Звернення щодо ратифікації Конвенції Ради Європи про доступ до офіційних документів

December 17, 2019

Ми, громадські організації, що підписалися нижче, звертаємося до Міністерства закордонних справ із закликом якнайшвидше подати Президенту України відповідні пропозиції щодо ратифікації Конвенції Ради Європи про доступ до офіційних документів.

16 грудня 2019 року на експертному обговоренню “Ратифікація Конвенції Ради Європи про доступ до офіційних документів – нова сторінка у сфері доступу до інформації для України та світу” заступниця Міністра юстиції України Валерія Коломієць повідомила представників громадськості, що 9 грудня цього року Міністром юстиції було підписано та передало пакет документів до Міністерства закордонних справ із відповідними рекомендаціями щодо подальшої ратифікації цього міжнародного документу. 

Громадськість вітає швидке погодження Міністерством юстиції України. Наступним кроком повинно бути подання Міністерством закордонних справ України пропозицій щодо ратифікації Президенту України для подальшого внесення до Верховної Ради України.

Конвенція про доступ до офіційних документів є першим документом такого рівня, що визначає мінімальні стандарти доступу до публічної інформації, а саме: принципи, коло суб’єктів, строки розгляду та забезпечення проактивного доступу. Україна підписала Конвенцію 12 квітня 2018 року і наразі має можливість стати десятою країною, яка не лише її ратифікує, але і введе в дію для країн-підписантів. 

Ратифікуючи Конвенцію, Україна не лише декларує прихильність до принципу відкритості діяльності органів влади, але і демонструє здатність до повноцінної участі у виробленні міжнародних стандартів і поширенні найкращих практик у сфері доступу до інформації. Ба більше, саме Україна забезпечить давнє прагнення європейської громадськості щодо захисту права на доступ до публічної інформації на конвенційному рівні, оскільки наразі ці питання врегульовані виключно національним законодавством.

Підписання Конвенції є також елементом вибудовування Україною іміджу проактивного регіонального лідера, що здатний поширювати свої найкращі практики і експертизу серед країн Ради Європи.

Враховуючи вищезазначене, закликаємо:

  • Міністерство закордонних справ України якнайшвидше внести необхідні документи щодо ратифікації Конвенції Ради Європи про доступ до офіційних документів на підпис Президенту України  
  • Президента України подати до Верховної Ради України законопроект про ратифікацію цього міжнародного документу для подальшого голосування парламенту

Підписанти:

Центр демократії та верховенства права

Центр “Ейдос”

Лабораторія цифрової безпеки

Платформа прав людини

Інститут розвитку регіональної преси