YouTube і війна в Україні: правила управління контентом в умовах російської агресії (частина 1)

September 29, 2023

Матеріал опублікований у виданні “Інтернет свобода”

Від друкованих репортажів з фронту Кримської війни (1853-1856) до радіо у Другій світовій війні, від телебачення часів війни у В’єтнамі (1955-1975) до Інтернету в сучасних конфліктах: медіа й інформаційно-комунікаційні технології – давні супутники бойових дій. Війна в Україні – не виняток.

А одним із головних майданчиків російсько-українського протистояння стали соцмережі. Особливе значення має YouTube, який займає чільне місце серед найпопулярніших соцмереж як в Україні, так і в Росії – тож це одне з головних джерел новин про війну (зокрема й для інших країн). 

Та для самої платформи повномасштабне російське вторгнення означало виклик: як управляти контентом у кризовий час. По-перше, великий потік інформації про війну вимагав від YouTube швидко реагувати й налагодити адекватну модерацію делікатного і суперечливого контенту. По-друге, правила спільноти, розраховані здебільшого на мирний час, треба було належним чином адаптувати й інтерпретувати в контексті війни.

Тож як YouTube застосовував і змінював свої правила управління контентом у контексті повномасштабної війни в Україні? Яку позицію зайняла платформа щодо російського вторгнення? Які обмеження накладалися на канали й контент, пов’язані з війною в Україні? На ці та інші питання дамо відповідь в аналітиці Центру демократії та верховенства права.

Аналітика складається з двох частин. Це – перша частина, в якій ми проаналізуємо еволюцію інтерпретації основних правил YouTube щодо управління контентом у світлі російського вторгнення. У другій частині детальніше розглянемо обмежувальні заходи, які платформа запроваджувала при управлінні контентом, пов’язаним з війною в Україні.

Правила YouTube у контексті війни в Україні

Правила спільноти YouTube – це положення, яких мають дотримуватись автори контенту та глядачі задля безпеки спільноти YouTube. Вони обов’язкові для всіх користувачів платформи і визначають, що можна публікувати на платформі, а що ні. Ці правила поширюються на всі типи контенту, зокрема, на відео зі статусом “Приватний” і “Не для всіх”, коментарі, посилання, дописи на вкладці “Спільнота” та обкладинки відео. Якщо контент порушує Правила спільноти, його видалять, а канал отримає попередження.

Правила спільноти YouTube складаються з 6 блоків: 

  • Спам і шахрайство;
  • Контент делікатного характеру;
  • Насильницький або небезпечний контент;
  • Товари, продаж яких регулюється законом;
  • Інформація, що вводить в оману;
  • Контент освітнього, документального, наукового чи мистецького призначення.

Кожен з блоків поділений на розділи. У межах цієї аналітики ми зосередимося на 5 розділах Правил спільноти YouTube, які є найбільш релевантними для управління контентом, пов’язаним з війною в Україні

  • Правила щодо ворожих висловлювань;
  • Правила щодо агресивних дій і цькування в Інтернеті;
  • Правила щодо насильницького або відразливого контенту;
  • Правила щодо вульгарної лексики;
  • Правила щодо інформації, яка вводить в оману.

Правила щодо ворожих висловлювань

Політика YouTube щодо ворожих висловлювань забороняє мову ворожнечі. Ідеться, зокрема, про контент, який просуває насильство або ненависть до окремих людей чи груп осіб на основі ознак, які, відповідно до правил YouTube, указують на належність до захищеної групи, як-от: 

  • етнічна приналежність;
  • громадянство;
  • раса;
  • статус жертв трагічних подій і їхніх родичів;
  • статус учасника війни та ін.

Відповідно, мова ворожнечі проти представників будь-якої національності на підставі етнічної приналежності, громадянства та інших захищених ознак є забороненою в YouTube.

Ось приклади мови ворожнечі, забороненої на платформі:

  • “Я радію, що це [трагічна подія] сталося. Вони отримали те, на що заслужили [на адресу людей, які належать до захищеної групи]”.
  • “[Люди, які належать до захищеної групи] – собаки” або “[люди, які належать до захищеної групи] поводяться як тварини”.
  • “Виходьте й бийте [людину, яка належить до захищеної групи]”.
  • “Усі в [групі, яка належить до категорії осіб, захищених від дискримінації] – злочинці й бандити”.
  • Ти “[Людина, яка належить до захищеної групи] – покидьок”.

У 2019 році платформа розширила свою політику в цій сфері і оголосила, що мовою ворожнечі також вважається заперечення чи применшення чітко задокументованих трагедій чи їх жертв. Тоді прикладами назвали Голокост та стрілянину в початковій школі району Сенді-Хук міста Ньютаун (штат Коннектикут, США). Тож заборонено поширювати контент із висловлюваннями на кшталт:

  • “Усі так звані жертви цієї трагічної події є акторами. Ніхто не постраждав, це просто інсценування”.
  • “Під час події загинули люди, але кількість жертв була незначною”.

Невдовзі після 24 лютого 2022 року YouTube повідомив, що політика щодо чітко задокументованих трагічних подій поширюється й на контент про вторгнення Росії в Україну. Генеральний директор YouTube Ніл Мохан підкреслив, що те, що відбувається в Україні, є великою насильницькою подією, тому YouTube використовує цю політику, аби вжити “безпрецедентних заходів”. 

Відповідно, платформа забороняє поширювати відео, які заперечують або применшують чітко задокументовані трагічні події, пов’язані з війною в Україні. На підставі цих правил YouTube заблокував тисячі каналів і відео, які поширювали російські наративи щодо агресії проти України – серед іншого, було видалено велику кількість контенту, в якому російське вторгнення в Україну називали “визвольною місією”.

Виняток. Подекуди YouTube може дозволити контент із мовою ворожнечі (наприклад, у вигляді новин про події у світі), якщо він має додатковий освітній, документальний, науковий або художній контекст. Зокрема, ідеться про його засудження, спростування, заперечення або висміювання. Однак цей виняток не дає права просувати мову ворожнечі.

Правила щодо агресивних дій і цькування в інтернеті

YouTube забороняє контент, який містить неодноразові образи чи приниження в бік особи через її фізичні особливості чи належність до захищеної групи за віком, обмеженими можливостями, етнічним походженням, гендерною ідентичністю, сексуальною орієнтацією, расою тощо. Також на YouTube заборонено інші типи шкідливих дій, як-от погрози чи доксинг (збирання й публікації персональної інформації зі зловмисним наміром).

Нижче наведено кілька прикладів контенту, який заборонено на YouTube.

  • Цькування певної особи через її належність до захищеної групи, зокрема висловлювання на зразок: “Погляньте на цю [образлива назва захищеної групи людей]!”
  • Цькування особи й побажання їй смерті або серйозних травм: “Я так сильно її ненавиджу! Сподіваюся, її зіб’є вантажівка, і вона помре.”
  • Поширення чиєїсь непублічної ідентифікаційної інформації (наприклад, номера телефону, домашньої або електронної адреси) з метою нацькувати інших на цю людину. Наприклад: “Ось його номер телефону. Дзвоніть і залишайте повідомлення, доки він не візьме слухавку!”
  • Заклики до користувачів залишати образливі коментарі в розділі коментарів інших авторів.

Тобто цькування будь-яких національностей на підставі етнічної приналежності, громадянства, раси тощо не дозволяється в YouTube. Також забороняються побажання смерті чи серйозних травм.

Тож YouTube жорстко реагує на контент з образами людей через їхню належність до захищеної групи. Образами можуть вважатися і зневажливі слова на позначення захищеної групи людей.

Наприклад, на платформах Facebook та Instagram “образами” вважаються  є слова на позначення росіян на кшталт “кацапи”, “русня”, “свинособаки” й похідні. Також забороняються образливі слова в бік українців, як-от “хохол” і схожі.

У випадку YouTube достеменно не відомо, які саме слова платформа вважає образливими конкретної захищеної групи людей (росіян, українців та інших) і видаляє з платформи. Ця інформація відсутня в публічно доступних Правилах спільноти YouTube. 

Однак українські медіа повідомляють, що на практиці YouTube часто пропускає “образливі слова”, які блокує той же Facebook. Наприклад, видання NV заявило, що те саме відео, яке Facebook видалив за “мову ворожнечі” (слова на зразок “москаль”), було дозволено на YouTube. Однак попри те, що Youtube залишає такі відео, він часто застосовує інші типи обмежувальних заходів (наприклад, обмеження монетизації).

Виняток. За певних умов YouTube може дозволити публікацію контенту із зображенням агресивних дій, якщо він має освітню, документальну, наукову або мистецьку мету. Однак це не дає права вчиняти зловмисні дії.

Правила щодо насильницького або відразливого контенту 

На YouTube заборонено публікувати контент зі сценами насильства або кровопролиття, створений із метою шокувати глядачів або викликати в них відразу, а також контент, який заохочує інших до насильницьких дій. Багато відео про війну в Україні містять графічні кадри сцен насильства і регулюються цими правилами.

Основними типами насильницького або відразливого контенту є зокрема такі:

  • Підбурювання інших до насильницьких дій проти окремих осіб або певної групи людей.
  • Кадри, аудіо чи зображення, де наслідки війни чи терактів, вуличні бійки, фізичні напади, тортури, трупи, протести чи заколоти, пограбування, медичні процедури або інші схожі сюжети показуються з наміром шокувати глядачів або викликати в них відразу.
  • Кадри, де показуються трупи із серйозними травмами, зокрема відірваними кінцівками.

Приклади:

  • Кадри зйомки медичної процедури, де основний акцент робиться на відкритих ранах, без зазначення освітньої мети чи пояснень для глядачів.
  • Кадри кримінальних злочинів (наприклад, пограбування із застосуванням насильства) без зазначення освітньої мети чи пояснень для глядачів.
  • Кадри з мобільного телефона, відеореєстратора чи системи відеонагляду, що показують поранених або загиблих у ДТП та мають такі назви, як “Приголомшлива аварія” або “Увага: море крові” тощо.
  • Відео про обезголовлювання.
  • Відео одностороннього побиття з назвою на кшталт “Дивіться, як б’ють цього хлопця!”

Виняток. Заборона насильницького або відразливого контенту (наприклад, кадри трупів чи вбивств) на YouTube у мирний час – цілком доцільний і раціональний крок. Але в часи війни такі кадри можуть бути важливими свідченнями воєнних злочинів, а тому їх блокування може допомогти агресорам приховати свої злодіяння.

Тож правила YouTube мають виняток, який дозволяє показувати наведені вище типи насильницького або відразливого контенту з освітньою, документальною, науковою або мистецькою метою. Однак ці винятки не скасовують заборону завантажувати контент із наміром шокувати глядачів, викликати в них відразу або підбурювати до насильницьких дій. 

Для освітнього контенту, який містить наведені вище приклади насильства чи відразливих сцен, контекст має надаватись у візуальних матеріалах чи аудіоряді самого відео. Не достатньо вказати його в назві або описі відео.

Слід віддати YouTube належне – у контексті війни в Україні платформа, як правило, дозволяє поширювати деякі типи насильницького або відразливого контенту у вигляді новин. Водночас до такого контенту часто застосовують інші обмежувальні заходи, як-от обмеження монетизації чи вікові обмеження, а також понижують такий контент у рекомендаціях глядачам.

Правила щодо вульгарної лексики 

Розповідаючи світу про жахіття війни, українські автори в YouTube не завжди добирають слів, щоб описати руйнування і жорстокі дії російських загарбників. Та якщо використовувати у своїх відео багато нецензурної лексики, можна натрапити на обмеження з боку YouTube.

Відвертий контент, який порушує правила YouTube щодо вульгарної лексики, може бути обмежено за віком, вилучено або автор такого контенту може отримати за нього попередження.

Коли спеціалісти YouTube визначають, яку санкцію слід застосувати до такого контенту (обмеження за віком, вилучення, попередження), вони беруть до уваги, зокрема, такі моменти:

  • чи використовується в контенті надміру нецензурна лексика; 
  • чи використовується груба нецензурна лексика у назві, значку чи пов’язаних метаданих контенту.

Виняток. Разом з тим, YouTube може дозволити відео з вульгарною лексикою, якщо воно демонструється з освітньою, документальною, науковою чи мистецькою метою й не є невиправдано грубим.

Правила щодо інформації, яка вводить в оману 

На YouTube заборонені деякі типи оманливого контенту, який може завдати значної шкоди. Зокрема, це стосується неправдивої інформації, яка може спричинити реальну шкоду (наприклад, у відео, змінених за допомогою технічних засобів), або контенту, який може стати на заваді демократичним процесам. Сюди належить, серед іншого, фальсифікований контент, а також контент із неправильно зазначеними часом і місцем зйомки.

Фальсифікований контент. YouTube забороняє поширювати відео, змінені або перероблені за допомогою технічних засобів, аби ввести користувачів в оману, завдавши цим значної шкоди. Прикладами такого контенту можна назвати діпфейк з нібито повідомленням Президента Зеленського про капітуляцію України у війні з Росією чи відеофейк з буцімто випуском німецького видання Deutsche Welle про антиукраїнський флешмоб у Польщі, хоча такого випуску Deutsche Welle ніколи не знімало.

Контент із неправильно зазначеними часом і місцем зйомки. Заборонено завантажувати відео, у якому старі матеріали (пов’язані з минулими подіями) видаються за актуальні, що може завдати значної шкоди. Наприклад, у 2022 році проросійські YouTube-канали публікували відеоролик з потужним вибухом, який нібито стався на позиціях ЗСУ після того, як російський бомбардувальник скинув потужну вакуумну бомбу. За даними фактчекерів StopFake, це відео ніяк не пов’язане з Україною – воно, ймовірно, зняте в Сирії та поширювалося в Інтернеті щонайменше з 2019 р. (тобто ще до повномасштабної російської агресії у 2022 р.).

Тож YouTube використовує правила щодо інформації, яка вводить в оману, зокрема для того, аби протидіяти поширенню оманливої інформації та дезінформації у контексті військової агресії Росії проти України.

Виняток. Іноді YouTube може дозволити певний контент усупереч наведеним правилам щодо оманливої інформації, якщо він має додатковий контекст у візуальних матеріалах, аудіоряді, назві чи описі. Важливо наголосити, що це не дає права просувати інформацію, яка вводить в оману.

YouTube може робити винятки за умови, що такий контент публікується з метою викрити чи заперечити оманливу інформацію, яка порушує Правила спільноти. Наприклад, вищезгаданий діпфейк з повідомленням Президента Зеленського про капітуляцію України був опублікований на YouTube каналі “The Telegraph”, і він супроводжувався дисклеймером, що даний контент був сфальсифікований.

Висновки

Інтерпретація Правил Спільноти YouTube зазнала певних змін через повномасштабну збройну агресію Росії проти України. Найважливіші трансформації стосуються таких розділів правил YouTube:

  1. Мова ворожнечі. YouTube відкрито заявив про заборону поширювати контент, що заперечує або применшує чітко задокументовані трагічні події, пов’язані з війною в Україні.
  2. Агресивні дії і цькування в Інтернеті. Як правило, YouTube забороняє використання зловмисних образ щодо інших осіб на підставі етнічності, громадянства тощо. Та на практиці платформа часто пропускає український контент зі словами-епітетами на позначення росіян (слова на кшталт “москалі” чи “кацапи”), хоча такому контенту можуть обмежити монетизацію.
  3. Насильницький або відразливий контент. Попри загальну заборону на публікацію такого контенту, YouTube застосовує виняток з правил і дозволяє поширювати деякі типи насильницького або відразливого контенту про війну в Україні у вигляді новин. Але на такий контент можуть накласти обмеження монетизації чи вікові обмеження.
  4. Вульгарна лексика. Залежно від контексту і грубості нецензурної лексики, YouTube може обмежити за віком, видалити або надіслати автору попередження за поширення контенту, який містить багато нецензурної лексики. Це стосується, зокрема, і емоційного контенту про російську агресію.
  5. Інформація, яка вводить в оману. YouTube намагається протидіяти поширенню оманливої інформації у межах російсько-української війни й обмежує фальсифікований контент, а також контент із неправильно зазначеними часом і місцем зйомки відео.

Більш докладно про застосування Правил спільноти YouTube на практиці та про обмеження каналів і контенту у контексті повномасштабного російського вторгнення читайте у другій частині аналітики ЦЕДЕМ про YouTube і війну в Україні.