Чотири роки тому, 19 січня 2017 року, в Україні з’явилося Суспільне мовлення – було зареєстровано ПАТ “Національна суспільна телерадіокомпанія України”.
Причому процес запуску Суспільного мовлення тривав ще з 2014 року. Саме тоді було ухвалено закон “Про суспільне телебачення та радіомовлення України”. Пізніше у 2015 році було прийнято великий пакет змін до закону, а в 2016 році внесено зміни щодо “Укртелефільму”. Понад рік тривало об’єднання обласних і місцевих державних телерадіокомпаній з Національною телекомпанією України, і врешті решт на початку 2017 року це сталось – Суспільне мовлення створено!
Нижче чотири факти про Суспільне на честь четвертої річниці:
- Україна створила суспільне мовлення передостанньою з європейських країн. На даний момент суспільний мовник відсутній лише у Республіці Білорусь.
- Суспільне – це НЕ Перший національний і не УТ-1. Cуспільне мовлення створене на базі 28 державних установ, що були влиті до Національної телекомпанії, яка, в свою чергу, була перетворена на НСТУ. Тобто Суспільне включає і флагманський телеканал UA: Перший, і 24 регіональних телеканали, і Українське радіо, і цифрову платформу.
- Суспільне – це НЕ державний мовник. Так, НСТУ є акціонерним товариством, 100 відсотків акцій якого належать державі. Однак попри те, що акціонером є держава, Суспільне має незалежні органи управління: Наглядову раду, Правління, редакційну раду та ревізійну комісію, а держава не має права втручатися в редакційну політику компанії. Завдяки цьому Суспільне не залежить від олігархів чи політиків, не обслуговує жодних державних органів, політичних та бізнесових структур.
- За чотири роки існування Суспільне мовлення жодного разу не отримало фінансування на рівні 0,2% видатків загального фонду Державного бюджету України за попередній рік, як це передбачено законом. Так, у 2017-2020 роках держава надавала не більше 60% від необхідної суми.
Зауважимо, що гарантовані 0,2% – це зафіксований розмір фінансування, який виділявся роками на Національну телекомпанію та ОДТРК. Тобто Суспільне мовлення по факту отримує менше, ніж колись державне, а якщо дослухатися до позицій фахівців Європейської спілки мовників, то така сума становить менше половини від реальних обсягів, які потребує Суспільне. Все це змушує НСТУ переходити в режим жорсткої економії і заморожувати виробництво нових проектів.
І навіть попри це Суспільне досягає успіхів! Рівень довіри до Суспільного зростає, а українці оцінюють мовника як неолігархічного, надійного та об’єктивного.
Суспільне відбулося, але реформа ще триває!