Плани Верховної Ради на 3-6 листопада

October 30, 2015

У розклад засідань Верховної Ради України на наступний пленарний тиждень (3-6 листопада 2015 року) внесено низку законопроектів у медійній сфері, зусилля до розробки яких доклав Інститут Медіа Права. Відповідно, вчергове з’являється надія на прийняття низки з них та кроки парламенту до значного удосконалення та реформування медіапростору в Україні.

Законопроект № 1123 про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації покликаний забезпечити незалежність друкованих ЗМІ від органів державної влади та місцевого самоврядування та передбачає скасування державної і комунальної власності на пресу. Законопроект було зареєстровано у парламенті ще 1 грудня 2014 року, однак досі не винесено на розгляд народних депутатів. 25 травня 2015 року експерти Ради Європи надали свій висновок щодо законопроекту №1123, у якому рекомендували українському парламенту  доопрацювати законопроект перед прийняттям. Із заявою про підтримку законопроект виступили медійні організації, серед яких Інститут Медіа Права, Інститут розвитку регіональної преси, Телекритика, Центр Юей, Інститут Масової інформації. 17 червня 2015 року відбулося засідання парламентського комітету з питань свободи слова та інформаційної політики, члени якого вирішили рекомендувати парламенту прийняти законопроект № 1123 за основу і в цілому. 17 вересня 2015 року на підтримку прийняття законопроекту зі своєю заявою виступила група “РПР-Медіа”. 8 жовтня 2015 року Інститут Медіа Права та громадські активісти провели акцію під Верховною Радою, закликаючи депутатів розглянути законопроект.

Законопроект № 2913 про внесення змін до деяких законів України у сфері доступу до публічної інформації щодо вдосконалення їх окремих положень передбачає доповнення низки законів України нормами щодо доступу до публічної інформації. Так, пропонуються зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законів України «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації», «Про захист персональних даних», «Про місцеве самоврядування», «Про банки і банківську діяльність», «Про Кабінет Міністрів України», «Про виконавче провадження». До розробки цього законопроекту долучились юристи Інституту Медіа Права Віта Володовська та Ігор Розкладай. Прийняття законопроекту № 2913 сприятиме реалізації права громадян на доступ до суспільно значимої інформації та інформації, якою володіють органи влади. 28 вересня 2015 року, у Міжнародний день права знати, громадськість на чолі з Інститутом Медіа Права виступила зі зверненням до Верховної Ради щодо найшвидшого прийняття цього законопроекту.

Також у порядку денному заплановано розгляд Проекту Закону про внесення змін до статті 15 Закону України “Про доступ до публічної інформації” щодо зменшення терміну оприлюднення проектів нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування (№ 2003а, н.д. О.Жолобецький), згідно з яким такий термін зменшується з 20 до 10 днів. Ще одним медійним законопроектом, прийнятим протягом цього пленарного тижня, може стати Проект Закону про внесення змін до Закону України “Про телебачення і радіомовлення” (щодо визначення передач європейського виробництва) (№ 2766, н.д. В.Сюмар).