У світлі останніх гучних обшуків у волонтерів організації громадянського суспільства закликають правоохоронні органи до діалогу

September 20, 2022

Ми, представники організацій громадянського суспільства України, виражаємо глибоку стурбованість низкою обшуків у волонтерів. Зокрема, 8 вересня пройшов обшук у відомого волонтера Святослава Літинського, який вже тривалий час допомагає Збройним силам України.

Це не перше кримінальне провадження щодо волонтерів, але цю справу правоохоронці вважають показовою.

Викликає занепокоєння і риторика гучних публічних звинувачень, до якої після обшуків вдалися правоохоронні органи. На нашу думку, вони є поспішними.

Вважаємо за потрібне нагадати, що, згідно зі статтею 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути притягнена до кримінальної відповідальності, поки її вину не буде доведено у законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Обвинувачення при цьому не може грунтуватись на припущеннях.

Незважаючи на це, поліція Києва зробила заяву про обшуки в помешканнях “правопорушників”, хоча на той момент жодні підозри по справі ще не були вручені (про це також йдеться в заяві поліції). А пізніше виявилось, що Святослав Літинський, один з волонтерів, у котрих провели обшук, взагалі проходить у справі як свідок, і жодних обвинувачень йому не пред’являють. Варто також зазначити, що зміст вищезазначених заяв містить суперечність: на початку стверджується про привласнення донатів, а потім ідеться про продаж гуманітарної допомоги від іноземних держав. 

Ці заяви поліції вже кинули тінь і викликали недовіру до волонтерського руху у суспільстві, і можуть негативно позначитися на підтримці волонтерських ініціатив з боку громадян та міжнародних партнерів

Наголошуємо також, що невід’ємною частиною складу злочинів за ст.201-2 ККУ, за якою відкрито провадження, є наявність мети отримання прибутку.

Оприлюднені поліцією матеріали не свідчать про наявність такої мети, а відповідно – є сумніви в наявності складу злочину.

Тому заяви поліції про “шахраїв”, “зловмисників” та про те, що особи, яким вручені підозри, обов’язково понесуть кримінальну відповідальність, є, безумовно, передчасними. А оскільки особи, щодо яких проводились слідчі дії, відомі суспільству, такі заяви можна розцінювати як тиск на волонтерів та волонтерський рух – невід’ємну і потужну складову оборони України у війні з російським агресором.

Крім того, вважаємо за необхідне нагадати про неприпустимість провокування особи на вчинення злочину з метою його подальшого викриття, допомагаючи їй вчинити злочин, який вона би не вчинила, якби слідчий цьому не сприяв. Такі дії прямо заборонені статтею 271 КПК України та суперечать положенням Європейської конвенції з прав людини.

Зважаючи на зазначене вище, а також враховуючи дедалі більшу кількість відкритих кримінальних справ щодо незаконного використання гуманітарної та благодійної допомоги, закликаємо Міністерство внутрішніх справ та Національну поліцію України до діалогу з громадянським суспільством та волонтерським рухом для випрацювання спільного рішення і дій для скорочення кількості таких випадків та недопущення зловживання гуманітарною та благодійною допомогою.

Також закликаємо Міністерство внутрішніх справ та Національну поліцію України утриматись від передчасних заяв та публічних гучних звинувачень на адресу волонтерів до того, як їхня вина буде доведена у визначеному законом порядку, оскільки це може бути розцінено як тиск та переслідування громадянського суспільства та волонтерів зокрема.

Підписанти:

Центр прав людини ZMINA

Медійна ініціатива за права людини

Центр громадянських свобод

Харківський антикорупційний центр

БФ “ВолЮА” (м. Харків)

БФ “Україна Незламна” (Івано-Франківськ)

ГО “Черкаський правозахисний центр”

Фундація DEJURE

ІСАР Єднання

Український незалежний центр політичних досліджень

Центр демократії та верховенства права

Регіональний центр прав людини 

Громадська організація «Центр громадянської  просвіти «АЛЬМЕНДА»

Правозахисний центр “Поступ”

Освітній Дім прав людини в Чернігові