Марафон «Реванш соросятні» на ZIK розпалював ксенофобію та антисемітизм, – Незалежна медійна рада

December 24, 2020

Незалежна медійна рада знайшла в марафоні порушення закону, Кодексу етики українського журналіста та Редакційного статуту телеканалу ZIK і констатувала фактичну бездіяльність державного регулятора щодо такого контенту.

Незалежна медійна рада за зверненням виконавчої директорки Інституту масової інформації Оксани Романюк розглянула телемарафон «Реванш соросятні», анонсований на 13 листопада на телеканалі ZIK, щодо наявності або відсутності порушень професійних журналістських стандартів з боку телеканалу ZIK, поширення мови ворожнечі та маніпуляцій.

НМР детально розглянула низку сюжетів і включень, що вийшли в ефірі телеканалу ZIK 13 листопада та були присвячені діяльності Джорджа Сороса та нібито пов’язаних з ним в Україні осіб та організацій, яких зневажливо називають «соросятами».

НМР звернула увагу, що ZIK «записав» до числа «спільників Джорджа Сороса» чимало представників влади і громадянського сектору, але не подав коментарів нікого з них, як і коментарів самого пана Сороса. Також журналісти і ведучі телеканалу змішували подання фактів з власними оцінками, не посилалися на джерела інформації. «Аудиторії телеканалу подали й фактично нав’язали тільки одну точку зору, маніпулюючи думкою глядачів», –зазначено у висновку.

НМР зауважила, що телеканал ZIK не вперше порушує питання зовнішнього впливу на Україну, але впливу лише з боку умовного «Заходу». Питання впливу з боку Російської Федерації на цьому каналі не порушують. «З боку телеканалу майже прямим текстом говориться про намагання Джорджа Сороса взяти українську владу під свій контроль, що відповідає ознакам теорії змови», –зазначено у висновку.

За висновком НМР, в ефірі телемарафону«Реванш соросятні» наявні ознаки мови ворожнечі щодо організацій, які отримують підтримку від західних донорів, а сам контент розпалює ксенофобію та антисемітизм. А це є порушенням вимог закону «Про телебачення і радіомовлення» (абзац 6 частини 2 статті 6).

Також телеканал ZIK, висвітлюючи питання впливу Джорджа Сороса та нібито пов’язаних з ним осіб, не дотримався вимог посилання на джерела інформації, її об’єктивності (неупередженості), збалансованості й повноти, відокремлення фактів від коментарів та оцінок. А це є порушенням вимог закону «Про телебачення і радіомовлення» (абзац 13 частини 2 статті 6, пункт «в» частини 1 статті 59), Кодексу етики українського журналіста (пункти 6, 9, 10, 15) та власного Редакційного статуту телеканалу ZIK (пункти 4.2., 6.6., 7.1., 8.1, 8.11, 8.14.–8.17., 12.1. –12.4).

Крім того НМР констатувала фактичну бездіяльність державного регулятора – Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, яка належним чином не реагує на такий контент телеканалу ZIK.Подібний телемарафон канал уже проводив і НМР уже давала йому оцінку. 29 травня 2020 року НМР оприлюднила висновок щодо телемарафону «Тхне Соросом», який ZIK транслював 28 лютого 2020 року. Тоді НМР знайшла ознаки мови ворожнечі, антисемітизму, порушення журналістських стандартів, вимог законодавства та Редакційного статуту телеканалу ZIK.Та запропонувала Національній раді детально промоніторити канали ZIK, NewsOne та «112 Україна» з огляду на систематичну пропаганду однієї партії – «Опозиційної платформи – За життя».

Повний текст висновку щодо марафону «Реванш соросятні» читайте за посиланням

Довідка:

Незалежна медійна рада є постійним громадським моніторинговим та консультативним органом, який розглядає спірні ситуації щодо недотримання медійного законодавства, міжнародних стандартів висвітлення інформації у медіа, порушень норм журналістської етики, а також надає рекомендації органам влади та іншим зацікавленим особам задля вдосконалення ними регулювання у медійній сфері.

Незалежна медійна рада була заснована п’ятьма провідними медійними громадськими організаціями («Центр демократії та верховенства права», «Інститут Масової Інформації», «Інтерньюз-Україна», «Детектор Медіа» та «Фундація «Суспільність») і складається із 15 членів. Голова ради – Антоніна Черевко, секретарі – Олена Голуб і Павло Моісеєв.