Громадськість закликає Верховну Раду ухвалити законодавчі зміни щодо роздержавлення друкованих ЗМІ

July 4, 2018

Ми, медійні громадські організації, звертаємося до Верховної Ради України із закликом якнайшвидше розглянути і ухвалити зміни до Закону України “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації” №8441 від 6 червня 2018 року.

Ухвалений 24 грудня 2015 року Закон України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» став ще одним свідченням парламенту цього скликання виконати міжнародні зобов’язання і реалізувати принцип незалежності медіа як передумови якісного виконання ними своєї ролі публічного сторожового пса демократії.

Закон передбачив, що державні та комунальні органи повинні вийти зі складу засновників друкованих засобів масової інформації до кінця 2018 року. Невиконання цієї норми призведе до припинення дії свідоцтва про державну реєстрацію, що тягне за собою втрату права видавати друковане видання. До кінця реформи залишилось всього 6 місяців, проте, станом на червень 2018 року, перереєстровано лише 30% комунальних та 15% державних видань, що підпадають під сферу дії цього Закону.

На перешкоді ефективного реформування стоїть низка проблем, виявлених медіа експертами у ході реформи. Основні з них: бездіяльність засновників або блокування реформування; виведення з балансу редакцій майна, що мало перейти у їхню власність чи користування; свавільне звільнення керівників редакцій; «фіктивне» реформування через передання прав засновників державним і комунальним підприємствам.

На підставі інформації, зібраної у процесі моніторингу реформи, консультацій та опитувань редакцій, а також аналізу судової практики, було розроблено проект Закону України ”Про внесення змін до Закону України “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації” №8441. Цей законопроект пропонує нову модель захисту прав трудових колективів редакцій. Вона передбачає можливість збереження назви видання і певних майнових прав за тими трудовими колективами, які подали засновникам пропозиції про реформування, проте воно не відбулося з вини засновника. Таким чином з’являється можливість продовжити випуск видання, навіть якщо засновник не вжив належних заходів.

Окрім цього, законопроект №8441 пропонує:

  • Надати «другий шанс» трудовим колективам подати пропозиції засновникам про спосіб реформування,
  • Заборонити звільнення керівника редакції без згоди трудового колективу на час реформування.
  • Обмежити вплив державних та муніципальних органів на пресу через власні підприємства, адже це призводить до подальшого неефективного використання коштів платників податків
  • Дозволити виділення редакції зі складу державного чи муніципального органу, якщо вона є його структурним підрозділом.

Підписанти:

Центр демократії та верховенства права

Платформа прав людини

Українська асоціація медіа бізнесу

Інститут розвитку регіональної преси

Інститут масової інформації

Детектор Медіа