Матеріал про надання томосу у виданні «Страна.ua» створює ризик розпалювання релігійної ворожнечі

October 25, 2018

13 жовтня 2018 року на сайті видання «Страна.ua» було опубліковано статтю «“Под громкие аплодисменты не дали Томос. Что означают решения Константинополя по Украине». Незалежна медійна рада встановила, що при підготовці матеріалу були  порушені стандарти журналістики, матеріал може провокувати релігійну ворожнечу між вірянами УПЦ МП та УПЦ КП і УАПЦ.

У самому матеріалі журналістка видання Галина Студеннікова намагається пояснити для читачів, що означає прийняття рішень на Вселенському Соборі у Стамбулі 11 жовтня 2018 року для України. Наскрізним для матеріалу є найменування представників УПЦ КП та УАПЦ розкольниками, а також твердження щодо легалізації розколу Константинопольським патріархом Варфоломієм. Рішення Собору коментують представник УПЦ МП архієпископ Климент (Вечеря), народний депутат Вадим Новинський та політтехнолог Руслан Бортник. Видання намагається ілюстративно зобразити територію, на яку поширювалася юрисдикція Київського патріархату станом на 1686 рік, щоби змалювати територію потенційного поширення ставропігії, а також ставить запитання: «Будут ли теперь захваты храмов?».

Щодо стандартів журналістської діяльності, то Незалежна медійна рада вкотре наголосила на необхідності дотримуватися стандартів у новинно-аналітичних матеріалах. Якщо говорити про достовірність, то текст рішення передано достовірно, онлайн-видання надає змогу дійти до первинного джерела тексту та ознайомитися з ним. Однак невідомим для читача є джерело походження мапи, яка ілюструє території, підконтрольні Київському патріархату станом на 1686 рік, що не дозволяє верифікувати її. Стосовно збалансованості: в матеріалі, який претендує на роз’яснення читачеві основних позицій рішення Собору, бракує точки зору УПЦ КП та УАПЦ. Задля коментування тематики було взято коментарі та цитати із фейсбук-матеріалів політтехнолога Руслана Бортника, журналіста Дениса Поповича та народного депутата України Вадима Новинського, а також представника УПЦ МП архієпископа Климента (Вечері), що транслюють подібну позицію. Крім того з матеріалу не зрозуміло, яким чином Денис Попович та Руслан Бортник дотичні до церковної тематики й можуть виступати експертами в ній.

Незалежна медійна рада також наголосила, що методи розпалювання ворожнечі можуть набувати неочевидних словесних форм та створюватися радше з контекстуального сприйняття певного контенту загалом. Хоча в цій статті не застосовуються прямі заклики до розпалювання міжконфесійної ворожнечі, однак проводиться чітка лінія поділу між різними конфесіями. Потенційно саме така інформація може призвести до відновлення релігійної боротьби в Україні, загострень та екстремізму, зокрема з використанням фізичного насильства. Саме тому матеріал порушує заборону використання інформації для розпалювання релігійної ворожнечі.

Текст рішення читайте за посиланням.