Навіщо ментори організаціям громадянського суспільства, які утворилися в умовах війни

December 15, 2022

У чому специфіка організацій, які виникли після 24 лютого 2022 року? Та чи на часі командам, які об’єдналися для того, щоб долати виклики війни, шукати менторську підтримку й думати про організаційний розвиток?

Про те, чим саме ментори можуть допомогти організаціям громадянського суспільства, які почали працювати після повномасштабного вторгнення, розповіла Олена Матвійчук, експертка з організаційного розвитку та координаторка Менторської програми ЦЕДЕМ.

У чому особливість ОГС, що утворилися в умовах повномасштабного вторгнення? 

Організації громадянського суспільства, які утворилися в умовах повномасштабного вторгнення, – це насамперед організації, які швидко зреагували на виклики. 

«Переважно це ті, хто вже мав певний досвід або волонтерства, або певної командної взаємодії, мали контакти й можливість швидко реагувати на виклики, з якими ми зустрілися», – розповідає Олена Матвійчук.

За її словами, насамперед йдеться про переміщення, евакуацію, допомогу військовим і цивільним. 

«Тут варто говорити навіть не про ОГС у форматі громадських організацій з довготривалою стратегією діяльності. Важливо уточнювати, що наразі громадські організації, які утворилися та юридично зареєструвалися в умовах виклику, більше відіграють роль інструмента для досягнення конкретних тактичних цілей, пов’язаних з війною. Це не добре й не погано, лише факт, на який слід зважати».

Які компетенції можна розвинути за підтримки менторів? 

Олена Матвійчук переконана: варто розрізняти організації, які утворилися в умовах війни, й ті, які додали нові напрями діяльності через потреби, спричинені повномасштабним вторгненням.

За її словами, компетенції менторів, які можуть стати у пригоді, – це насамперед налагодження роботи, систематизація, допомога у перепрофілюванні чи в тому, щоб загалом побачити точку зростання.

«Наші ментори – це організації, які також дуже швидко відреагували на виклики повномасштабного вторгнення. Але оскільки вони мають багато досвіду й знань, то досить швидко стабілізувалися. Тому цілком ймовірно, що менторська підтримка може стосуватися не лише розвитку або ж питання адвокаційної спроможності, залучення фінансів, гендерно-інклюзивного підходу, а й загалом налагодження роботи всередині команди», – пояснює координаторка Менторських програм. 

У нових умовах багато організацій розрослися через відповідні потреби, у деяких організаціях збільшився штат людей. 

«Очевидно, що попередні менеджерські процеси чи рішення зараз можуть не працювати, – розповідає пані Олена. – Важливо подумати, які менеджерські рішення можуть допомогти, з одного боку, упорядкувати роботу, налагодити її, з іншого – зробити її ефективнішою, щоб не втратити людей та дати їм можливість розвиватися».

І саме цих цілей організації можуть досягти, наприклад, як учасники Менторської програми 4.0.

Як і де знайти ментора для організації?

Раніше ми розповідали, як визначити, хто потрібен організації – ментор чи коуч.

Якщо організація вирішила шукати менторську підтримку, то Олена Матвійчук радить звертатися до менторів, які пройшли навчання під час трьох попередніх Менторських програм

«Менторська програма 3.0 офіційно розпочалася 23 лютого 2022 року, працювала протягом 7 місяців, як було заплановано, й завершилася. Ми її перезавантажували в умовах повномасштабного вторгнення, тому всі наші ментори мали подвійні завдання й усі вони з цими завданнями впоралися»

У межах Менторської програми для посилення адвокаційної та інших спроможностей в ролі менторів виступають організації, що делегують конкретних людей, які стають менторами. 

«Тому маємо подвійний ефект: з одного боку, організація-менті отримує конкретну людину для комунікації, яка має колосальний досвід, а з іншого – може перейняти досвід цілої організації для розвитку власного майбутнього та себе».

Нагадаємо, що відбір менті на цьогорічну Менторську програму 4.0 вже стартував. Для участі у конкурсі необхідно заповнити форму учасника до 17 грудня 2022 року (включно). Детальніше читайте за посиланням.

Матеріал підготувала Ксенія Дітчук

Менторська програма впроваджується в межах проєкту “Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України”, що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку