

На момент початку співпраці ментора та менті процес ухвалення генерального плану у Присиваській територіальній громаді вже більше ніж вісім місяців стояв на місці. Перші громадські слухання завершилися без учасників і без результату. 

«Команда «ІПЦ “Едельвейс”» узгодила співпрацю з громадою у цьому напрямку, щоб допомогти громаді пройти всі перепони – завдяки фаховій юридичній підтримці й адвокації прийняття генерального плану серед мешканців, а потім і серед депутатів», — розповідає Денис Баранець.

До мети рухалися поступово:

  1. проведення громадських слухань за участі близько 50 осіб (мешканці громади, працівники виконкому) щодо створення генерального плану Присиваської громади;
  2. підготовка 2-3 пропозицій громадських слухань до генерального плану, які мають врахувати органи влади;
  3. розгляд пропозицій на профільних комісіях, погодження, внесення змін до генерального плану.

01

«Приємним для нас стало те, що обрані для моніторингу й співпраці громади дотримувались цих процедурних моментів, — додають в «Інформаційний правозахисний центр “Едельвейс”». – Ми могли долучитися до процесів розробки генеральних планів Присиваської територіальної громади (Херсонська область) та взяли участь у громадських слуханнях, які були проведені з дотриманням процедури. Як свідчить практика, це рідкість — провести результативні слухання, де почують кожного й кожну».

Як результат, 24 грудня 2021 року Присиваська сільська рада Каховського району Херсонської області ухвалила рішення Про затвердження містобудівної документації – генерального плану с. Григорівка. 

Щасливий фінал чи лише початок, який мотивує?

«Ключова перемога — це проведення справжніх громадських слухань на 50 чоловік із реальними пропозиціями мешканців і їх врахуванням громадою. Адже зазвичай слухання проводять для галочки за участю тільки кількох запрошених людей і без врахування думок і пропозицій більшої частини мешканців», – каже Денис Баранець.

За його словами, потрібно замотивувати людей не грошима, не авторитетом начальника, а саме демонстрацією реальних змін та результатів. 

02

«Хочеться вірити, що новостворені громади використають ті можливості і кредит довіри, делегований їм своїми мешканцями, на благо спільного розвитку й процвітання», – сподіваються в «ІПЦ “Едельвейс”».

І дійсно, що може краще мотивувати до реформ, як не конкретні результати в житті конкретних громад?

Менторська програма 3.0 для підсилення адвокаційних та інших спроможностей організацій громадянського суспільства з різних куточків України проводиться в межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку.