Менторська програма 3.0 офіційно завершилася

September 30, 2022

22-23 вересня в Івано-Франківську відбувся фінальний захід Менторської програми 3.0 для підсилення адвокаційних та інших спроможностей організацій громадянського суспільства.

Протягом 8 місяців 12 сталих організацій громадянського суспільства були менторами для 12 ОГС з різних куточків України – менті. 

«Сьогодні роль організацій громадянського суспільства настільки величезна, що про нас говорять практично по всьому світу. Ми з вами відкриваємо нові ролі, новий функціонал у тому, що можуть робити організації громадянського суспільства – навіть у таких надзвичайно важких умовах, в яких опинилася наша країна», – зауважив у вступному слові Володимир Шейгус, виконавчий директор ІСАР «Єднання», керівник проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України».

Олеся Холопік, директорка Центру демократії та верховенства права, розповідаючи про особливості організації цьогорічної Програми, вкотре нагадала про її унікальність загалом: «Наша Менторська програма – це результат спільнотворення. Я радію бачити, як те, що починалося з ідеї у 2020 році, втілюється в життя. Як організації-менті з ідей також розробляють реальні плани, які втілюють в життя. 23 лютого було відкриття програми, а далі розпочалася повномасштабна війна. Але Менторська продовжувалася. Продовжувалася завдяки менторам і менті, а також команді, якій вдалося адаптувати Програму під потреби, які виникли в умовах війни».

Анна Ісічко, координаторка проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», ЦЕДЕМ, підкреслила роль Менторської спільноти в умовах війни: «Так, як спрацювала Менторська програма в ці перші дні, в перші тижні й місяці з моменту вторгнення, напевно, що жодна інша спільнота не могла б».

На думку Тетяни Сірої, представниці Агентства США з міжнародного розвитку, громадянське суспільство стає надзвичайним у допомозі й державі, й уряду, й звичайним людям. Пані Тетяна подякувала учасникам і учасницям, а також команді організаторів Менторської програми 3.0: «Нам випало багато випробувань саме зараз, багато викликів. Громадянське суспільство, громадські організації – тобто ви – завжди були на варті всіх зрушень в Україні, на варті захисту інтересів держави та звичайного демократичного розвитку. Взаємодія, яка у вас зараз відбулася, хай буде ростити своє коріння, й успіх веде вперед».

Загалом Менторська програма 3.0 крім адвокаційної складової включала:

  • розвиток спроможності організації послідовно залучати ресурси з різних джерел для сталого втілення місії та досягнення цілей організації;
  • розробку та застосування організацією підходів та практик, які забезпечують недискримінаційне ставлення до чоловіків та жінок й отримання жінками та чоловіками рівної користі/допомоги;
  • застосування найкращих міжнародних практик, розробку та впровадження підходів та заходів, які забезпечують інклюзію (включення, залучення) осіб з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб, учасників військового конфлікту, молоді, людей старшого віку, представників та представниць ЛГБТКІ+, національних меншин та інших уразливих груп.

За цей час організації-менті розробили та частково втілили 10 адвокаційних планів, 1 план фінансової сталості, 1 план підвищення спроможності організації у сфері інклюзії.

Менторська програма 3.0 офіційно стартувала 23 лютого 2022 року. Повномасштабне вторгнення вплинуло на плани організацій-менті та на їхню спільну роботу з менторами. Змінилися й пріоритети у громадах, де працюють учасники та учасниці цьогорічної Програми.

«Ця Менторська програма стала викликом для всіх: для учасників/учасниць, організаторів, з відомих для всіх причин. Вона реалізовувалася більше як реагування на виклики, ніж запланованої діяльності. Цифри й результати за програмою – це насамперед результат діяльності та відданості менторів і активності та надійності менті», – зауважує Олена Матвійчук, координаторка Менторської програми.

Детальніше про теми, над якими працювали ментори й менті, а також попередні результати, яких вдалося досягнути за цей короткий час, – читайте у Випускному журналі Менторської програми 3.0.

«Я й раніше мала досвід менторства, але цього року повномасштабна війна поставила перед нами всіма серйозні виклики. Вдалося неабияк «прокачати» вміння командотворення, мотивації, пріоритезації завдань і гнучкого планування роботи. Також під час менторської програми була унікальна нагода відрефлексувати новий досвід, обмінятися думками й пошукати відповіді про менторство в умовах війни з колегами. Це цінний і унікальний досвід, за який щиро вдячна», – коментують цьогорічну Програму представники організацій-менторів.

Менті ж розповідають: «Менторка допомогла скоригувати адвокаційний план згідно з сьогоднішніми реаліями. Допомогла знайти ключові меседжі та напрямки, які слід розвивати. Вона підказала ключові етапи прийняття рішень в міській раді, а також допомогла з розробкою Проєкту міської програми. Саме вона підштовхувала до дій, які, на перший погляд, здавалися неважливими чи навіть неможливими, що зрештою вилилося в успішний результат співпраці».

Наприкінці фінальної зустрічі учасники та учасниці додатково попрацювали над подальшими планами. За фасилітаційної підтримки Ольги Гулаї вони напрацювали варіанти, як використовувати набутий досвід за межами Менторської програми.

Менторська програма 3.0 для підсилення адвокаційних та інших  спроможностей організацій громадянського суспільства з різних куточків України впроваджується в межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку.