Підсумки другого пленарного тижня шостої сесії: аналіз РПР

February 27, 2017

Другий пленарний тиждень шостої сесії парламенту розпочався із скандалу навколо депутата Артеменка з Радикальної партії, який, за інформацією Нью Йорк Таймс, передав колишньому раднику Трампа мирний план, який передбачав передачу Криму Росії в оренду. За це нардепа радикали виключили із Фракції та вимагали від нього скласти мандат. Почавшись на такій ноті, пленарний тиждень не був продуктивним у напрямку реформ. Жоден із законопроектів із порядку денного від РПР не отримав підтримки депутатів цього тижня.

Втім те, що завдяки спільним зусиллям громадянського суспільства вдалося запобігти поверненню податкової міліції, є безперечно перемогою. Поправку N10 до законопроекту N0940 “Про оподаткування спадщини”, яка повертала цей орган, відхилили. Нагадаю, що податкову міліцію ліквідували випадково разом із прийняттям змін до податкового кодексу. Це планувалось зробити пізніше разом із запуском фінансової поліції. Зрозумівши, що через помилку у законопроекті, це відбулося раніше, депутати спробували повернути податкову міліцію, однак не вдалося. Тому тепер основні зусилля Уряду, народних депутатів та громадськості мають бути зосереджені на ухваленні законопроекту про Службу фінансових розслідувань.

На жаль, відхилено на минулому тижні реформаторський законопроект N4840 “Про розкриття інформації у видобувних галузях”, який забезпечує доступ громадськості до повної та об’єктивної інформації щодо платежів суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях. Фракції Народного фронту і БПП не дали значної кількості голосів за цей законопроект. На це звертають увагу експерти РПР, які внесли на розгляд Президента, уряду та парламенту низку конкретних пропозицій щодо впровадження невідкладних реформ в енергетичному секторі.

Відправлено на повторне друге читання євроінтеграційний законопроект N0906 про державний контроль за безпечністю та якістю харчових продуктів і кормів, здоров’я та благополуччя тварин, ухвалення якого зменшує кількість державних контролюючих органів та сприятиме веденню бізнесу операторами ринку харчових продуктів, кормів та тварин.

Депутати не знайшли часу розглянути ще чотири важливі реформаторські законопроекти: законопроект із пакету децентралізації N5520, N4941-д, який має на меті підвищити енергоефективність будівель, законопроект N3132-д із фінансового сектору і зрештою проект закону про захист викривачів інформації N4038а.

Цього тижня Верховна Рада прийняла за основу Законопроект N5610, який передбачає внесення антиконституційних змін до Кримінального процесуального кодексу України. За твердженням головного експерта групи РПР щодо реформи органів правопорядку Олександра Банчука, цей проект нібито “дає можливість посадити Януковича”, але на практиці веде до побудови в Україні поліцейської держави. Водночас положення законопроекту суперечать Європейській конвенції з прав людини і порушують низку конституційних прав. Саме тому РПР закликає депутатів стати на захист конституційних прав громадян і не допустити ухвалення антиреформаторського законопроекту N5610.

Матеріал опубліковано у виданні “Українська правда. Блоги”.