ЦЕДЕМ закликає погодити законопроект про ратифікацію Конвенції Тромсо

October 30, 2019

ЦЕДЕМ закликає органи влади якнайшвидше погодити і внести законопроект щодо ратифікації Конвенції про доступ до офіційних документів (далі – Конвенція Тромсо) Президенту для подальшого голосування парламентом.

Нагадаємо, що Конвенція Тромсо була підписана Україною ще 12 квітня 2018 року і є першим міжнародним документом у сфері доступу до публічної інформації, що буде мати обов’язковий характер для країн, що її ратифікували. На сьогодні Конвенцію ратифікували 9 країн, а це означає, що для набуття нею чинності необхідна лише одна ратифікація від країни-підписанта.

Ратифікувати цей документ повинен парламент шляхом прийняття відповідного закону. У вересні 2018 р. у Верховній Раді уже була невдала спроба. Тоді у парламенті просто не вистачило голосів за ратифікацію Конвенції.

Втім, у нас ще є шанс стати тією країною, що введе Конвенцію в дію і виведе сферу доступу до публічної інформації на новий, конвенційний рівень. За процедурою тільки Президент може внести законопроект про ратифікацію такого документу і тільки після надходження пропозицій від Міністерства закордонних справ України. 

Нещодавно на засіданні Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, що відбулось 11 вересня, секретаріату цього комітету було доручено підготувати звернення до Міністерства закордонних справ України про подання пропозицій щодо ратифікації Конвенції.

Вважаємо, що наразі європейська громадськість і справді постала перед необхідністю розробки і прийняття міжнародного механізму, який би заклав універсальні основи для здійснення особами права на доступ до офіційних документів, оскільки ці питання врегульовані виключно актами рекомендаційного характеру, і до цього часу на рівні міжнародної спільноти не був ухвалений той універсальний документ, який би зобов’язував держави-учасниці визнавати право на доступ до інформації.

Ратифікуючи Конвенцію, Україна не лише декларує прихильність до принципу відкритості діяльності органів влади, але і демонструє здатність до повноцінної участі у виробленні міжнародних стандартів і поширенні найкращих практик у сфері доступу до інформації. Підписання Конвенції є також елементом вибудовування Україною іміджу проактивного регіонального лідера, що здатний поширювати свої найкращі практики і експертизу серед країн, що входять у східноєвропейський регіон.

ЦЕДЕМ звертається до Міністерства юстиції та Міністерства закордонних справ із закликом якнайшвидше погодити і внести законопроект щодо ратифікації Конвенції про доступ до офіційних документів на підпис Президенту.