Заява Незалежної медійної ради: марафон “Єдині новини” повинен припинити популяризувати членів колишньої ОПЗЖ

September 29, 2022

Наприкінці серпня 2022 року, на шостий місяць повномасштабної війни з Росією, у телевізійному марафоні «Єдині новини» почали майже щодня з’являтися народні депутати від колишньої «Опозиційної платформи – За життя (ОПЗЖ)»: Валерій Гнатенко, Тетяна Плачкова, Анатолій Бурміч та Олександр Лукашев (входять до створеної у травні парламентської групи «Відновлення України»). Усі вони з’являються саме у частині ефіру, яку виробляє державний телеканал «Рада». 

Міністерство культури та інформаційної політики позиціонує «Єдині новини» як «марафон інформаційного спротиву». Проте під час інтерв’ю глядачам не повідомляють про приналежність згаданих людей до колишньої ОПЗЖ. Самих гостей не запитують про їхню колишню проросійську позицію, зміну поглядів та чітке ставлення до агресії. Тобто непоінформована авдиторія сприймає їх як проукраїнських політичних діячів. 

Незалежна медійна рада вважає неприпустимим запрошення у національний ефір під час повномасштабної війни проросійських політиків, прямо причетних до просування російського порядку денного

Нагадуємо, що ще навесні згадані люди належали до ОПЗЖ – партії, яку ліквідували, цитуючи СБУ, за «демонстративну підтримку та популяризацію агресивної антиукраїнської політики росії», «фактичну ретрансляцію офіційної позиції країни-агресора щодо України та завдання значної шкоди інтересам нашої держави». Робота ОПЗЖ була призупинена рішенням Ради національної безпеки та оборони 20 березня, а сама партія остаточно ліквідована рішенням Верховного Суду 15 вересня. Колишнього голову політичної ради партії Віктора Медведчука підозрюють у державній зраді та порушені звичаїв війни. 

Представники колишньої ОПЗЖ, яких зараз запрошують в ефір спільного телемарафону, раніше особисто поширювали проросійську  пропаганду та просували вигідний для Росії політичний порядок денний. Серед іншого:

  • Тетяна Плачкова у складі делегації ОПЗЖ у 2020 році відвідувала Москву та зустрічалася з керівництвом держави-агресора. 
  • Олександр Лукашев відкрито підтримував російське трактування Мінських угод: спочатку слід провести вибори на окупованих територіях, а лише потім віддати Україні контроль над власним кордоном. Нагадуємо, що це суперечить Конституції України.
  • Анатолій Бурміч фігурує у «Дошці ганьби» «Детектора медіа» та базі ДержZрадники від руху «Чесно». Адже навіть після повномасштабного нападу Росії він звинувачував у війні США та закликав керівництво України до капітуляції. 

Також наголосимо, представники колишньої ОПЗЖ регулярно з’являлись на фактично партійних телеканалах, близьких до Віктора Медведчука – NewsOne, 112 та ZIК –  на які Рада національної безпеки та оборони наклала санкції через, цитуючи її секретаря Олександра Данілова, «інформаційний тероризм». 

Незалежна медійна рада звертається до керівників парламентських фракцій та координатора марафону – міністра культури та інформаційної політики Олександра Ткаченка з вимогою заборонити популяризацію людей, які своїми діями схвалювали проросійську політику та сприяли агресії проти України.

Участь співучасників російської агресії в ефірі спільного телемарафону «Єдині новини» дискредитує увесь марафон та інші телеканали, які його співтворять і транслюють, підриває саму ідею «інформаційного спротиву». На додачу, це відбілює репутацію проросійських політиків, пов’язаних із забороненими проросійськими партіями та телеканалами. 

У відповідь на аргументи телеканалу «Рада», які час від часу можна дочекатися як реакцію на критику з боку громадськості, слід зазначити:

  • Телеканал «Рада» не є політично нейтральним та рівновіддаленим. Хоча теза про обов’язок порівну ділити ефір між усіма політичним силам неодноразово лунала з боку телеканалу, він цього не робить. Насправді «Рада» у межах своїх блоків телемарафону не надає рівного доступу всім фракціям і групам, а деякі взагалі ігнорує: «За майбутнє», «Довіра», «Платформа за життя та мир». 
  • Позиціонуючи себе як медіа, телеканал «Рада» має дотримуватися стандартів – зокрема, об’єктивності та безсторонності у створенні матеріалів. Відсутність повідомлення про зв’язок запрошеного в ефір політика з ОПЗЖ, а також однобокі питання вказують на неповноту та упередженість матеріалів, а отже – порушення журналістських стандартів.
  • Законотворча робота в комітетах Верховної Ради не є причиною для запрошення в ефір проросійських політиків. По-перше, у складі комітетів працюють також інші народні депутати – із менш заплямованою репутацією. По-друге, деякі виступи колишніх членів ОПЗЖ абсолютно не стосувалися тем, якими ці люди займаються у комітетах. Наприклад, Анатолій Бурміч, член антикорупційного комітету парламенту, коментував питання опалення. 

Вважаємо, що під час повномасштабної війни суспільний інтерес переважає формальні зобов’язання «Ради», якими вона часто нехтує на практиці. Закликаємо не дозволяти використовувати ефірний час для популяризації колишніх представників заборонених в Україні партій та організацій. 

Якщо Міністерство культури та інформаційної політики вважає прийнятною присутність в ефірі організованого ним спільного телемарафону представників колишньої ОПЗЖ, варто зобов’язати ведучих оголошувати приналежність депутатів до забороненої судом політичної партії, причини такої заборони та свідчення проросійських позицій таких людей. Інакше медіа сприяють індульгенції проросійських діячів, стиранню їхніх вчинків із суспільної пам’яті та збереженню впливу держави-агресора на українську політику.