НМР: низка передач каналу NewsOne транслювала мову ворожнечі, виправдання держави-агресора та порушувала стандарти

December 10, 2018

Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення звернулася до Незалежної медійної ради з двома зверненнями щодо аналізу контенту передач телеканалу NewsOne, що виходили в ефірі протягом 31 серпня — 17 жовтня 2018 року. Звернення стосувалося 11 різних передач суспільно-політичної тематики, в яких активно критикувалася нинішня українська влада.

У своєму висновку Незалежна медійна рада наголосила на тому, що розглядатиме кожен епізод окремо на предмет дотримання законодавства та професійних стандартів журналістики, а не аналізуватиме загалом весь контент. Такий підхід відповідає, зокрема, підходу Європейського суду з прав людини у справі Stomakhin v Russia, у якій суд із понад 20 різноманітних висловлювань автора чітко провів розмежування між тими, що розпалюють ворожнечу, та захищеними політичними висловлюваннями.

У чотирьох передачах — а саме в передачі «Інтерв’ю з Оленою Лукаш» 31 серпня 2018 року, двох передачах Live 5 вересня 2018 року, а також передачі «Український формат» 5 вересня 2018 року — на думку Незалежної медійної ради містилися заклики до розпалювання ворожнечі.

Так, у першій із них ведучий В’ячеслав Піховшек сказав, що «любой человек, который называет себя ветераном АТО, считает, что у него есть индульгенция на убийство или он может убивать», чим стигматизував всю соціальну групу через діяльність її окремих учасників. Вислови Андрія Лесика в передачі Live, що транслювалася 5 вересня 2018 року об 11:54, закріплюють назву війни на Донбасі як братовбивчої. Це висловлювання не є ізольованим, а звучить у контексті розлогого монологу про відсутність будь-якого поступу з української сторони щодо врегулювання війни мирним шляхом. Окремо варто наголосити на висловах, що пролунали в рамках передачі Live, що транслювалася 5 вересня 2018 року о 19:51, та передачі «Український формат», що транслювалася 5 вересня 2018 року. Так, Євген Червоненко та Михайло Добкін у цих передачах називають спікера парламенту Андрія Парубія ідеологом вбивств в Одеському будинку профспілок, а також порівнюють його з нацистами, що розстрілювали євреїв у Бабиному Яру. Хоча такі вислови можна розглядати крізь призму більшої межі критики для представників владної верхівки, в цих висловах є пряме звинувачення у вчиненні особою найсерйозніших злочинів. Ототожнення когось із нацистами та фашистами є таким, що розпалює ворожнечу — про що наголошувалося Європейським судом з прав людини у справі Surek v Turkey (No 1).

У своїх висловлюваннях у рамках передачі «Великий вечір» від 2 вересня 2018 року та передачі «Суб’єктивні підсумки» від 6 вересня 2018 року Євген Червоненко стверджує, що світ не визнає Російську Федерацію як агресора, стверджує про недоведеність присутності російських військових сил на Донбасі — а далі говорить про те, що Росія захищає свої інтереси. Такі висловлювання мають ознаки виправдання дій Росії на території України — а тому Незалежна медійна рада вбачає у трансляції цих двох передач ознаки порушення телеканалом NewsOne заборони на трансляції телепередач, виготовлених після 1 серпня 1991 року, що містять популяризацію або пропаганду органів держави-агресора та їхніх окремих дій, що виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України. Важливо згадати, що зважаючи на природу цих висловлювань та пасивну роль ведучих, телеканал не має імунітету щодо слів озвучених гостями передачі та передбаченого Законом України «Про телебачення і радіомовлення».

Насамкінець, у передачі «Український формат» від 17 жовтня 2018 року було допущено порушення стандартів достовірності та збалансованості подання інформації. Так, у передачі з уст Михайла Добкіна лунає теза про те, що Уляна Супрун не має медичної освіти, а Олександр Вілкул стверджує, що лише 3 % людей в Україні матимуть змогу лікуватися після проведення медичної реформи. Також ідеться про епідемії, яких немовбито не було в Україні протягом тривалого часу. В той же час, ведучий передачі не доклав жодних зусиль для спростування чи перевірки такої інформації. Крім того, з переглянутого матеріалу не вбачається, що при запрошенні гостей до ефіру було би запрошено когось, хто схвалював би позицію чинного МОЗ щодо медичної реформи.

Повний текст рішення читайте за посиланням.