ОСББ ніколи не зупиняється

May 18, 2022

Чи можна сказати, що голови ОСББ в умовах війни – теж супергерої? Потоки чутливої інформації, яка проходить через чати та групи об’єднань співвласників, організація укриттів, підтримка життєдіяльності будинків, допомога переселенцям та волонтерська підтримка для регіонів, де ведуться активні бойові дії – це сьогодення ОСББ Рівненщини.

Про те, чим саме вони займаються протягом більш ніж двох місяців російського вторгнення, а також про те, на що варто звертати особливу увагу в умовах війни, ми поспілкувалися з Оленою Хомич, членкинею правління ГО «Ресурсний центр підтримки ОСББ Рівненщини».

«ОСББ у країні – це потужний рух, який може дійсно допомогти»

22 лютого на Рівненщині за підтримки Рівненської ОДА, облради, Ресурсного центру підтримки ОСББ Рівненщини та меценатів відкрили Центр енергоефективності. За кілька днів мало відбутися навчання для представників ОСББ з усієї області. Але натомість довелося оперативно реагувати на війну.

Через месенджери та соцмережі голови ОСББ почати оперативно доносити до мешканців важливу та перевірену інформацію, оскільки в мешканців почалася паніка.

“Далі з нами спілкувалися всі служби. З ДСНС обговорили питання щодо того, в кого обладнанні укриття, в кого не обладнані. В кого не обладнані – голови записували та організовували укриття, як з мешканцями будинків, так і з працівниками ДСНС. Так само долучалися й інші служби, наприклад, для того, щоб у підвалах був інтернет”, – розповідає Олена Хомич. 

26 лютого в Центрі енергоефективності почав працювати волонтерський штаб. Інформацію поширювали через групи. 

На той момент ніхто не знав, наскільки відгукнеться Європа, чи можна розраховувати на допомогу. Тому на Рівненщині кожен голова ОСББ у себе в будинку почав збирати допомогу: консервацію, їжу, одяг, ковдри, інші потрібні людям речі. «Це був наче координаційний центр голів ОСББ замість Центру енергоефективності», – пригадує Олена Хомич.

Згодом на зв’язок з Ресурсним центром почали виходити європейські друзі та колеги, з якими раніше організація працювала у темі енергоефективності. 

Ще одна справа, якою активно займалися ОСББ Рівненщини – контроль безпеки у будинках. 

За словами Олени Хомич, мешканці почали організувати місцеві групи опору: “Наприклад, серед моїх колег у мікрорайоні Боярка організували групу хлопців, 50 людей, які постійно до комендантської години обходили будинок, щоб це не робили масово всі. Бо вже починався хаос: хтось покрівлю перевіряє, інший дзвонить у поліцію, бо хтось там ходить. Тому домовилися, що робимо дружину. Й коли вони йшли на обхід – то писали в групу, що зараз проводять перевірку. У них був свій графік”.

Спільнота ОСББ – потужний інструмент для перемоги

В умовах війни усе: напрацьовані контакти, зв’язки, знання — конвертуються у швидкі рішення та дієву допомогу.

«Заселяються люди у гуртожитки. І, наприклад, відключили гаряче водопостачання. Ми пишемо: «Потрібно каструлі для підігріву води». Голови ОСББ скидають у свої групи — і це такий ланцюг. Це дуже велика комунікація. Бо в групі у нас, наприклад, 500 голів ОСББ, але вони можуть ще передати інформацію туди, де по 200-500 мешканців у групах. І доволі швидко все вирішується.»

Ресурсний центр підтримки ОСББ Рівненщини займається розвитком об’єднань вже кілька років. Зусиллями активістів у 2021 році була сформована обласна рада з питань створення та забезпечення функціонування об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. 

Олена Хомич та Альона Лапюк, голова організації, навчалися, налагоджували зв’язки. Це й Менторська програма, і Громадські радники. “Ми постійно привозили свої знання сюди, на місця, збирали людей та розповідали їм”, – розповідає Олена Хомич. 

Команда налагодила співпрацю з керівництвом Рівненської області, щоб утілювати ідеї, які можуть покращити роботу будинків і життя мешканців. 

Все це стало основою довіри, яка з початком повномасштабної війни сприяла конкретним результатам. 

Наприклад, представникам двох організацій домовитися про доставку гуманітарної допомоги, вистачило 1 години 8 хвилин. Так найнеобхідніші засоби гігієни та їжа поїхали з Рівного до громадської організації BCD з смт. Немішаєве Київської області.

“Ми постійно по наших контактах передаємо необхідне у Дніпро, Суми, Шостку… Це ж не тільки Рівне, а й вся область доєдналася. Всі дзвонили, питалися, що робити, куди везти, що потрібно. І просто мешканці вже знали, де наш штаб”, – розповідає Олена Хомич.

Щодня у штабі вивішували на фліпчарті список запитів, того, що потрібно: “Люди приходили – бачили, фотографували, привозили. Ми писали, кому це завозити далі.”

ОСББ ніколи не зупиняється

“Це те саме, що Президент нашої країни, тільки ми трішки менше в нашому будинку”, – каже пані Олена про роботу керівників об’єднань співвласників.

За її словами, є й голови ОСББ, які зараз служать в ЗСУ: “Будинок не може бути сам по собі. Ми допомагаємо на місцях, щоб там також не стала робота. Хлопці-військові боронять, а ми тут тримаємо тил.”

Попри те, що від початку війни всі почали більше часу приділяти волонтерському штабу, ОСББ працюють.

“Працюють ліфти, двірники, працюють сантехніки, електрики. Ми приймаємо людей, видаємо довідки, у нас не зупинився час, – каже пані Олена. – Змінилося тільки те, що голови ОСББ почали просто писати «Тривога» в групу. Навіть, коли чути сирени – голови ОСББ, як мами з татами, відповідають за будинок і все одно контролюють.”

Ще один виклик для ОСББ сьогодні – потік людей, які орендують квартири. При цьому потрібно все відслідковувати: кому приміщення здають, хто мешкає. Також треба скеровувати людей до ЦНАП, управління соцзахисту, за потреби – надавати юридичні послуги. 

На думку Олени Хомич, крім забезпечення базових потреб будинків, треба пам’ятати й про енергоефективність.

Одне з об’єднань співвласників у Рівному, яким керує Володимир Лазарчук, вже зараз, в умовах війни завершило проєкт з Фондом енергоефективності. Будинок утеплили, об’єкт здали. Завдяки цьому вже зараз мешканці будинку заощаджують газ.

“Я дуже пишаюся нашим Володимиром Лазарчуком, який все ж таки переконав своїх мешканців і завершив проєкт модернізації. Йому залишалося доутеплити, дофарбувати будинок – він не чекав, не боявся, – розповідає пані Олена. – Так само зараз у нас Ігор Ханенко теж вже закінчує свій проєкт і буде верифікувати його.” 

Питання, чи треба утеплювати будинки, робити ремонти, – для Рівненщини навіть не виникає. 

Керівництво області, за словами Олени Хомич, підтримує і роботу бізнесу, й розвиток, адже це стає “ляпасом росії”: “Коли ви показуєте людям, особливо зі Сходу, що у нас все далі живе, що у нас утеплюються будинки… Ви не уявляєте, яка реакція в людей, у дітей, жінок, які приїздять до нас, бачать такі будинки зі старих панельок”.

Як таке може вдаватися в умовах воєнного стану та загроз ракетного нападу? “Тривога – зупиняють роботу, йдуть в укриття, відбій тривоги – йдуть далі працювати”, – пояснює пані Олена.

І це має значення. Адже така стратегія – це боротьба за енергетичну незалежність України. 

Матеріал підготувала Ксенія Дітчук