Звернення до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля щодо необхідності збільшення граничних термінів безвізового перебування в Україні іноземців-волонтерів

April 29, 2022

Цим листом від імені організацій громадянського суспільства, представників неприбуткових громадських об’єднань та благодійних організацій висловлюємо Вам повагу та звертаємось щодо наступного.

З початком повномасштабного російського вторгнення чимало іноземців, які вже перебували в Україні на умовах безвізового режиму, долучились у якості волонтерів до діяльності громадських об’єднань і благодійних організацій, допомогаючи українцям протистояти російській агресії та долати її наслідки. Також після 24 лютого 2022 року до України прибули та досі прибувають іноземці з метою надання волонтерської допомоги. Більшість з них є громадянами країн, уряди та суспільства яких надають Україні значну фінансову, гуманітарну та іншу допомогу для протидії російській агресії та подолання її наслідків.

Відповідно до умов безвізового режиму волонтери-іноземці можуть перебувати на законних підставах на території України 90 днів протягом 180 днів, після цього вони мають залишити Україну. В разі бажання надалі здійснювати волонтерську діяльність в Україні, вони повинні звернутись до дипломатичних установ України за кордоном для оформлення візи D10. Виняток на сьогодні є лише для громадян Республіки Білорусь, які можуть перебувати в Україні 180 днів протягом 365 днів незалежно від здійснення ними волонтерської діяльності.

Водночас іноземці, які звертаються до українських дипломатичних установ за кордоном для оформлення волонтерської візи D10, повідомляють про неможливість отримання ними цієї послуги. Українські дипломати пояснюють, що через воєнний стані та бойові дії в Україні порушені технологічні ланцюжки виготовлення віз для іноземців, а також зупинена робота візової інформаційної системи, яка дозволяє вносити інформацію про апліканта та розпочати процедуру оформлення візи. 

Отже, наразі тривале (понад 90 днів) перебування іноземців-волонтерів на законних підставах на території України неможливе, а терміни відновлення роботи з оформлення віз – невідомі. 

Через неможливість отримання візи іноземні волонтери, які знаходяться за межами України і у яких вичерпано 90 днів перебування за умовами безвізового режиму, не можуть в’їхати на територію України.

Іноземні волонтери, у яких закінчується строк перебування на умовах безвізового режиму або такий строк вже закінчився, але при цьому вони все ще знаходяться на території України і бажають здійснювати волонтерську діяльність опиняються перед вибором:

а) виїхати з України, чекати 180 днів та/або відновлення оформлення віз МЗС України;

b) залишитись в Україні та здійснювати волонтерську діяльність, порушуючи міграційне законодавство. 

Водночас неможливість перетинати державний кордон обмежує їх у діяльності з надання допомоги: переміщувати гуманітарні вантажі, транспортні засоби, брати участь в евакуації українців за кордон тощо. 

Ще одним проблемним аспектом в оформленні віз є екстремальне навантаження на українські дипломатичні установи через масові звернення українців, які евакуювались та звертаються для отриманням консульских послуг. Таке навантаження якщо не унеможливлює, то значно ускладнює і розтягує в часі можливість оформлення віз іноземними волонтерами. Водночас необхідність їх допомоги в умовах воєнного стану має екстрений характер.

Тому, на виконання Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021 – 2026 роки, одним зі стратегічних завдань якої є сприяння розвитку волонтерської діяльності, на виконання положень Закону України “Про волонтерську діяльність”, щодо сприяння громадським об’єднанням та благодійним організаціям у їхній діяльності, спрямованій на розвиток волонтерської діяльності, для надання можливості іноземцям та особам без громадянства здійснювати волонтерську діяльність і перебувати на території України на законних підставах просимо розглянути рішення про збільшення, на час дії воєнного стану, терміну безвізового перебування на території України  для волонтерів громадських об’єднань та благодійних організацій до 180 днів впродовж 365 днів. 

Додаток: Проект Постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання перебування в Україні іноземців або осіб без громадянства, які прибули в Україну з метою участі в міжнародних та регіональних волонтерських програмах чи участі в діяльності організацій та установ, що залучають до своєї діяльності волонтерів відповідно до Закону України “Про волонтерську діяльність” розроблений представниками організацій громадянського суспільств

ПРОЄКТ

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 2022  р. №
Київ

Деякі питання перебування в Україні іноземців або осіб без громадянства, які прибули в Україну з метою участі в міжнародних та регіональних волонтерських програмах чи участі в діяльності організацій та установ, що залучають до своєї діяльності волонтерів відповідно до Закону України “Про волонтерську діяльність” 

Відповідно до статей 8, 20 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні”Кабінет Міністрів України постановляє:

 1. Установити, що:

тимчасово, на період до припинення чи скасування воєнного стану до іноземців та осіб без громадянства, які прибули в Україну з метою участі в міжнародних та регіональних волонтерських програмах чи участі в діяльності організацій та установ, що залучають до своєї діяльності волонтерів відповідно до Закону України “Про волонтерську діяльність” не застосовуються обмеження щодо строків тимчасового перебування, установлені підпунктом 2 пункту 2 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2012 р. № 150 (Офіційний вісник України, 2012 р., № 17, ст. 612; 2015 р., № 28, ст. 805);

іноземці або особи без громадянства, які прибули в Україну з метою участі в міжнародних та регіональних волонтерських програмах чи участі в діяльності організацій та установ, що залучають до своєї діяльності волонтерів відповідно до Закону України “Про волонтерську діяльність”, які прибули в Україну на законній підставі у період дії воєнного стану, або перебували на території України на момент запровадження воєнного стану можуть тимчасово перебувати на її території не більш як 180 днів протягом 365 днів. Порядок обчислення зазначеного строку встановлюється МВС.

 1. Дія цієї постанови не поширюється на іноземців, які є громадянами Російської Федерації.
 2. Міністерству внутрішніх справ, Адміністрації Державної прикордонної служби та Державній міграційній службі у тижневий строк привести власні нормативно-правові акти у відповідність із цією постановою.

 

Прем’єр-міністр України                                                                            Д.ШМИГАЛЬ

 

 

Просимо приєднуватися до звернення, підписавши його через форму підписання.

ПІДТРИМАЛИ:

 1. Центр демократії та верховенства права
 2. Благодійний фонд “Восток SOS”
 3. Український незалежний центр політичних досліджень
 4. ІСАР Єднання
 5. Реанімаційний Пакет Реформ
 6. Центр прав людини ZMINA
 7. Інститут законодавчих ідей
 8. Центр громадянських свобод
 9. Громадська організація “Кроки до майбутнього”
 10. ГО “Сприяння розвитку села”
 11. Міжнародний благодійний фонд “Карітас України”
 12. Громадська організація “”Єдність чеснот”
 13. ГО Центр “Жіночі перспективи”
 14. ГО ЦСД “Дорогою добра”
 15. Фонд громад “”Рідня”
 16. Громадська організація “Вінницька міська організація соціального розвитку та становлення окремих малозахищених категорій молоді “Паросток”
 17. Громадська організація “Ренійська районна організація “Наше наследие”
 18. Всеукраїнський громадський центр “Волонтер”
 19. ГО “Проти Корупції”
 20. ГО Інститут розвитку регіональної преси
 21. ГО “Об’єднаний ветеранський рух “ВзаємоДія”
 22. ГО “Об’єднання вимушених переселенців Донбасу “ДОБРОТВОР”
 23. БО БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”
 24. Кіровоградська обласна організація Всеукраїнської громадської організації “Асоціація сприяння самоорганізації населення”
 25. Благодійна організація “Благодійний фонд “Тепле місто”
 26. Міжнародна фундація розвитку
 27. Future Development Agency
 28. Хмельницьке обласне товариство Всеукраїнської організації інвалідів “Союз організацій інвалідів України”
 29. Громадська організація “Ла Страда-Україна”
 30. ГО “Всеукраїнське обєднання “Вінничанка”
 31. “ЦЕНТР ІНІЦІАТИВ ЗІ СТАЛОГО РОЗВИТКУ”
 32. Мережа розвитку європейського права
 33. ГО ФОНД РОЗВИТКУ ГРОМАД ПОЛТАВЩИНИ