Судді під молотком

July 15, 2016

10 червня цього року Національне антикорупційне бюро України повідомило, що детективами НАБУ разом з прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури було скеровано до суду 8 обвинувальних актів стосовно представників судової гілки влади. Як виявилось, 5 обвинувальних актів стосуються суддів, а ще 3 – адвокатів. Рух ЧЕСНО дізнався прізвища служителів Феміди та з’ясував, що саме їм інкримінують правоохоронці.

Павло Меденцев, Господарський суд Одеської області

30 червня минулого року Верховна Рада України дала згоду на затримання та арешт (взяття під варту) судді Господарського суду Одеської області Меденцева Павла Анатолійовича.Правоохоронці спіймали Павла Меденцева на отриманні хабара у розмірі понад півмільйона гривень. 29 квітня 2014 року співробітники ГПУ повідомили судді про підозру, а уже через місяць оголосили його у розшук.  Досудове розслідування тривало 2 роки. Весь цей час Меденцев переховувався від правоохоронців, а знайомитись із матеріалами провадження в НАБУ ходив його адвокат.

Вища кваліфкомісія суддів рекомендувала звільнити суддю Меденцева за порушення присяги ще у грудні 2015 року.  Однак, Вища рада юстиції, схоже, уникає розгляду цього питання.

Павло Меденцев був призначений на посаду у листопаді 2009 року. Він є сином екс-заступника прокурора Одеської області Анатолія Меденцева. Останній сьогодні є директором Економіко-правового коледжу  при Міжнародному гуманітарному університеті, який очолює одіозний екс-регіонал Сергій Ківалов. У 2011 році Вища рада юстиції уже розглядала питання про можливе порушення присяги суддею Меденцевим, однак підстав для звільнення не знайшла. На скандального суддю неодноразово скаржились до ВККС та ВРЮ, однак безрезультатно.

Як повідомляли ЗМІ, Павло Меденцев відзначився рядом скандальних рішень. Так, він постановив сплатити з бюджету Одеси 321 мільйон гривень компанії екс-міністра екології в уряді Азарова, фігуранта низки антикорупційних розслідувань Миколи Злочевського. Крім того, Павло Меденцев визнав законним  продаж 9 гектарів землі у Одесі приватній фірмі «Юника Проджект», попри те, що прокуратура наполягала на незаконності такої угоди.

Справу за обвинуваченням Павла Меденцева у хабарництві розглядає Приморський районний суд м. Одеси (385/619/16-к). 

ОЛЕГ ПЛЕВАКО, Здолбунівський районний суд Рівненської області

24 грудня 2015 року  детективи НАБУ спільно з працівниками МВС та СБУ викрили  голову одного з районних судів Рівненської області, який через посередників нібито вимагав та отримав від громадянки неправомірну вигоду (хабар) у сумі 3500 доларів США за сприяння у скасуванні рішення про позбавлення останньої батьківських прав. Як згодом з’ясувалося, ним виявився голова Здолбунівського районного суду Рівненської області Олег Петрович Плевако. За інформацією місцевих ЗМІ, до справи також може бути причетний Олег Полюхович, голова Апеляційного суду Рівненської області. Однак сам суддя це спростував.

11 березня 2016 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України за клопотанням Генерального прокурора України відсторонила Олега Плевако  від посади на 2 місяці у зв’язку з притягненням його до кримінальної відповідальності.

З 1996 року Олег Плевако є головою Здолбунівського районного суду. Постановою Верховної Ради України від 21 вересня 2006 року його обрано на посаду судді безстроково.

Рішенням Ради суддів України від 28 вересня 2007 року суддю Плевака повторно призначили головою суду.

Справу за обвинуваченням Олега Плевака у хабарництві розглядає Славутський  міськрайонний суд Хмельницької області (справа №682/1453/16-к).

МИХАЙЛО КРЕНЦЕЛЬ, Козівський районний суд Тернопільської області

16 лютого цього року детективи НАБУ спільно з Нацполіцією викрили суддю Козівського районного суду Тернопільської області під час отримання неправомірної вигоди у розмірі понад 54 тисячі гривень. Ним виявився голова суду Михайло Іванович Кренцель. За інформацією НАБУ, суддя вимагав  та отримав через посередника (адвоката) гроші за ухвалення рішення про відмову у задоволенні клопотання про скасування іспитово-випробувального терміну відносно заявника.

11 квітня Вища кваліфкомісія відсторонила суддю від посади на два місяці, а 8 липня продовжила термін відсторонення ще на місяць.

Ще у 2010 році Вища рада юстиції розглядала питання про можливе порушення присяги суддею Кренцелем, однак підстав для звільнення не знайшла.

Наразі справу за обвинуваченням Михайла Кренцеля направлено до Апеляційного суду Івано-Франківської області для визначення підсудності (справа №349/508/16-к).

ОЛЕНА ГОРБАТЕНКО, Сєвєродонецький міський суд Луганської області

У жовтні минулого року правоохоронці спіймали на отриманні хабаря суддю Сєвєродонецького міського суду Луганської області Олену Горбатенко. За інформацією з реєстру судових рішень, суддя Горбатенко О.М. після одержання частини хабаря у розмірі  1500 доларів США у жовтні 2015 року ухвалила обвинувальний вирок щодо двох осіб з щодо призначенням їм покарання, не пов’язаного з реальним позбавленням волі. Загалом сума хабаря для судді та її спільника -прокурора місцевої прокуратури –  мала скласти 6000 доларів США.

У січні стало відомо, що суддя Горбатенко має квартиру та банківський рахунок в Іспанії. Про це повідомила «Перша інстанція» з посиланням на ухвалу Солом’янського суду Києва від 21 січня. За інформацією видання, у ході обшуку за місцем проживання судді Горбатенко слідчі вилучили документи, що вказують на купівлю квартири в Іспанії. Також у судді знайшлися кошти в банку «Bankia S.A.» (Валенсія, Іспанія). Під час слідчих дій було вилучено 2 тис. євро та 60 100 доларів США, ювелірні вироби. 21 січня суд наклав арешт на 3 автомобілі, квартири у Луганську та Сєвєродонецьку. Що нлежать судді Горбатенко. Також у Горбатенко було знайдено та вилучено $37 тис, 2000 євро та багато прикрас із золота. у ході досудового розслідування накладено арешт на 3 автомобілі, квартири у Луганську та Сєвєродонецьку; Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України служителя Феміди відсторонено від посади.

13 липня НАБУ повідомило, що іспанський суд наклав арешт на квартиру та банківський рахунок Олени Горбатенко.

Свою кар’єру Олена Горбатенко розпочала у 2008 році. У лютому 2012 року її обрали суддею безстроково, а вже у вересні вона стає заступницею голови суду.

Справу обвинуваченої у хабарництві судді розглядає Слов’янський міськрайонний суд Донецької області (справа №236/1283/16-к).

СЕРГІЙ ЛАЗЮК, Дзержинський районний суд м. Харкова

У жовні минулого року детективи НАБУ спільно з працівниками Служби Безпеки України викрили суддю одного з районних судів у Харкові на отриманні неправомірної вигоди у розмірі 800 доларів США. Ним виявився суддя Дзержинського районного суду м. Харкова Сергій Володимирович Лазюк. Суддя нібито вимагав та отримав вказані кошти за прийняття на користь особи рішень у цивільній справі про примусове виселення мешканців із житлового приміщення. 13 липня Вища кваліфікаційна комісія суддів України відсторонила суддю Лазюка на 2 місяці.

Винахідливий суддя одразу після затримання “переписав” усю свою нерухомість на дружину. Про це повідомила “Перша інстанція” з посиланням на ухвалу Солом’янського районного суду м. Києва від 29 лютого цього року. Як з’ясувалося під час обшуків, після розпочатого розслідування – 20 листопада 2015 року – Сергій Лазюк уклав договір зі своєю дружиною про розділ спільного майна. Згідно з цими документами, дружина судді отримала у власність нежитлове приміщення. У свою чергу, вона переписала на чоловіка машину Toyota Land Cruiser Prado 2010 року випуску.

Сергій Лазюк вперше був призначений суддею у 1999 році, у 2004 його обрали безстроково.

За інформацією «Української правди» Сергій Лазюк прославився своїми рішеннями у резонансних справах. Так, він відмовився визнавати незаконним рішення Харківської міськради про присвоєння російській мові на території міста статусу регіональної.

У 2008 році Лазюк розглядав адмінпротоколи за статтею “Незаконне виготовлення, придбання, зберігання, перевезення та пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин у незначних кількостях без мети збуту” відносно міського голови Харкова Михайла Добкіна і секретаря міськради Геннадія Кернеса і визнав обох невинними.

У 2010 році йому була присуджена антипремія “Золотий Будяк” в номінації “За порушення права на мирний протест під час захисту громадськістю Харківського міського парку імені Горького”.

Справу за обвинуваченням Сергія Лазюка у хабарництві розглядає Полтавський районний суд Полтавської області (справа №550/271/16-к).