Світлофор безпеки: ЦЕДЕМ розробив інструмент самооцінки для організацій громадянського суспільства

March 28, 2023

Повномасштабна війна в Україні змусила громадські організації приділяти дедалі більше уваги безпеці: захисту членів команди, службової інформації, персональних даних і не лише. Адже системна робота з цими темами допоможе організаціям діяти на випередження і запобігати ризикам.

Аби полегшити організаціям роботу з власною безпекою, Центр демократії та верховенства права у межах проєкту “Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України” розробив “Світлофор безпеки” – інструмент самооцінки рівнів безпеки у форматі тесту. Він дасть змогу громадській або благодійній організації оцінити: наскільки вони захищені від зовнішніх загроз та ризиків, пов’язаних з фізичною, правовою та цифровою безпекою під час роботи.

Світлофор безпеки для організацій громадянського суспільства шукайте за посиланням.

Розробити цей інструмент нас спонукав зокрема і запит організацій громадянського суспільства, яке розуміє: безпекові аудити – важливі. 

Світлофор безпеки побудований як поблоковий опитувальник з варіантами відповідей, кількість та зміст яких визначає рівні небезпеки. Далі система вираховує кількість балів і вказує зелений, жовтий чи червоний рівень небезпеки для кожного з розділів.

Розробники поклали в основу тесту три розділи:

  • Фізичну безпеку організацій громадянського суспільства (ОГС) – заходи, покликані захистити організацію, її майно, співробітників та бенефіціарів від навмисних чи випадкових загроз;
  • Цифрову безпеку – технічні та цифрові інструменти, ІТ-рішення, які захищають  цифрові активи, службову інформацію і персональні дані членів та бенефіціарів ОГС;
  • Правова безпека – захист організації від юридичних ризиків через внутрішні неузгодженості або зовнішні впливи.

Ще один важливий компонент інструменту короткі методичні рекомендації, які генерує система залежно від рівня небезпеки у кожному розділі. Завдяки цим порадам ОГС зможе змінити становище на краще.

Інструмент покликаний зміцнити спроможність та стійкість і спонукати розвиток культури безпеки ОГС – і не лише тих, хто постійно стикається з ризиками (наприклад, працюючи у прифронтовій зоні), але й решти громадського сектору. 

На думку розробників, важливо пройти всі три розділи тесту, аби мати повноцінний безпековий скринінг для вашої організації.

У кожному блоці – 15-20 питань з декількома варіантами відповідей. Орієнтовний час на проходження опитувальника – 20  хвилин. 

Рекомендуємо цей інструмент керівникам_цям та заступникам_цям керівників_иць громадських або благодійних організацій, безпековим менеджер_к_ам, директор_к_ам з програмного чи стратегічного розвитку, фінансовими директор_к_ами.

Світлофор безпеки для ОГС було розроблено Центром демократії та верховенства права в межах проєкту “Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України”, що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку USAID Ukraine – USAID Україна.