Створити ГО – легко, а ось припинити роботу – вже квест. Як зареєструвати громадську організацію та не наламати дров

February 9, 2023

Матеріал опубліковано у виданні “ШоТам”

Плануєте створити ГО? Приготуйтеся до біганини держустановами, і якщо вам пощастить, можете обійтися всього двома візитами до ЦНАПу. Щоправда, самої удачі інколи замало, а тому базова підготовка не буде зайвою. Юристка Наталія Повтарь розповіла, які нюанси варто знати, готуючись до створення громадської організації, як відбувається цей процес та чому припинити діяльність буде значно складніше.


Наталія Повтарь

юристка громадської організації «Центр демократії та верховенства права»
працює в проєкті «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України»


 

Допомагаю створювати організації

Я вже тривалий час консультую ініціативні групи людей, які хочуть створити громадську чи благодійну організацію. Зокрема опікуюся питаннями законодавчого забезпечення діяльності волонтерів в Україні та організацій, які залучають їх до своєї роботи. Тому мені добре відомі технічні деталі цього процесу.

Ми в консорціумі з ІСАР «Єднання» та «Українським незалежним центром політичних досліджень» працюємо над компонентом, який покликаний покращити законодавство для діяльності організацій громадянського суспільства в Україні.

Збираєте донати на свою карту? Задумайтеся над ГО

Перед створення громадської організації потрібно насамперед вирішити один із найважливіших моментів – чи дійсно в цьому є необхідність. Необхідно проаналізувати всі «за» і «проти» та прийти до зваженого рішення: є сенс створювати нову юридичну особу чи ні.

Варто розуміти, що ГО – це юридична особа, до діяльності якої законодавство висуває цілий спектр вимог і стандартів. Від вас зокрема вимагатимуть звітування до податкових органів за залучені та витрачені кошти, ви працюватимете з документами, укладатимете договори.

Якщо ви розумієте, що ваша діяльність – це про «гру в довгу», тоді, звичайно, потрібно створювати юридичну особу, визначатися зі структурою керівних органів та системою ухвалення рішень.

Зараз, наприклад, причиною зареєструвати юридичну особу може бути більш системна робота зі збором коштів і витратами на потреби ЗСУ. Залучати кошти через неприбуткову організацію, а не приватні карткові рахунки, є більш зрозумілим підходом як для державних органів, так і для людей, яких ви активізуєте до зборів.

Визначте напрями роботи

Людям, які задумуються над створенням ГО, передусім слід визначитися, за якими напрямами вони хочуть працювати, на яку сферу планують впливати. Це дозволить зрозуміти, що вам потрібно насправді: громадська чи благодійна організація, адже між ними є відмінності.

Загалом перелік напрямів діяльності для ГО може бути доволі широким. Метою діяльності громадських організацій є захист прав та свобод людей – економічних, соціальних, культурних тощо. Це означає, що на рівні статуту ви можете деталізувати й визначати абсолютно різні сфери роботи.

Але, звісно, законодавство та Конституція України чітко визначають, за якими напрямами діяльності та з якою метою ГО не можуть створюватися та діяти. Це про діяльність, повʼязану з ліквідацією незалежності України та її територіальної цілісності. Зараз це ще напрями, які стосуються пропаганди російського режиму, символіки вторгнення в Україну тощо. 

Це означає, що в статуті ГО точно не можуть бути прописані такі напрями. А якщо правоохоронці виявлять, що де-факто організація займається чимось забороненим, її діяльність можуть припинити через суд, і за скоєне відповідатимуть усі причетні.

Оберіть статус ГО

Громадська організація може бути зареєстрована як  юридична особа або без такого статусу. Насамперед різниця полягає у тому, що в першому випадку можна вести повноцінну фінансово-господарську діяльність. Організація зі статусом юрособи має право відкривати рахунки в банках, орендувати офіс, залучати волонтерів до своєї діяльності, претендувати на гранти. Це дає їй більше можливостей.

Читайте також: Гранти є, але не для всіх. Де шукати фінансування для ГО – гайд від очільника «Українського Альянсу»

Якщо ми говоримо про ГО без статусу юрособи, то це більше про представництво інтересів певної групи людей перед державними органами, заявлення спільної думки з приводу певних питань. Така організація, наприклад, має право звертатися до держорганів із запитом на інформацію. Натомість вона, знову ж таки, не може бути учасником цивільноправових відносин, набувати майнові та немайнові права, відповідно до законодавства, а, отже, залучати фінансування для своєї діяльності тощо.

Зберіть потрібні папери

Підготувати необхідні документи для реєстрації ГО можна доволі швидко, якщо у вас немає специфічного запиту до статуту чи структури керівних органів. Ви можете скористатися типовими зразками документів, які доступні на сайтах управлінь департаментів державної реєстрації та Мінʼюсту.

З підготовкою можуть допомогти різні ініціативи, наприклад «Український незалежний центр політичних досліджень». Вас можуть проконсультувати та перевірити, чи правильно ви заповнили документи. Так само вам допоможуть вирішити інші супутні питання. 

Виділіть достатньо часу для подання документів

Як на мене, технічна процедура створення ГО є доволі простою та швидкою. Законодавчо визначено, що у триденний період організація, яка подала документи державному реєстратору, має отримати рішення про державну реєстрацію створення організації чи відмову.

Але, на жаль, процес реєстрації ГО не є автоматизованим, і можливості зареєструвати її онлайн доволі обмежені. Є певний функціонал «Онлайн-будинку юстиції», там є можливість подати документи для створення ГО. Але ця система потребує щонайменше доопрацювання.

Зараз наші колеги працюють над тим, аби в перспективі була можливість реєструвати ГО через «Дію». Та для цього потрібно пропрацювати можливість створення такого собі «модельного статуту ГО», аби через пропоновані опції сформувати драфт статуту й онлайн здійснити державну реєстрацію.
Наразі ж майже у всіх випадках реєстрація ГО потребує вашого походу з паперовими видрукованими документами до ЦНАПу чи відділу реєстрації громадських формувань.

Перший візит – ви несете документи, другий – забираєте виписку або рішення про відмову. Якщо потрібно щось доопрацювати, робите це та знову йдете у той самий ЦНАП. Отже, кількість візитів стає більшою. Але, якщо пощастить і на другий раз ви вже прийдете за випискою, то далі все гаразд, працюєте.

Відвідайте ще низку установ, щоб повноцінно працювати

Якщо ж говорити про весь комплекс дій, які потрібно виконати для запуску організації, то це не лише про отримання виписки. Є ще й певні додаткові кроки, які забезпечують повноцінну роботу.

Скажімо, дуже важливо, щоб організація не пізніше як за 10 днів з моменту реєстрації подала заяву до реєстру неприбуткових установ та організацій. Якщо держреєстратор самостійно передасть цю інформацію до органів ДПС, вам навіть не знадобиться йти у податкову. Та все ж, як правило, декілька разів вам доведеться туди навідатися. Адже часто доступи до реєстрів держорганів і ДПС десь «злітають», тому процеси можуть затягуватися.

Щоб дізнатися, чи включили вас до реєстру неприбуткових установ та організацій, вам час від часу варто телефонувати до держорганів. Це потрібно, аби організація не сплачувала податок на прибуток підприємців. Важливо, щоб ваша ГО опинилася в цьому реєстрі ще до моменту отримання коштів на рахунок.

Більшість реєстрів наразі закриті, зокрема й реєстр неприбуткових установ та організацій. А вам може знадобитися витяг, аби підтвердити, що ваша організація не є прибутковою. Це або ще один візит у податкову з заявою, або освоєння електронного кабінету платника податків. 

У другому випадку ще знадобиться електронний цифровий підпис, який можна отримати,  скориставшись послугами одного з кваліфікованих надавачів електронних довірчих послуг, серед яких є податкова, «Дія» та «ПриватБанк». Ви можете обрати найзручніший для вас варіант.

Добре продумайте зміст статуту

Громадська організація повинна мати щонайменше двох засновників. А ось щодо кількості членів – тут немає жодних обмежень.

Під час заповнення реєстраційної заяви держава запитує типову інформацію – паспортні дані засновників, місця проживання, дані податкових номерів. Це дозволяє ідентифікувати особу через реєстри.

Також потрібно звернути увагу на формування статуту організації як основного документа, яким ви будете керуватися в процесі роботи. У ньому визначаються основоположні питання, пов’язані з майбутньою діяльністю: структура головних органів, підхід до ухвалення рішень тощо. Тому варто вже на етапі формування статуту визначитися з тим, що ви плануєте робити в майбутньому.

За бажанням члени організації можуть вносити зміни до статуту. Рішення про внесення змін до статуту можуть ухвалювати лише загальні збори як вищий керівний орган ГО.

Відтак потрібно подати документи, визначені частиною 4 статті 17 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», до того ж ЦНАПу чи відділу державної реєстрації громадських формувань, серед яких і нова редакція статуту з внесеними змінами. Жодних обмежень щодо кількості дій із внесення змін до статуту немає. Сам по собі процес не простіший і не складніший ніж первинна реєстрація створення організації.

Усвідомте складність припинення дії ГО

Як створення ГО, так і припинення її діяльності – процедура безкоштовна. Натомість коли ви, наприклад, вносите зміни до статуту чи відомостей щодо керівника, то це вже платна послуга. Щоразу в такому випадку ви будете сплачувати адміністративний збір.

Припинення організації – це значно складніша процедура, ніж її створення. Тому, знову ж таки, важливо виважено підходити до рішення про заснування. Для припинення потрібно зібрати більше документів, обійти більше інституцій. Це багатоетапна робота з різними державними структурами.

Спочатку ви маєте подати заяву про те, що починаєте процес припинення дії організації – реєстрація рішення про припинення юридичної особи. Це спосіб повідомити державу про початок припинення для того, щоб, до прикладу, податкова запланувала «ліквідаційну перевірку» вашої організації. 

Протягом наступних щонайменше двох місяців триватиме період строку заявлення вимог кредиторами. Також ви маєте пройти перевірку податкової, яка є обов’язковою в процесі припинення юридичної особи, та отримати довідку про відсутність заборгованості з платежів перед бюджетом. 

Крім того, вам потрібно буде мати справу з архівними установами, куди слід передавати документи, які підлягають довготривалому зберіганню. Там треба отримати довідку про прийняття документів, що, відповідно до закону, підлягають довгостроковому зберіганню. 

І після цього всього ви можете подати заяву про державну реєстрацію припинення юридичної особи, яка подається з довідкою з архівної установи.

Подбайте про неймінг та брендинг

Назва громадської організації не може повторювати назву вже наявної в Україні. Наприклад, ГО «Вільні та Незалежні» може існувати, а ще може існувати ТзОВ «Вільні та Незалежні», але не може існувати двох ГО «Вільні та Незалежні». Наразі вже відкрили доступ до ЄДР, потрібно лише авторизуватися через електронний цифровий підпис. Там можна перевірити, чи бажана назва не належить іншій організації.

Загалом позиціювання ГО через назву часто є важливим моментом. Певно, ви чули про випадки, коли організації намагаються підлаштуватися через дуже подібну назву, брендинг, кольори, шрифти тощо під іншу вже відому організацію. Такі ситуації бувають, і різні організації по-різному підходять до того, як захистити свій бренд і символіку.

Закон про громадські об’єднання передбачає можливість реєстрації символіки ГО. Є законодавчо визначена процедура, як це можна зробити. Але по факту суттєвої відповідальності за використання символіки інших організацій немає.

Є організації, які реєструють свою символіку як торгову марку. Загалом усе це не повʼязане з законодавством, яке регулює діяльність ГО, тут допоможе законодавство, яке регулює права інтелектуальної власності.

Плануйте та масштабуйтеся

Я б виділила декілька ключових речей, які слід враховувати, перед тим, як створити організацію. Найперше, рішення має бути виваженим. Ви повинні розуміти, що це нова юридична особа, за яку будете нести відповідальність. Вона потребує системної роботи, аби виконувати мету, яку ви декларуєте.

Другий момент – подбайте про підбір персоналу. Крім як органів управління та керівника, які візьмуть на себе основне навантаження щодо роботи організації, кожній ГО варто залучити кваліфікованого бухгалтера, який орієнтується у специфіці роботи неприбуткових організацій. Це може бути як найманий працівник, так і обслуговування на аутсорсі. Важливо, аби ця людина допомагала вам правильно організувати всю фінансову роботу.

Також я б наголосила на плануванні: намагайтеся задавати собі стандарт роботи, якого ви маєте досягати, щоб ухвалювати рішення про продовження роботи організації. У жодному разі ГО не має стати рудиментом чи якоюсь проблемою у вашому житті. Це має бути дієвий інструмент, покликаний вирішувати завдання, які ви ставили перед собою на початку створення організації.

Також за можливості думайте над масштабуванням – це завжди допомагає. Якщо ви ставите перед собою великі цілі, це допоможе вам досягти успіху.

А ще не бійтеся просити про допомогу. Для цього є багато ресурсів, які допоможуть забезпечити роботу ГО. Також існує чимало програм, у межах яких більш досвідчені організації допомагають молодим  налагодити роботу за якимось напрямком. Наприклад, у моїй організації є менторська програма для ОГС, яка зокрема покликана підсилити адвокаційні та інші можливості молодих організацій. Шукайте ці можливості, бо вони зараз є.