НМР не знайшла достатніх доказів замовності передачі «Інспектор. Міста» від 2 лютого 2018 року

February 20, 2019

У лютому 2018 року до Незалежної медійної ради надійшло звернення із проханням надати незалежний експертний висновок щодо дотримання каналом «1+1» у передачі «Інспектор. Міста» про місто Долину законодавства України, міжнародного права та міжнародних стандартів із питань діяльності ЗМІ.

У передачі зображено експедицію журналістів на чолі з ведучим передачі Володимиром Остапчуком до міста Долини в Івано-Франківській області. Протягом цього випуску передачі знімальна група відвідала школу, де намагалася вивідати деталі можливого виключення зі школи хлопчика в директора цієї школи, паралельно перевіривши їдальню та лікарняний пост. Наступним закладом, який перевіряють у рамках передачі, є лікарня, до якої журналісти йдуть після того, як віднаходять в однієї зі вчительок італійські пігулки. Після низки незручних запитань до кабінету в лікарні вриваються невідомі особи, які починають перешкоджати зйомці. Згодом в ефірі передачі зображується кілька долинян, незадоволених політикою мера міста; вони стверджують, що мер міста відбирає землю в містян. Окремим лейтмотивом іде тема еміграції з міста великої кількості заробітчан.

Надалі проводиться інспекція місцевого супермаркету, а також готелю та сауни «Баварія». Ведучий тестує чесність містян, а також мера Володимира Гаразда. Він відповідає на низку запитань, що виникли під час передачі щодо благодійного фонду, підприємства «Солодка Долина», декларації, незаконного забирання земельних ділянок тощо.

Незалежна медійна рада зазначає: лінія передачі будується таким чином, що всі дороги ведуть до мера міста — пана Володимира Гаразда. Тимчасом як стандарти збалансованості та достовірності подання інформації були дотримані в передачі — всі факти підтверджуються скриншотами та словами мера, а слово надається як противникам мера, так і нейтральним містянам, Незалежна медійна рада хоче наголосити на неприпустимості використання подібних передач для політичної вигоди. У світлі політичного контексту Івано-Франківщини існує ризик використання таких історій для дискредитації політиків. Втім, зважаючи на те, що за певний час до цього на телеканалі «1+1» вийшов сюжет, компліментарний до мера Долини, Незалежна медійна рада вважає, що доказів для постулювання замовності сюжету недостатньо.

Однак у Незалежної медійної ради виникли сумніви щодо виправданості показу обличчя десятирічного хлопчика Євгена, учня 4-Б класу, якому після розголошення його історії, найпевніше, важко буде інтегруватися до колективу. З огляду на те, що зйомка не відповідала найкращим інтересам дитини, Незалежна медійна рада вважає, що телеканал припустився порушення заборони на поширення інформації, яка порушує законні права та інтереси фізичних осіб.

Повний текст справи читайте за посиланням.