Після початку великої війни українці стали більш відповідальними у питаннях безпеки та захисту країни – дослідження проєкту “100 вчинків відповідальних громадян” 

March 31, 2023

Після початку великої війни українці стали більш відповідальними у питаннях безпеки та захисту країни, про це повідомили під час презентації списку “100 вчинків відповідальних громадян” ЦЕДЕМ.

29 березня в Укрінформі Центр демократії та верховенства права разом із медійними партнерами The Ukrainians та ШоТам презентував список “100 вчинків відповідальних громадян” у 9 категоріях: країна, громада, планета, робота, безпека, соціум, розвиток, сім’я та здоров’я. 

З 2021 року команда проєкту “100 вчинків відповідальних громадян” разом із 19 амбасадорами із різних українських міст збирала, висвітлювала та поширювала історії відповідальності українців, які власним прикладом доводять, що робити відповідальні вчинки легко.

За словами організаторів проєкту, спочатку команда зібрала 1000 відповідальних вчинків, потім виокремила з них понад 300 найважливіших, а далі – завдяки всеукраїнському опитуванню – сформували список зі 100 вчинків. 

За час проєкту команда зустрілася із сотнями людей у 20 містах, провела 6 дискусій, 21 воркшоп та 5 відповідальних бесід, де разом із запрошеними експертами розповідала громадянам, як втілювати відповідальні вчинки в життя.

“Коли ми говоримо про відповідальність, то здається, що це має бути якийсь масштабний проєкт. Але наша ідея в тому, що відповідальний вчинок доступний кожному: зателефонувати батькам, запитати про їхнє здоров’я, надягнути маску, пристібнути пасок безпеки, прочитати конституцію, голосувати, знати своїх депутатів та їхні біографії – це все відповідальні вчинки. Це кожному під силу”, – зазначила директорка Центру демократії та верховенства права Олеся Холопік.

Керівниця проєкту “100 вчинків відповідальних громадян” Надія Шувар розповіла: “Відповідальність – це моральність, людяність, орієнтир, закладений у кожній людині. Наша місія полягала в тому, щоб показати, що ми всі люди, і все, що в нас є людського – надзвичайно цінне”.

Збір історій про відповідальні вчинки українців тривав майже три роки. Команда проєкту порівняла історії до та після повномасштабного вторгнення і виявила, що війна змусила громадян мобілізуватися і стати більш відповідальними у питаннях безпеки та захисту країни. За результатами дослідження, проведеного Gradus Research Company у рамках проєкту, 85% українців вважають, що повномасштабне вторгнення РФ в Україну підштовхнуло наше суспільство стати більш відповідальним.  

До повномасштабного вторгнення переважали відповідальні дії стосовно громади, бізнесу та стосовно розвитку, а саме:

  • прибирати територію біля свого будинку та стежити за чистотою під’їзду; 
  • долучитися до організації та проведення корисних для громади заходів; 
  • створювати соціально-відповідальний бізнес;
  • взяти участь у толоці чи екологічній акції; 
  • оберігати об’єкти культурної спадщини. 

А після початку повномасштабної війни українці сфокусували свої дії та вчинки відповідальності стосовно власної та суспільної безпеки, соціуму та країни:

  • підтримувати армію матеріально та морально; 
  • захищати свою Батьківщину, використовуючи навички та знання у сфері своєї компетенції; 
  • підтримувати та брати участь у волонтерських ініціативах; 
  • спілкуватися українською мовою та заохочувати інших до її вивчення.

До початку повномасштабної війни, відповідальні вчинки українців здебільшого зосереджувалися у сфері їх професійної діяльності чи залученості, розповіли автори проєкту. А тепер відсутність професійного досвіду чи спеціальної освіти перестала відігравати важливу роль у здійсненні відповідальних вчинків. Українці почали надавати необхідну допомогу поза межами своєї фахової компетентності, відкрили в собі багатофункціональність та стали здійснювати відповідальні дії у нових для себе ролях. Юристи стали волонтерами, бізнесмени почали готувати та годувати захисників і тих, хто постраждав від війни, а співаки взяли до рук зброю та стали на захист нашої країни. 

Найцікавіші історії відповідальних громадян можна прочитати на нашому сайті.

До слова, більше третини українців (38%) щодня роблять відповідальні вчинки незалежно від того, у якій сфері вони зайняті. Такими є результати дослідження, котре провели Центр демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) разом з Gradus Research Company. 

Цей текст є частиною проєкту “100 вчинків відповідальних громадян” Центру демократії та верховенства права, спрямованого на підвищення рівня відповідальності громадян.