Як ми повідомляли раніше, 31 березня було обрано 10 членів Групи спеціалістів з доступу до публічної інформації зі строком повноважень на 4 роки, починаючи з 1 квітня 2022 року. Відбулося це, на другому засіданні Консультативного органу сторін Конвенції Тромсе відповідно до п.3 ст. 11. До складу групи увійшли:
- Тетяна Олексіюк (Україна);
- Івар Талло (Естонія);
- Пяйві Ханнеле Корпісаарі (Фінляндія);
- Аттіла Петерфалві (Угорщина);
- Тордіс Інгадоттір (Ісландія);
- Кестутіс Андріяускас (Литва);
- Вероніка Крету (Молдова);
- Біляна Божич (Чорногорія);
- Інге Лорандж Бекер (Норвегія);
- Хелена Ядерблом (Швеція).
Частина 1 ст. 14 Конвенції визначає, що протягом одного року після дати набрання Конвенцією чинності для будь-якої країни остання подає Групі спеціалістів звіт, що містить вичерпну інформацію про правові та інші заходи, вжиті для виконання положень цієї Конвенції. А вже Група спеціалістів забезпечує звітування про відповідність заходів у законодавстві та на практиці, вжитих Сторонами для впровадження положень, установлених цією Конвенцією
Приємно відмітити, що Україна була першою серед країн Європи, яка, відповідно до ст. 14, подала звіт про правові та інші заходи, вжиті для виконання положень цієї Конвенції.
Також на засіданні Консультації Сторін було зазначено, що разом із Швецією та Україною, ще шість інших Сторін, а саме: Боснія і Герцеговина, Естонія, Фінляндія, Чорногорія, Литва та Республіка Молдова, передали свої звіти до Секретаріату Ради Європи.
Консультація Сторін запропонувала Угорщині та Норвегії завершити підготовку звітів та надіслати їх до Секретаріату якомога швидше, але не пізніше 30 квітня 2022 року.
Для Ісландії останньою датою подання звіту визначено 1 червня 2022 року, таке рішення грунтується на тому, що Ісландія підписала Конвенцію лише 10 лютого минулого року, а чинності для країни вона набула 1 червня 2021.
Нагадаємо, що Конвенцією створено два моніторингові органи у сфері доступу до публічної інформації: Консультація сторін та Група спеціалістів із доступу до офіційних документів.
-
Консультація сторін, що складається з одного представника від кожної країни-підписанта Конвенції. Основними завданнями Консультації сторін є:
- розглядати звіти, висновки та пропозиції Групи спеціалістів;
- висловлювати пропозиції та рекомендації країнам-підписантам;
- висловлювати пропозиції щодо внесення поправок до цієї Конвенції;
- формулювати свій висновок щодо будь-якої пропозиції про внесення поправок до цієї Конвенції відповідно до статті 19.
-
Група спеціалістів із доступу до офіційних документів, яка є технічним органом, що складається із незалежних і висококваліфікованих експертів у галузі доступу до офіційних документів. Основними завданнями Групи спеціалістів є:
- звітувати про відповідність заходів у законодавстві та на практиці, вжитих Сторонами для впровадження положень, установлених Конвенцією:
- висловлювати думки з будь-якого питання щодо застосування Конвенції;
- висловлювати пропозиції для сприяння або поліпшення ефективного застосування та виконання цієї Конвенції, включаючи виявлення будь-яких проблем;
- обмінюватися інформацією та повідомленнями про суттєві правові, політичні або технологічні розробки;
- висловлювати пропозиції до Консультацій Сторін з метою внесення поправок до Конвенції;
- формулювати свій висновок стосовно будь-якої пропозиції щодо внесення поправок до цієї Конвенції у відповідності до статті 19.
- запитувати думку громадського суспільства.
Отже, повноцінне функціонування цих двох моніторингових органів дозволить пришвидшити імплементацію Конвенції в країнах Ради Європи та розпочати роботу із вдосконалення та оновлення її основних положень.