Як захистити авторські права в Facebook

September 29, 2023

Олена Спесивцева

Юристка напряму “Незалежні медіа” ЦЕДЕМ

o.sokolova@cedem.org.ua

Порушення авторських прав відбуваються не лише в фізичному, а й віртуальному світі. Наприклад, публікація відео з концерту улюбленого гурту або фото з власного весілля у Facebook може порушити авторські права. Щоб захистити свої права в Facebook та не порушити чужі, звісно, треба знати зміст законів про авторське. Втім, варто ще розуміти специфіку та алгоритм захисту прав в Facebook. 

Центр демократії та верховенства права вже писав про те, як взаємодіяти з Facebook та не порушувати Стандарти спільноти та давав рекомендації з публікації дописів в Facebook

У цій консультації Центру демократії та верховенства права ми розповімо про те, як порушуються авторські права в Facebook, як переконатися в тому, що ваш допис не порушить чужі авторські права та як захистити свої, кому повідомити про порушення та як реагувати на видалення допису через порушення авторських прав.

Що таке порушення авторських прав для Facebook?

Існує стереотип: те, що вже викладено в мережі і доступне для вільного перегляду користувачів, не захищається авторським правом. Нібито будь-хто може використати фото з Facebook, адже фотограф його виклав на своїй сторінці, а тому “автоматично дозволив” використання. Або ж інший стереотип – якщо під відео немає інформації про автора, то його можна вільно використовувати, адже на нього не поширюється охорона авторським правом. 

Це помилкові судження. Віра в них може призвести до юридичної відповідальності. Facebook дуже серйозно ставиться до прав інтелектуальної власності та вважає, що вони є важливими для сприяння самовираженню, творчості й інноваціям у спільноті. Стандарти спільноти Facebook говорять про те, що користувачі можуть публікувати у Facebook лише контент, який не порушує нічиїх прав інтелектуальної власності. 

Це правило зрозуміле, логічне і ніби просте. Але, коли справа доходить до практики, то важко зрозуміти, чи не порушуються чиїсь авторські права в момент, коли користувач робить передрук допису або публікує якісь фото чи відео. 

Facebook може вважати порушенням авторських прав такі випадки:

    • Публікація відео, що супроводжується музикою, авторські права на яку захищені. Якщо користувач самостійно зняв та змонтував відео і додав до нього музичний супровід, то воно може бути заблоковане. Інша справа, якщо музика взята з колекції звуків Facebook. Це бібліотека звукових ефектів і музики, доступних для вільного безкоштовного використання в Facebook без порушення авторських прав. Якщо користувач доповнить своє відео музикою з цієї колекції, то таке використання вважатиметься законним, адже вона опинилася там з дозволу правовласника. 
  • Публікація відео з заходу, де лунали пісні, авторські права на які захищені. Якщо відео зняте в публічних місцях (на концертах, фестивалях, ярмарках тощо), де грає музика, то автоматизована система може виявити музику з цього відео і автор допису отримає попередження про те, що він порушує авторські права.
  • Публікація допису з власним текстом, але чужим фотозображенням з мережі. Якщо користувач знайшов в інтернеті доречне фото для оформлення свого допису, використав його без дозволу автора і без посилання, а автор фотозображення натрапить на цей допис, то він матиме право поскаржиться на порушення своїх прав.

Цей перелік – не вичерпний. Ба більше, Facebook грає на випередження і може побачити порушення авторських прав там, де його насправді немає. 

Так трансляцію на Facebook, в якій музикант виконує твір Моцарта, платформа може розтлумачити як порушення авторського права. Якщо алгоритми ідентифікації авторського контенту Facebook виявлять, що є потенційне порушення, то швидше за все платформа одразу відповідним чином відреагує: надішле повідомлення про порушення авторських прав або видалить допис. А вже потім настане час для вирішення спору та відповідей на питання: твір Моцарта охороняється авторським правом або ж це суспільне надбання, яким можна вільно користуватися?.

Як не порушити авторські права і Facebook

Найнадійніший спосіб не допустити порушення авторських прав в Facebook – публікувати дописи з вмістом, який створили особисто ви.

Facebook попереджає, що порушити авторське право можна ненавмисно. Навіть якщо користувач зазначив у дописі власника авторського права, не мав на меті отримати вигоду, побачив, що інші також публікують цей вміст, змінив твір або додав до нього власний матеріал тощо. 

Дописи в Facebook часто доповнюють музичним супроводом, відео та фото. Перед тим, як опублікувати допис варто подумати над його змістом на предмет того, чи може цей змість порушити чиїсь авторські права. Для цього слід дати собі відповідь на наступні запитання:

  • Чи я є автором цього твору (фото, відео, музика)?
  • Чи маю я дозвіл суб’єкта авторського права на використання цих творів у своєму дописі?
  • Чи використання твору є винятком із порушення авторського права (наприклад, твір є суспільним надбанням або підпадає під принцип добросовісного використання)?

Якщо на жодне з питань ви не можете відповісти “так”, то перш ніж публікувати допис в Facebook, радимо отримати письмовий дозвіл правовласника. 

Якщо ж дозволу не було, а твір використаний незаконно, Facebook може відреагувати відповідним чином та видалити ваш допис.  

Facebook видалив ваш допис через порушення авторських прав: що робити? 

Facebook доволі швидко реагує на випадки порушення авторських прав. Наприклад, тільки-но опубліковане відео може бути одразу видалене. Це може означати, що воно швидше за все містить контент, захищений авторським правом.

Якщо відео було видалено через потенційне порушення авторського права, користувач отримає електронний лист з повідомленням про видалення. У повідомленні  буде інформація про варіанти подальших дій. Наприклад, про те, як підтвердити право на використання цього відео і дозвіл на публікацію допису з ним або ж оскаржити видалення. 

Щоб виявити контент, який порушує авторські права Facebook використовує автоматизовані інструменти і ручні процеси перевірки. Наприклад, Content ID system дозволяє власникам авторських прав реєструвати свій контент у Facebook. Тож коли користувач завантажує відео з музикою, Facebook звіряє його з базою даних зареєстрованого контенту, щоб побачити, чи є збіг. 

Facebook також наймає людей, які вручну перевіряють контент, позначений як такий, що порушує авторські права. Якщо відео містить музику, захищену авторським правом, людина-рецензент може вручну переглянути ваше відео, щоб підтвердити порушення.

Тож, коли Facebook отримує повідомлення про те, що певний контент порушує авторські права, він негайно видаляє його, не звертаючись перед тим до автора допису.

Якщо контент видалений на підставі повідомлення про порушення прав інтелектуальної власності, надісланого через онлайн-форму, автор допису отримує повідомлення від Meta, з ім’ям та адресою електронної пошти правовласника, який надіслав повідомлення, та інші деталі повідомлення.

Якщо автор допису вважає, що контент не повинен був бути видалений, він може зв’язатися безпосередньо з правовласником, щоб спробувати вирішити проблему.

Оскарження видалення контенту. Якщо контент було видалено через повідомлення про порушення авторських прав, є можливість подати апеляцію або зустрічне повідомлення. 

  • Апеляція 

Після видалення користувач отримує електронний лист, в якому містяться інструкції про те, як подати апеляцію. В апеляційній формі треба зазначити контактну інформацію про апелянта, інформацію про видалений контент, пояснити, чому контент не потрібно було видаляти та за бажанням додати файли на підтвердження позиції.

Що стосується груп у Facebook, то адміністраторів груп повідомляють про контент, видалений з їхньої групи через порушення інтелектуальної власності, але подати апеляцію зможе лише людина, яка розмістила цей контент.

  • Зустрічне повідомлення 

Meta дотримується процедур, яка закріплені в Законі про авторське право в цифрову епоху (Digital Millennium Copyright Act, далі – DMCA). Якщо контент порушує законодавство США про авторські права, то він видаляється відповідно до положень DMCA. У такому випадку автор допису може подати зустрічне повідомлення. Його надсилають стороні, яка повідомила про потенційно незаконний контент разом з контактною інформацією для зворотнього зв’язку. 

Якщо користувач неодноразово публікує контент, що порушує авторські права, то наслідки можуть бути такими:

  • Блокування облікового запису;
  • Видалення сторінки;
  • Видалення групи;
  • Обмеження на розміщення дописів;
  • Обмеження доступу до певних функцій.

Ваш твір використали в Facebook без дозволу: що робити? 

Є й інша сторона медалі – коли твір ваш. Автор (або інший суб’єкт авторського права) має знати, що саме у нього є право надавати дозвіл на використання його твору, а також перешкоджати іншим людям використовувати твір без дозволу.

Перед тим, як вчиняти певні дії з оскарження автору необхідно:

  • Проаналізувати, чи не є використання твору правомірним та добросовісним;
  • У разі сумнівів, звернутися по юридичну консультацію;
  • Враховувати, що за оманливі повідомлення обліковий запис автора можуть заблокувати чи притягнути його до іншої відповідальності (відповідно до DMCA та інших законів).

Якщо автор вважає, що контент на Facebook порушує його авторські права, він може:

Подати заяву про порушення авторських прав може тільки власник авторських прав або його уповноважений представник. Якщо інший користувач вважає, що хтось на Facebook порушує чиїсь авторські права, він може повідомити про це правовласника.

Щоб обробити скаргу та прийняти рішення, Facebook потрібна така інформація:

  • Повна контактна інформація про скаржника (ім’я, поштова адреса та номер телефону);
  • Опис твору, через розміщення якого порушені авторські права;
  • Опис контенту, який порушує ваші авторські права;
  • Інформація, достатню для того, щоб знайти допис (наприклад, веб-адреса, що веде безпосередньо до контенту, який нібито порушує авторські права);
  • Заява про те, що скаржник добросовісно вважає, що використання контенту не дозволено суб’єктом авторського права, що інформація у повідомленні є точною та про те, що скаржник є суб’єктом авторського права або уповноваженою особою;
  • Підпис (електронний або фізичний).

Після відправлення скарги про порушення авторських прав, скаржник отримує автоматичне повідомлення з унікальним номером скарги (його слід зберегти). Іноді команда Facebook може попросити надати додаткову інформацію. 

Після отримання повідомлення про порушення авторських прав та видалення контенту Facebook надає особі, яка розмістила контент, інформацію про номер повідомлення, ім’я правовласника, адресу електронної пошти для зворотнього зв’язку, деталі повідомлення та інструкції про те, як подати апеляцію. 

Якщо скаржник подав свою заяву, але потім дійшов згоди з особою, яка розмістила контент (або розуміє, що повідомив про контент помилково), є можливість відкликати заяву – заповнити форму відкликання.

Інші інструменти захисту авторських прав і Facebook 

Поруч з онлайн-формами для оскарження порушення авторських прав існують інші інструменти захисту цих прав. 

Rights Manager – це інструмент для пошуку відео, аудіо та зображень, який дозволяє правовласникам ідентифікувати контент та управляти ним у Facebook та Instagram, включно з відео в реальному часі.

Завдяки цьому інструменту можна:

  • Заблокувати відео. Його не зможе переглядати ніхто, крім особи, яка його опублікувала. Якщо заблоковане відео розміщено на сторінці, його не зможе переглянути ніхто, крім адміністраторів цієї сторінки. Заблокувати відео можна в усьому світі або в певних країнах, де правовласник володіє правами. 
  • Залишити заявку на отримання прибутку від реклами. Заявка може стосуватися прибутку від усіх переглядів відео або тільки від переглядів у певних країнах, де правовласник володіє правами;
  • Застосувати посилання. Можна вставити позначення під відео з посиланням на авторський контент;

Повідомлення про порушення. Правовласник або його представник може надіслати повідомлення про порушення авторських прав до Facebook, що може призвести до видалення відео.