Серія тренінгів ЦЕДЕМ з доступу до інформації перетнула екватор

June 4, 2018

Центр демократії та верховенства права подолав екватор всеукраїнської серії тренінгів з доступу до інформації. 12 тренінгів у обласних центрах та 435 посадовців, які отримали знання для належного виконання законодавства про доступ – таким є проміжний підсумок циклу тренінгів для представників місцевої влади. Проводить їх ЦЕДЕМ спільно з Офісом Уповноваженого ВРУ з прав людини. Надалі заплановано провести навчальні заняття і у інших регіонах України.

Мета цих тренінгів – дати посадовцям знання та практичні навички у сфері доступу до інформації. Адже можливість громадян отримувати публічну інформацію від органів влади прямо залежить від того, чи ознайомлені держслужбовці із законодавством і наскільки якісно вони виконують його вимоги. Тому тренінги проводяться для тих осіб, які є відповідальними за забезпечення доступу до інформації у органі влади і працюють саме у цій сфері.

Наразі тренінги вже відбулися у Запоріжжі, Тернополі, Чернівцях, Вінниці, Сумах, Львові, Івано-Франківську, Херсоні, Ужгороді, Житомирі, Луцьку та Рівному. Лекції для держслужбовців проводили юристи ЦЕДЕМ Христина Буртник та Оксана Огданська, учасники Мережі захисників права на доступ до інформації Наталія Заболотна, Дмитро Посипанко, Ольга Мазаєва, Юлія Грига і Володимир Жданов, а також працівники Секретаріату Омбудсмана.

Основну увагу під час занять приділяють роботі з інформаційними запитами. А також, трискладовому тесту – це юридична процедура, за якою розпорядник визначає, чи надавати на запит інформацію з обмеженим доступом. Найскладнішою частиною у ньому є оцінка суспільного інтересу у отриманні інформації та шкоди, яка може бути завдана від її поширення. На тренінгу учасники набули практичних навичок, як проводити при розгляді запиту таку оцінку у конкретних ситуаціях. Крім того, лектори розповідають, у якій формі надавати відповіді на запити та які ще обов’язки мають розпорядники.

Також експерти вчать учасників тренінгу працювати з іншими форматами доступу. Так, посадовці дізнаються, як найкраще організувати спеціальне місце для роботи запитувачів з документами аби спростити роботу як для запитувачів, так і для розпорядників.

Окремо лектори розповідають, яку інформацію потрібно оприлюднювати на веб-сайтах та який формат для цього найкраще підходить. Законодавство також зобов’язує місцеві ради забезпечити доступ громадян до засідань, тож на тренінгах розповідають, як втілити цю норму на практиці. Крім цього, йдеться і про інші аспекти роботи розпорядників – до прикладу, ведення обліку документів і запитів.

В рамках тренінгу учасники мають змогу отримати від експертів з доступу відповідь на проблемні питання. До прикладу, як діяти, якщо запитувач вимагає скановані копії документів? Чи потрібно завіряти документи, якщо запитувач про це просить? Чи можна переслати запити до своїх структурних підрозділів? У яких випадках можна пропонувати запитувачу ознайомитися з документами у спеціальному місці? Ці питання чітко не врегульовані законом, однак часто виникають на практиці.

Навчальні заходи організовано в рамках проекту «Омбудсман плюс – моніторинг та співпраця з розпорядниками в регіонах» за підтримки Проекту розвитку ООН в Україні та Міністерства закордонних справ Данії.